küçük adam ne oldu sana

hans fallada'nın romanı. tiyatroya uyarlanmış bi oyunu da mevcut lan. bunu niye yazdım, timur selçuk'un sölediği ekonomi tıkırında şarkısı bu uyarlanmış oyunun şarkısı. hadi bağalım.
devamını gör...
büyüdüm büyüdüm pınarla büyüdüm...

şarkısı bu soruya verilebilecen en muazzam cevaptır. ve reklam da olduğunden iyi para getiriri.
devamını gör...
everest yayınlarının modern klasikler serisinden hans fallada kitabıdır.

“fallada, yaşananları bu derece gerçekçi ve doğru bir şekilde, böylesi hayata yakınlıkla aktardığı için övgülerin en büyüğünü hak ediyor.”
hermann hesse

20. yüzyıl alman edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan hans fallada’yı dünya çapında üne kavuşturan, beyazperdeye uyarlanan 1932 tarihli küçük adam, ne oldu sana?, sansürsüz haliyle okurla buluşuyor. bir süre önce, fallada’nın el yazmaları incelenerek, romanda aktarılan gerçekleri ve sert siyasi saptamaları bu kadar açık ve ayrıntılı biçimde yayınlamaya çekinen yayıncısı tarafından metne sansür uygulandığı tespit edilmişti. fallada’nın “nazi karşıtı faaliyet” suçlamasıyla bir süre hapsedilmesine de neden olan başyapıtı, 85 yıl sonra özgün haliyle ilk kez yayınlanıyor.
roman, 2. dünya savaşı öncesinde, ekonominin çöküşüyle yoksulluğun arttığı ve nazi rejiminin güç kazanmaya başladığı günlerde geçer. 1930’ların almanya’sında hayata tutunmaya çalışan milyonlarca “küçük adam”dan biri olan johannes pinneberg, üç kişilik ailesine onuruyla bakabilmek için var gücüyle çalışmaktadır. gün geçtikçe güçleşen yaşam koşulları, onları neredeyse açlık sınırına kadar götürür. pinneberg, hayat mücadelesinde her gün umudunu biraz daha yitirecektir. nazizmin ayak seslerinin yaklaştığı bu ortamda, içinde duyduğu büyük öf ke, çaresizlik ve haksızlıklara karşı sesini yükseltemeyen bütün toplumların ortak duygusu olarak tarihe geçecektir.

“yaşanan gerçeklere sadakati inanılmaz…
uzun zamandır küçük adam, ne oldu sana? kadar ilgi çekici bir kitap okumadım.”
thomas mann
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar