kudüs sendromu

kudüs'ü ziyaret eden kişilerin, evlerine döndüklerinde kendilerini peygamber zannetmeleri ve beyaz kıyafetler giyerek gelene gidene vaaz vermeye yeltenmeleri durumunun tıbbi adı. bu kişiler kendilerini çok pis görerek derilerini kanatacak derecede keselenerek yıkanırlar sık sık. orada dinledikleri hikayelerden oldukça etkilendikleri için, kendilerini geçmişte zannedebilir, buna benzer yanılsamalar yaşayabilirler. yaşadıkları heyecan sonucu bayılma, çığlık atma, çarpıntı gibi rahatsızlıklar da yaşayabilirler.
devamını gör...
enteresan bi patolojiymis bu .
saka gibi geliyor kulaga ama ciddi ciddi boyle bir sendromdan bahsediliyor literaturde.
kudus ziyareti sonrasinda olusan, din temali obsesif dusunceler, deluzyonlar ve diger psikotik deneyimlerle karakterize bir tur psikoz olarak tanimlaniyor.
dr. yair bar el denen amcanin iddiasina gore bu insanlarin ciddi bir kismi, oncesinde hicbir psikiyatrik hikayesi olmayan kimselerken bu gezi sonrasinda bahsi gecen semptomlari gostermeye basliyolar. kendilerini hz isa, hz meryem, john the baptist falan saniyor ve hemen oracikta yol kenarinda teblig yapmaya koyuluyolar. bir kismi bu semptomlari bi hafta kadar surdurup ardindan normale donerken, bu semptomlarla yasamaya devam eden ve her sene hac icin kuduse gelen kimselerden de bahsediliyor.
devamını gör...
ortaçağdan beri bilinen bir rahatsızlık olmasına rağmen yahudi psikiyatrlar tarafından 1930 yılından itibaren tanımlanmış psikoz. kudüs hastanesinde bu hastalık için açılan bir bölüm varmış okuduğuma göre. kudüs'te kiliselerin etrafında tarif edilen tipolojiye uyan insanları sıklıkla görmek mümkün.
devamını gör...
kudüs ziyaretinde bulunan kişilerde görülen ve ortamın tarihi dokusu, atmosferi sebebiyle kendini peygamber gibi hissetmesi durumudur.
bizim ülkemizde de benzer şekilde zabıtlarda var böyle bir rahatsızlık.
üniformayı giyince kendilerini peygamber, mesih zannediyorlar.
devamını gör...
ilk kez 1930'lu yıllarda psikiyatris heinz herman tarafından konan bir hastalık. şöyle kudüs'e ziyaret için gelenlerde görülen yavaş yavaş dindarlaşma. buradan ayrıldıktan sonra etkisi kalmıyor imiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar