kul hakkı

ahirette bizi en çok zorlayacak durumdur. allah'ın affetmeyip kişilerin iradesine ve rızasına bıraktığı haktır.

Allah üzerimizde kul hakkı ile ölmekten hepimizi korusun, amin!
devamını gör...
kesinlikle Allah' ın affetmediği günahlardan bir tanesidir. bunu kulları arasında helalleşme müessesesini kurarak yumuşatmıştır. ta ki bir şahsın başka bir şahıstan içinde bulunduğu duruma göre helallik istemesi şartı. konu ancak bu şekilde kapatılır yoksa mahşerde telafi şansı yok. Allah'ım kimseyi kimseye kul haklı bırakmasın.
devamını gör...
sadece maddiyat olarak düşünülmemesi gereken haktır, bir kişiye veya topluluğa herhangi bir konu hakkında gıybet etmekte kul hakkına girer. özellikle yan dairede bulunan hanımefendilerimize duyurulur. sabaha kadar bıdıbıdıbıdı yeter artık be kızlar hiç mi sıkılmazsınız nasıl bir zevktir arkadaş.
devamını gör...
son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur.
bilerek ya da bilmeden kul hakkı yemek öteki dünyada başınıza büyük dertler açabilir.

bilmeden kul hakkı yemek şu şekilde olabilir.

mesela,
üniversitede okumaya hak kazanmış bir genç kızın sadece inancı için taktığı türbanı yüzünden okula alınamamasını savunan bir partiye oy verirseniz, öss'yi geçmiş ama okuyamamış kızların kul hakkını yemiş olursunuz ki o kızlardan birisi bile öteki dünyada sizi affetmese ceheneme kanlı irinli sular içmeye yollanırsınız.

yani neymiş.
chp'ye oy atma, öteki dünyada rahat et.
devamını gör...
müslüman olmayan birisinin hakkını yeme durumu çok daha beteridir.çünkü bu dünyda helalleşilmezse öteki tarafta o insan zaten cehenneme gideceğinden ona bir hak verilemez.müslüman olmayan insanlara karşı hak konusunda daha dikkatli olmak gerekir.paranın geçmeyeceği günden önce helallik alın.
devamını gör...
sozlukte sık sık ihlal edilen kuraldır. genelde yazarlarimiz atip tutarak bir cok kisinin gunahini almaktadir. ha obur tarafta ben genelleme yapmistim denilerek yirtilabilinir mi? orasi mechul. ama genelleme icine girmeyen guruhun tamaminin hakki ustunde kalirsa sanirim yeni bir cehennem yaratilmasina gerek duyulabilir. yaziyoruz soyluyoruz ama dinletemiyoruz. saygi gosterin diye. hala acilan basliklara bakiyorum sunu yapan dinci,dindar, bunu yapan laik,laikci gibi genellemeye dayali basliklar aciliyo. e nerde kul hakki? (bir dunya bkz verirdim ama sozlugun hepsine bakmaniz gerekir. en iyisi bastan sona tekrar okuyun. yada sondan basa.yeter ki okuyun, anlayin)
devamını gör...
bir insanın bir insan üzerine hakkı geçmesi için birazcık gülümseme yada bir selam verme yeterli iken , ne yaparsak yapalım kaçamayacağımız bir durumdur kul hakkı .
helalleşmek gerekir hakkını helal et diyebileceğimiz herkes ile .
kul hakkı derken en çok insanlar gelir aklımıza ama inanın bir bitkinin yada bir hayvanın , yaratılmış olan tüm mahlukatın hakkını gözetmeliyiz ki zira hakkı ödenemeyecek olanlar aslında onlardır .
bir bitkiden yada bir hayvandan hakkını helal etmesini bekleyemezsiniz , evinizdeki çiçeği almış koynuşsunuz bir köşeye günlerce sulamayı unutmuşsunuz , ya aynı şekilde bir hayvanı , eziyet ettiniz aç bıraktınız , hakkını yediniz onun , nasıl dersiniz hakkını helal et ? peki hakkımı helal ediyorum diyebilir mi ?
yada bir ateistin hakkını yediniz , ateist deyip geçmeyin sonuçta onlarda Allahın kulu sonuçta onlar inanmasalar bile bizim inançlarımız onlarında Allahın kulu olduklarına inanmamızı gerektirir neyse lafı çok uzattım , diyelim ki yedik haklarını ve adamlar zaten inanmıyorlar ve hakkımı helal ediyorum demediler yada sırf inat olsun diye etmediler farz edelim , nasıl ödenir hakları onların . hak , haktır bunu hiç bir kavram değiştiremez bunu unutmamakta fayda var .
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar