küfre yaklaştıkça inancım artıyor

ismet özel üstadın kanla kirlenmiş evrak şiirindeki en vurucu dize.
küfür ve iman arasında ince bir çizgiden hep bahsedilegelir. önemli olan o sınıra gelindiğinde kürdili hicazkar horlamamak.

ve öncesi: "aşklarım, inançlarım işgal altındadır
tabutumun üstünde zar atıyorlar "
devamını gör...
son zamanlarda aklımı kurcalayan ismet özel dizesi. küfre yaklaştıkça inancımız artıyor ve fakat bu inanç bizi küfürden uzaklaştırıyor mu? uzaklaştırmıyorsa inancın artması neye yarar? düşünüyorum da bu bir döngü. evet evet böyle. küfre yaklaşıp inancın artması, sürekli olacak olan bir hâl. kafa bir hayli karışık mazur görün.
devamını gör...
gerçekten sırf ahenkli bir şekilde söyleyebilmek ve bir etki bırakabilmek için söylenmiş anlamı çok derin olmayan bir söz. bir insan neye yaklaşırsa ona karşı muhabbeti artar. eve bir taş getirin ve her gün görebileceğiniz bir yere koyun. velev ki evi değiştirdiniz o taş sizinle birlikte gelecektir. bırakamazsınız.

ayrıca bir insan küfre yaklaştıkça öncelikle yaptığı ibadetlerin ona yeteceği hissine kapılır. ama Allah dostlarına yaklaştıkça aslında yaptığı ibadetin ne kadar az olduğunu düşünür.

ismet özel'in her söylediği söz üzerinde uzun uzun düşünmeye gerek yok. verdiği gazı alıp yürümek lazım. bazen anlamsız şeyler söylese de bazen çok iyi söyler.
devamını gör...
bence bir anlam yüklenecekse her şeyin dairevi olması ve zıddıyla kaim olması üzerinden bir yorum yapmak daha doğru. gülünce gözden yaş gelmesi gibi kahkahaların belli bir aşamadan sonra ağlama sesini andırması gibi, gibi ve gibi.
devamını gör...
iyi günlerin ardından kötü günleri görseniz, iyi günlere olan hasretiniz, isteğiniz artmaz mı? bu söz de öyle bir şey. küfrün karanlığını içine girince, duyumsayınca fark etseniz, boşluk hissetseniz. inançlı olmaya bir kıymet biçtiyseniz bir zaman, o günlere, o hislere özlem duymaz mısınız? daha çok bağlanmaz mısınız veya içinizde daha kavi bir isteğiniz olmaz mı? bu gibi bir anlamda yazıldığını düşünüyorum.
devamını gör...
doğuştan müslüman emeksiz taklidi iman sahibi bizlerin yeterince anlayamayacağını daha doğrusu hissedemeyeceğini düşündüğüm tespit. hz ibrahim'in rabbini aramasını düşünüyorum babası put yaparken hakkı arayan bir insan küfrün ocağında ama kalben yakın değil. yaklaşmak ve yakınlaşmak farklı şeyler bazen bir şeyi yakından görmek için yaklaşırız ama illaki ona kalpten yakınlık duyacağımız anlamına gelmez bu. ismet özel diğer mühtediler gibi düşünerek iman etmiş bir insan hakkında konuşurken en azından bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.
devamını gör...
küfre yaklaşmadıkça anlaşılacağını sanmam. küfre fazlasıyla maruz kalmış biri olarak benim inancım artmıştı zamanında. hey gidi günler hey... hiç içmedik şükür ama şarapsız olmazdı soframız, kimi zaman beyaz, kimi zaman kırmızı...
not: bu mısrada şair bir nüansı çok güzel gizlemiş: "inancım artıyor" demiş, "imanım" değil. zira iman artar mı eksilir mi tartışması çok su götürmüş bir meseledir islam alimleri arasında.
devamını gör...
mevlevi tarikatını bozan bir gav** vardı. o da ''biz içki içer sonra tövbe eder makamımızı yükseltiriz'' dermiş. ismet özel bu manada mı bir şey söyledi bilmiyorum. bilmiyorum çünkü ne söylediğini kendinden başkası bilmiyor ve sonra ''beni anlamıyorlar'' diye ağlıyor. edebi edepsizlerden öğrenmek gibi bir şey söylemeye çalıştıysa tabi sözümü geri alıyorum fakat bu ismet özel'in ilgi otostopçusu, egoist ve boş bir adam olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar