küçük iskender

dili çok iyi kullanan bir şair. cinsel tercihi bazen şiirlerine yön vermekte, ilhan mansız'a şiir yazmasına bile yol açabilmektedir. yol açmak deyimini kullanarak bunun olumsuz bir durum olduğunu ifade etmek istemediğimi de belirtmek isterim. dikkat edelim, tercih. onun tercihi.
devamını gör...

...
''bir usta avcı gibi duvarıma astım
vurduğum bütün jilet darbelerini
bileklerime pervasızca

çünkü kan kalıyor turuncudan güneş çıkınca''

mehmet coşkundeniz'le aynı odaya kapatılmalı, kan gövdeyi götürmeli.
devamını gör...
küçük ıskender mahlasıyla tanınan derman ıskender över, 28 mayıs 1964 yılında ıstanbul'da dünyaya geldi. kabataş erkek lisesi'ni bitirdikten sonra ı.ü. cerrahpaşa tıp fakültesi'ne girdi ve beş yıl eğitim gördü. kendi arzusuyla bıraktığı tıp eğitimini takiben ı.ü. edebiyat fakültesi sosyoloji bölümü'ne de üç yıl kadar devam etti. ağır basan sanat hayatı onu akademik ortamdan kopartarak edebiyat ve sinemaya sürükledi.

'marjinal şair' olarak tanınmaya başlaması 1985 yılıdır. günümüze değin bunca yıllık süreye onlarca şiir ve özgür metin, bir günlük, üç roman, iki özel derleme, bir inceleme, bir antoloji olmak üzere birçok kitap sığdırdı. kimi avrupa ülkelerinde çıkan antolojilerde şiirleri basıldı. kanada'da yayımlanan descant adlı edebiyat dergisinin türkiye özel sayısında, abd'de ise murat nemet nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı türk şairlerinden çeviri antolojisinde kendine yer buldu. 2000 yılında ıtalya'da düzenlenen avrupalı genç şairler yarışması'nda ( la giovane poesia d'europa nel 1999 ) ilk ona girdi ve bu şairlerle birlikte kitaplaştırıldı. yine aynı yıl içersinde uzun zamandır sinema dalındaki jürisinde de yer aldığı orhon murat arıburnu ödülleri'nde 'bir çift siyah deri eldiven' adlı şiir kitabıyla birincilik alarak ödüllendirildi. ızmir dokuz eylül üniversitesi fotoğraf bölümü master öğrencilerine 'postmodernizmin görsel malzemeye etkisi' üzerine bir seminer verdi. 2001 yılında almanya'da, 2002'de de hollanda'nın çeşitli şehirlerindeki etkinliklerde konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla yeraldı. 2003 yılında berlin'de düzenlenen ılk türkiyeli eşcinseller kongresi'nde bu konudaki dekleresini okudu. 2004'te newyork'ta ve kuzey carolania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu. ayrıca türkiye'de farklı üniversitelerde ve liselerde panellere, workshop'lara katıldı. bir dönem seslendirme, senaristlik, radyo programcılığı, şiir matineleri de yapan küçük ıskender, içlerinde 'ağır roman' ve 'o şimdi asker'in de bulunduğu beş filmde de oyuncu olarak rol aldı. halen varık, adam sanat, yasak meyve, kaçak yayın adlı dergiler ağırlıklı olmak üzere yazmaya ve kitaplaşmış eserlerini yayımlamaya devam etmektedir.
devamını gör...
tek malzemesi homoseksüelliği olan kişi. ben şair değilim ama bu millet şiirden anlamadığı için beni şair sanıyor demişti, haklı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar