kuantum

newtonamcamin fizigiyle zaman zaman celistigi soylenir ancak boyle bir durum soz konusu degildir. sadece newton amcamin o gunun sartlariyla normal olarak hesaplayamadigi ufak ayrintilar mevcuttur.

kuantum fizigi newton fizigine entegre edildiginde, newton amcamin hesaplamalarinda yaklasik 1/10000000* oraninda sapma gozlenir(ki gercek olan budur). ancak newton amcam gunluk hayattaki sorunlarimiza cozum bulduran fizikteki bu ufak sapmalardan bihaberdir. e arkadas bilmem kac yuzyil oncesi adam o kadarini bulmus daha ne istersiniz.

ayrica makine muhendisleri, insaat muhendisleri ve bir cok farkli alan muhendisleri newton fiziginden yararlanmaktadirlar. bunca yildir bir zarari gorunmedi, bundan sonra da bir sorun cikacagini sanmam.

ps: ayrica tum metafizikogelerin aslinda mantikli aciklamalarinin oldugunu aciklayan bilim olmasi nedeniyle, anlamasak da sever sayariz kendisini.

(bkz: miraç)


edit: zaman zaman soyle bir benzetme yapilir;

newton fizigi ferraridir ancak dag bayir yollarinda arazi aracinin yaninda ismi bile gecmez. iste burada arazi araci olan kuantum devreye girer.
devamını gör...
kilosu 10 milyon dolar olan dünyanın en pahalı yüksek teknoloji ürünü. tabii ki izmir'de üretilecekmiş.

--- alıntı ---

cep telefonundan kanser tanı sistemlerine kadar çok geniş bir alanda kullanımı bulunan " kuantum noktaların" kilogram ölçeğinde üretimi için izmir yüksek teknoloji enstitüsü'nde (iyte) çalışma başlatıldı. bir günde gram ölçeğinde üretimi başaran laboratuvar, yıl sonunda bir günde kilogram ölçeğindekuantum nokta üretmeyi planlıyor. çalışmanın ana amacı, özel sektörün dikkatini çekmek.

led televizyonlar ve cep telefonlardaki canlı renkleri, saç kılının 20 binde biri boyutundaki yarı iletken nano kristallere borçluyuz. "kuantum nokta" adı verilen ve farklı işlevler yüklenebilen parçalar, sıvı ya da toz halde üretilebiliyor. halen tamamı ithal edilen kuantum noktaların yerli imkanlarla üretimi için kalkınma bakanlığı desteğiyle kurulan iyte fen fakültesi laboratuvarlarında bir tübitak projesi başlatıldı.

dekan prof. dr. serdar özçelik'in liderliğindeki araştırma ekibinin yürüttüğü çalışma kapsamında sıvı ve toz formlarda kuantum noktalar elde edilerek farklı uygulamalarda denenmeye başlandı. dünyada çok ender olarak üretilen 4 farklı atom bileşeninden oluşan kuantum noktalarını üretmeyi başaran ekip, bu malzemeyi yeni nesil ekran teknolojileri ve kanser tanı kitlerinin geliştirilmesi için kullanmaya başladı. ekip ayrıca özel bir firma ile ortaklaşa kuantum noktaların endüstriyel kullanımına imkan verecek bir projeye de adım attı.

prof. dr. özçelik, yaptığı açıklamada kuantum nokta üretiminin dünyada henüz bir iki firma tarafından yapılabildiğini, bu yüksek teknoloji ürününün endüstriyel olarak kullanılabilmesi için bir günde kilogram ölçeğinde üretiminin mümkün olması gerektiğini ifade etti.

"kilosu 10 milyon dolar"

halen sadece abd'deki iki yüksek teknoloji şirketinin bir günde kilogram ölçeğinde kuantum nokta üretebildiğini anlatan özçelik, uluslararası piyasada bu ürünün miligram fiyatının 10 dolar ile 150 dolar arasında değiştiğine dikkati çekti.

özçelik, şöyle konuştu:

"kilogramı en az 10 milyon dolar olan bir maddeden bahsediyoruz. bu ürünler gündelik yaşamın merkezinde yer alıyor ve dünyanın önde gelen üniversitelerinde geliştirme ve endüstriyel üretim konusunda projeler yürütülüyor. biz de özel sektör işbirliğiyle büyük ölçekte kuantum nokta üretimi için çalışmaya başladık. şu anda bir günde gram ölçeğinde üretim yapar duruma geldik. hedefimiz yeni aldığımız reaktörlerle yıl sonunda günde 1 kilogram kuantum noktası üretebilecek seviyeye gelmektir" dedi.

kuantum noktaların ticarileşmesi için büyük ölçekte üretim yapabilmenin en kritik aşama olduğunu vurgulayan özçelik, dünyada özellikle yeni nesil ekranlarda kuantum noktaların kullanıldığına işaret etti.

üretilen 100 ekranlık bir televizyonda yaklaşık 10 miligram kuantum nokta kullanıldığını, bunun 100 dolara tekabül ettiğini ifade eden özçelik, bu televizyonun fiyatının zaten 100 dolar olduğunu, dolayısıyla fiyatların düşebilmesi için yüksek ölçekte üretimin zorunlu olduğunu kaydetti.

"şirketler yatirim yaparsa 2-3 kat değil10-20 kat para kazanacak"

yüksek teknoloji ve katma değere sahip üretim yapısına geçmeye çalışan türkiye için kuantum nokta üretiminin önemli bir fırsat olduğunu savunan özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"çok değerli bir ürün olan kuantum nokta üretimi, oldukça karlı bir alan. çünkü miligramı 10 dolar dediğimiz malın maliyeti aslında bunun binde biri kadar. bu ürün sadece bilgi ile üretiliyor. yüksek teknolojiye dayanan tüm ürünler böyle. 100 dolara mal olan bir cep telefonuna bin dolar veriyoruz. aradaki fark şirketin geliştirdiği bilgi. nanoteknolojiyle ilgili pek çok pazar araştırması ve öngörü var. bilimsel analizlere göre şirketler bu alana yatırım yaptıkları zaman 2-3 kat değil 10 - 20 kat para kazanacaklar. bu konuda bazı firmalarla ortak çalışmalar yürütüyoruz. nihai hedefimiz izmir teknoloji geliştirme bölgesi içinde kuantum nokta üretiminin yapıldığı bir endüstri tesisi yaratmak. öncelikle bu işin fizibilitesini yaparak yatırımcıları cesaretlendirmek istiyoruz.kuantum nokta üretimi konusunda özel sektörün ilgisini çekmeyi ve onların girişimiyle türkiye'yi bu teknolojide öncü bir konuma getirmek istiyoruz."

türk sanayisinde genel eğilimin know-how yani teknoloji ithalatı yapmak yönünde olduğunu, teknoloji satan kuruluşların bir ürünün nasıl yapıldığı bilgisini verdiğini ancak "neden öyle yapıldığı" bilgisini sakladığına dikkati çeken özçelik, türkiye'nin nano teknolojiler konusunda teknoloji ithalatçısı olmak yerine teknoloji tasarımcısı olması için çaba gösterdiklerini sözlerine ekledi.

--- alıntı ---
devamını gör...
müthiş bi'şey. epeydir bu haberi bekliyordum, izmir'e gidip "olm kikosu kaça" diye sormak istiyordum, ahan da oldu.

kilo da kiloymuş ha, 10.000.000 $ cık.

devamını gör...
hobi olarak araştırken çok zevkli gelirdi,üniversiteye başladığımda hoca kuantum fiziği diye konuya girdi ‘ben bunu biliyorum ya’ deyip bayaa böbürlenmiştim.sınıfta benim dışımda herkes dersten geçti ben bütün sene final bütünlemeyle uğraştım o günden beri hobi olarak bile araştırmıyorum.
devamını gör...
muhabbetin sarmadığı ortamda gökyüzünü izlemekten sıkılıp mevzuyu getirdiğim yer. maksimum 10 dakika sürer. biraz da onlar sıkılsın diye açtığım mevzu, kafa karışıklığıyla bakan suskun gözleri izlemekten aldığım keyifle son bulur. hep evlencek misiniz, biraz da kuantum!
devamını gör...
kuantum bizi açmaz başkan yok mu tanıdığın bi kız tanıştır bizi. çift yarık deneyi falan güzel ama ilgilenmiyor kızlar anlatabiliyor muyum yani. ben senin parçacık olma ihtimalini sevsem de kızlar pij erkek seviyor n'apçan işte. yoksa sen benim başkanlı falan konuştuğuma bakma yani evde çay koydum şimdi demlensin içeriz dimi?
devamını gör...
bence kendisi hakkında bilgili bir kişiyle muhabbet etmenin zevki, sevilen kişiyle yeni tanışılan dönemin verdiği zevke/mutluluğa eşittir en az.

kuantum mekaniğinden anlayan birisi evrenin oluşumunda yer alan birçok kuramdan anlamak zorunda. klasik fiziği aşan bu disiplin klasik fizik eleştirisi sonucunda oluşan bir şey olduğundan ötürü klasik fiziği de en derinine kadar bilmeyi gerektirmekte. newton'u tanımadan onu eleştiremezsiniz.

kuantumla ilgilenen birisi bilim tarihinden haberdar olmak zorunda. ve kuantum'un bilinmeyen sırları yeni dünya düzeninin önündeki en büyük engel.

(bkz: eyyorlamam bu kadar)
devamını gör...
kuantum denince akla ilk gelen kişi olan muharrem ince bey ne yapıyorlar acaba fizik alanında nobel ödülleri almak için. yoksa cumhurbaşkanı seçilmeyince suya mı düştü fizik alanında nobel ödülü alma işi. bu ülke adam olmaz azizim. ne güzel fizikçi, kuantumda çağ açığ çağ kapatacak bir yalovalıyı harcadık, kurda kuşa yem ettik yahu. adamı tıvittır köşelerine mahkum ettik kuantumın anasını ağlatmak varken. pis çomarlar işte ne olacak!
devamını gör...
evreni tekamül ettiren, enerjiyle ortaklaşırsanız, siz bir fert olmayı aşar, bütünün gücüne ulaşırsınız diyende var,
bilim kurgu filmlerinde laf kalabalığı yapmak için kullanılan, yada insanları etkilemek için çeşitli fiziksel terimlerle kullanılandır diyende var,
basında, kuantum bilgisayar üstünlüğü sağladı yolunda haberlerde var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar