kulağakaçan

2. (Tematik)
son derece faydalı bir böcektir, özellikle ağaç parazitleri ve yaprak bitlerinden korunmada eskiden anadoluda sıklıkla kendisinden istifade edilmek idi. eski bir çorabın içine talaş koyularak ağaca asılısa bu çorap kulağakaçanlar için nemli, gölge ve korunaklı bir ortam yaratacaktır. gündüzleri ortalıkta dolaşmayan bu böcek, geceleyin çoraptan çıkarak yaprak bitlerinin canını okur. hızla üreyerek çorabın içinde bir koloni oluşturur.

bahçesindeki ağaca ilaç atıp, dalından koparacağı meyvenin manavdan alacağı meyve seviyesine düşmesini istemeyenlere şiddetle tavsiye edilir.
devamını gör...
3. (Tematik)
düzkanatlılardan, uzun yassı şekilli, geceleri ortaya çıkan karnının sonunda sert ve sivri kıskacı olan, meyve ve sebzelere zarar veren bir cins böcek (forficula ariculala). [birl. is. hayv.]
*
devamını gör...
bildiğin kıstırgaç bu. koyu kahve hatta siyaha dönük parlak bir görünümü vardır. bedenini kıskacı ile tamamlar. bahçe enginarlarının içinde sıkça görebilirsiniz.
devamını gör...
çocukluktan kalma korkularımdandır. gerçekten kulağa kaçmıyorsa kendisine bu ismi veren ataları da epey korkutmuş anlaşılan. aklı evvelin biri yüzünden bir toplumun senelerdir yaşadığı korkuya bak.
devamını gör...
aslında ufak olan böceklerin hepsi insan kulağına girebilir. yumurta bırakmak için güvenli bir yer olarak görür ve girer ancak istisnadır bu. bu böcek de vakti zamanında birinin kulağına girmiş olacak ki adı böyle kalmış. yoksa evet, direkt olarak insan kulağını hedef almaz hiçbir böcek.
devamını gör...
uzun yıllar kulağaçkağan diye okuduğum ve bildiğim böcek. ismin manası üzerine yeterince düşünmemişim belli ki.

ansiklopedileri özledim.

kulaklarla pek alakası olmayan, insan sevmez bir böcektir. yine de evlere girebilir, sokabilir. tahriş eder, hassassanız enfeksiyon falan söz konusu olabilir.
devamını gör...
korkunclu bir bocek, durduramiyorum. sanirim surekli uruyor. simdiye kadar 2 yasli, 3 yetiskin, 6 yavru öldurdum bana misin demedi. hayir uzuluyorum da. bir aile katlettim. ama arkadaslar bakin ben hassas kalbe sahibimdir buna ragmen bu bocegi oldurmekte beis gormuyorum. cidden tuylerimi diken diken ediyor. urpertici bir cirkinligi var. kuyrugu akrepten hallice. birazdan yine bir cinayet isleyecegim Allah affetsin. bakisiyoruz simdilik. *
devamını gör...
kulağa kaçmayan bir böcektir. genellikle ağaçlarla, meyvelerle ve tarladaki bitkilerle beslenir. o yüzden evde olması pek normal bir durum değil. eviniz ahşap ise şayet bulunabilir. bunun dışında insan için pek tehlikeli bir canlı değil ancak unutmamak gerekir ki kıskaçlarında eser miktarda da olsa zehir vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.