küfürsüz sözlük mü olur

ara ara karşılaştığım soru. kibirli ile bir arkadaşı davet etmiştik bi iki yazdı sonra yok dost beni sarmıyor küfürsüz sözlük mü olur deyip çekti gitti. ara ara da yeni yazardan da alıyorum bu soruyu.

küfür o kadar içimize işlemiş. biz ki küfretme lan aile var derken sağlam bir şekilde küfür basarak küfür uyarısı yapan insanlarız.
devamını gör...
hak verdiğim sorumsu önerme. şahsen küfür sevmem ve kullanmam ama küfürsüz sözlük olmaz. sözlükler öznel bilgi paylaşım platformları ve küfürler bilgi kaynağı olan kanlı canlı insanların dilinin azımsanamayacak bir kısmını oluşturuyor. bu kısmı yok saymak mantıksız geliyor. küçük bir kısıtlama gibi gözükse de epey büyük bir kısıtlama.
devamını gör...
küfür kendini ifade edemeyen ya da tam olarak ifade etmekte zorlanan kişilerin diline yerleşen, cümlelerinde tamamlanmışlık hissi oluşturan, daha etkileyici olduklarına inandıran, türlü olumsuz vaadler içeren, büyük cümleler kuramayan insanların büyük harflerle konuşarak kendilerini tatmin etmelerini sağlayan kelimelerdir. küfürsüz sözlük olur mu? olsa güzel olur... sözlükler malum ifade özgürlüğü olan, bilgi ve tecrübe paylaşım ortamları. anonim olarak yazıyoruz ve çeşitli büyüklenmelerin de kimliğimize bir faydası olmayacak. dolayısıyla küfredince ‘vay arkadaş, nasıl bir belagat’ demediğimiz gibi, etmeyince de eksik bulmuyoruz. küfretmeden küfür etkisi yaratmak diye bir sanat da var hem, belki onu pratik ederiz.*
devamını gör...
küfür ve fikir aynı kelime kökünden gelir. fikir açık etmek , açıklamak anlamlarına gelirken , küfür tam tersi örtmek ,saklamak anlamına gelir. dolayısı ile küfür, fikri örter ve küfrü olanın fikri olmaz. küfürsüz sözlük olur mu? olursa ekime , olmazsa kasıma kadar. bak oldu bile.
devamını gör...
sövülesi insanlar var: çocuğa, hayvana ilişenler. hunharca öldürenler. hainler, mürailer... küfür soylu insanların ağzında lağım çukuru; halkın ağzında bataklıkta açan çiçek gibidir. bizde hak edene sövülür.
küfür acziyet göstergesidir diyenler haklılar. halk acizdir. elinden bir şey gelmiyor. gereğine uygun sözlü ve yazılı ifadeleri sorunları çözmüyorsa içine ata ata ruh sağlığından mı olacak?
küfür olumsuzdur. olumsuzluklar belgelenmemelidir. sözlüğümüzün ilkesi bu.
yasal küfür platformları da var: türkçe rap.
devamını gör...
yeni gelmis yazarların/caylaklarin yabanci karsilayabildigi durum..net kufur kıyametken insanin, bazi insanliktan nasibini almamislara soyle agiz dolusu kufur etmesi içten
gelirken veyahut az küfürlu karikatur hemen sansürlenmiş icerik olarak karsimiza cikarken bu yadirganmayi anlayabiliyoruz.

bi arkadaşım vaktiyle buraya bakip küfürsüz sözlük diye vurgulanmasını anlayamamıştı. sanki sözlüğün one çıkarmak istedigi tek yani buymus başka hicbir numarası yokmus gibi gelmişti..
boyle yapilmadiginda guzel.
devamını gör...
küfür ve argo toplumun ve dilin yadsınamaz gerçekleri. burası net.

zaten küfürsüz sözlük demek, bir küfür imasını dahi yazınca uçuralım demek de değildir.

en basiti, engin civan başlığında "rüşvetin belgesi mi olur p...enk" cümlesi illa ki kullanılacak. başlı başına bir olay çünkü.

ama bunu 3 nokta ekleyerek yazmak var, doğrudan yazmak var, kibarlıktan kimse bir şey kaybetmez.

hadi bu zaten küfürün toplumdaki yeri ile ilgili. diğer sözlüklere bakalım.
fenerbahçe beşiktaş maçı oluyor bilmem ne çocuklarının kudurduğu maçtır. al sana küfür serbest sözlük.
iş doğrudan bir sövgü haline geliyor. sövgüyü de herhangi bir platform koruyorsa olmasın zaten.

toplumdaki yeriyle küfür ve argo üzerine yazılıp çizilmesi ayrıdır, küfür ve argo kullamımı ayrıdır. ilkini komple silip atmak nerede olursa olsun zaten imkansız.
devamını gör...
siyah beyaz filmlerdeki türkçenin asaletine bakınca küfürsüz konuşma dahi olur diyor insan. gerçi o zamanlar küfür bile bir zeka unsuruymuş.
aslında insan hayatı boyunca "ağzına mıçim, ağzını kırim" ile de idare edebilir. illaki romanlar gibi gün yüzü görmemiş cinsel organları meydana çıkarmaya gerek yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar