küba

komunizmin kalesi olarak gosterilir olmuşŸtur. yıllarca rusyadan çinden aldıgı yardımlar onu bağŸımsız olma yolundan edememişŸtir. ne de olsa abd ye karsı ayakta dimdik durmaktadır. internetle yeni tanışŸması, 60 model arabaların cirit atması, fahişŸeligin çift dal olması, halkın fakirligi ve yonetimin kardeşŸten kardeşŸe, kayıncodan kayıncoya geçmesi önemli degildir. önemli olan bagımsızlık ve özgurluktur.
devamını gör...
gidip görmek istediğim yerlerin başında geldiği için utanç duyduğum memlekettir.
çünkü hala bizim hayatlarımızı birbirinden koparan, gökyüzünü farketmemizi unutturan şeylerin birkaçına sahip değillerdir, oraya giden dünya insanı elini ayağını kolunu bacağını nereye koyacağını bilememiştir. bir nevi matrix ayması oluşmuştur zavallı bünyelerde. * müziği, ritmi, dili, sıcacık insanları yok mu aman aman kaç.
(ben de istiyorum ülkeme mc donalds gelmesin, imreniyorum abi, yapacak bir şey yok.)
devamını gör...
1950'lerde komünist rejimi ele alan gruplardan birine liderlik eden fidel castro,yol ve fikir arkadaşı Arjantinli devrimci che guevara yer aldıkları örgütle aralık 1956'da küba'da bir gerilla hareketi başlattı. zamanla öteki gruplardan da destek alarak batista'ya bağlı birliklere önemli darbeler indirdi. 1 ocak 1959'da diktatör fulgencio batista'nın küba'yı terketmesinin ardından castro'ya bağlı bin kişilik bir kuvvetin havana'ya girmesiyle yeni bir yönetim başladı. bu latin amerika'da bir çığır açarken abd'de bir şok etkisi yarattı.emperyalist abd hükümeti derhal küba'ya ambargolr koymaya başladı. günümüzde de hala devam eden ambargolara rağmen küba bütün ateşi ve dinamiğiyle ayakta kalmayı başarmıştır. küba denince akla ilk olarak tabiyiki fidel ve che guevara gelir. ve bu iki liderin duvar boyaları uzun yıllardır küba ve arjantin sokaklarının en güzel süsleri olmuşlardır.

ancak çeşitli anti-devrimci gruplarca fidel "diktatör", ernesto "terörist" ilan edilmiş ve günümüzde de hala devam eden karalama kampanyaları başlamıştır. ancak herşeye rağmen cep telefonu olmadan yaşayabilen, daha doğrusu daha sağlıklı yaşayabilen, küba halkı yönetimden gayet memnunlarıdr, ki bir ayaklanma haberi bile gelmemiştir günümüze kadar.
devamını gör...
iran ı saadet, huzur ve anti emperyalist ülke olarak görenlerin içlerine dokunan daha doğrusu oturan ülke.

kafalarını kurcalayan soru ise şu "ben müslümanım onlar hristiyan ben dindarım onlar sosyalist peki o halde ben neden uşak olmuşum onlar özgür?"dür. oysa cevabı o kadar açık ki. her beyinde kıvrımlar loplar vardır sen onları başka şeylerle doldurup köreltmişsin onlar ise sonuna kadar kullanmış..
devamını gör...
guantanamo'yu yıllardır işgal altında tutan amerika'ya sürekli verip veriştiren ama icraata gelince fos çıkan fidel castro'nun ben kendimi bildim bileli yönettiği ve hala yoksulluğu ortadan kaldıramadığı enteresan ülke.

uydu yayınlarını izlemek yasak, bebeklerin ölmesi yasak, internet, cep telefonu, bilgisayar yasak bu ülkede.
devamını gör...
aslında size birilerinin söylediği kadar özgür falan değillerdir , küba füzesi krizi diye bir olay var hiç duydunuz mu sevgili kardeşlerim ?
kendi ülkesini her fırsatta amerikan yalakası diye yaftalayanlar kübanın zamanında soyvetler birliği tarafından kullanılan bir kukla olduğunu görmezler.

bu tek gözlerini kapatmış arkadaşlar irandaki müslümanları hanefi müslüman , türkiyedeki tüm müslümanlarda onların destekcisi zannederler.

küba aslında ne özgür bir ülkedir ne de gelişmiş , fidel castronun kendi devrimini haklı göstermek , herşeyin en iyisini biz bilerek diye yönettiği bir diktatörlük.bu herşeyi biz bilirimciliğin sonunda dünyada tecrit olmuş bir ülke çıktı sonunda ortaya .insanlar ortalama 30 dolar maaşla çalışıyor , zaten dış dünyaya bağlanmak için kullanılan şeylerin çoğu yasak , nasıl bir devrim nasıl bir özgürlük , cep telefonu gibi aletleri yavaş yavaş serbest bıraksalarda 30 dolara çalışan adamların 100-150 dolarlık telefonları almaları pek kolay değil .
ekonomik olarak soyvetler birliği zamanında sosyalist/komunist bir devlet olmasından dolayı soyvetler birliğiyle oldukça sıkı ilişkiler içinde olmuş ve sovyetlerin yardımlarıyla ülkenin ekonomisi öyle böyle ayakta durmuştur ama sovyetler çökünce çok ciddi ekonomik sıkıntılar içine girmiştir.

hepsinden öte kardeşlerimin daha önce bahsettiği gibi o kadar bir özgürlük o kadar devrim varki insanlar eski arabaları sal yapıp onunla ülkeden kaçmaya çalışıyorlar.

diğer taraftan üniversitelerimizde bazı arkadaşların bahsettiği her 3 kişiye bir doktor düşüyormuş saçmalığıda pek mantıklı bir savunma değil. doktor sayısı tıbbın ilerde olduğunu kanıtlamaz , nette kübadaki hastanelerin nasıl olduğuyla alakalı onlarca şey bulabilirsiniz .
bununla ilgili çarpıcı bir tespiti house md dizisinde grogory house yapıyordu "çok doktor var ama milyon dolarlık mr cihazları olmadığı için kanser hastalarını grip zannediyorlar" gibisinden .tıbbın ilerlemesi için para gereklidir araştırma gereklidir .

sözün özü küba ne özgür ne de gelişmiş bir ülkedir , ülkemizde che kolyesi takan ama che hakkında bir cümle okumamış gençlerin bize özgür gelişmiş diye anlattıkları ülkedir .

devamını gör...
tamamen yalanlar üzerine kurulu fantastik ve turistik öğelerden örülü ülke...yok efendim amerikayla düşmanmışlar, yok efendim emperyalizm'e direniyorlarmış, yok fidelmiş , yok castromuş...bunların hepsi fazla sinema filmi izlemiş ve devrim masallarıyla büyümüş "tarih" bilgisinden yoksun koca bir neslin yalanları...

evet canlarım keşke herşey o beyaz perde de gördüğünüz gibi renkli olsa...keşke küba tüm gücüyle emperyalist zalimlere direnen mutlu mesut insanların huzur ve zenginlik içinde yaşadığı bir ülke olsa...

bir kere küba gibi bir ülkenin tarihini anlatırken işe bodoslama 1950'li yıllardan başlıyorsa bir insan o adamın söylediklerine pek fazla itibar etmeminizi salık veririm...

evet ne demiştik ; tamamen fantastik ve turistik öğelerden kurulu otantik bir adadır http://sadece.başka da bir numarası yoktur...nasıl afrikada bir yığın ülkeye "muz cumhuriyeti" deyip dalga geçiyorsanız, aynı şeyi küba için de yapabilirsiniz.çünkü hiçbir farkları yoktur...küba da "muz sosyalist cumhuriyeti'dir" olsa olsa...

şimdi efendim küba ile amerika arasında hala bugün bile bir husumet bulunduğuna inananlar çok komik olmaktadırlar...

abd gibi bir güç karşısında kendi rejimini kendi elleriyle tasviye etmek zorunda kalan , uzaya kozmonotlar yollamış koskoca sovyetler bile dayanamayıp tarih sahnesinden siliniyor da , abd'nin hemen yanı başındaki kaba etim kadar yer kaplayan daracık bir bölge hala sözüm ona sosyalist rejimle ayakta durabiliyor ! hala kapitalizme meydan okuyor ! vay vay vay...vay canısını...sosyalist mitler ve efsanelerin geldiği noktaya bakınız...

sovyetlerle bir zamanlar nükleer savaşın eşiğine gelmekten bile çekinmeyen abd, bu daracık adadaki bir grup kaytan bıyıklı che tişörtlü, puro tiryakisi kübalıyla başa çıkamıyor...ne kadar garip ! Allah aşkına siz bu yalanınıza kendiniz inanıyor musunuz ?

küba bugün abd için hiçbir tehlike arz etmemektedir...

bir kere küba gibi bir ülkenin kendisi bağımsızlığını abd'ye borçludur.1890'lı yıllarda sömürgeci ispanyollara savaş açarak pek çok latin amerika ülkesine yaptığı gibi kübaya da abilik yapan onu sömürgeci avrupa ülkelerine karşı koruyan birleşik devletlerin ta kendisiydi...bu durum 1890'lı yıllardan 2.dünya savaşından sonra oluşan iki kutuplu dünyaya kadar hep böyle sürdü.birleşik devletler ispanyayı güney amerika'dan kovduğu o tarihlerden sonra hep küba ile iyi ilişkiler içinde bulundu...kübaya tonla yatırım yaptı..en önemlisi abd ; küba'nın şeker kamışlarına gözünü dikmişti.åžeker ihtiyacının büyük bölümünü küba'dan sağlıyordu ve bu alanda adada milyon dolarlık yatırımlar yaptı...kübanın stratejik öneme sahip koylarını hep kendisi için kullanabilmeyi başardı.

sonra ne oldu ; 1940'lara, 50'lere doğru ülke iktidar mücadeleleriyle çalkalanıp durdu.komünistler, batista'nın diktatörlüğünü ve kübanın fakirliğini çok iyi istismar etmesini bildiler ve her zaman yaptıkları gibi bu duygu sömürüsü yoluyla yönetimi ele geçirip kendi diktatörlüklerini ilan ettiler...bağımsızlıklarını borçlu oldukları abd'yi en sonunda kızdırıp ,domuzlar körfezi çıkarması'na sebep olunca da bir tarafları tutuştu ve can havliyle çareyi dönemin önemli gücü sovyetlerin paçasına tutunmakta buldular...

sonra sovyetler yıkıldı ve yine en nihayet komşuları abd ile başbaşa kaldılar.sonuç olarak ne mi oldu ? küba halkı tarihinin her döneminde fakirlik, sefalet ve sömürü altında yaşadı.hiçbir zaman tam anlamıyla bağımsız olamadı.

he ayrıca küba demişken ; (bkz: guantanamo)
ferhan şensoy gibi nostalji meraklısı hayalperest komünist hacılar kübaya gitmişken oraya da uğrarlar artık...
devamını gör...
birleşmiş milletler gelişme programı, insani gelişme raporu na göre 51. sırada ve "yüksek insani gelişme" sınıfındadır.türkiye 79. sıradaymış.
devamını gör...
yerlilerinin ülkenin ismini tam olarak "kuva" şeklinde telaffuz ederler. arkadaşım 59 da kapıların içerden kilitlendiğini söylüyor, ilginç olan ise her daim mutlu mesut yaşayabilmeleri.

"viva la revolucion cubana!"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar