kulağını kesip bir hayat kadınına hediye etmek

van gogh hakkında emin olamadığımız, tevatür diyebileceğimiz bir bilgi. van gogh'un bir kriz anında kulağını kestiği doğru ama bunu niye yaptığına dair bir kanıt yok elimizde.

iki varsayımsal hikayesi var bu kesik kulağın, bana ikincisi daha yakın geliyor.

- 28 aralık 1888 tarihinde, van gogh, sokakta şapkasının üzerinde mumlar ile resim yaparken, sinir krizi geçirir, kulağını keser, peçeteye koyar ve yakında bulunan genel evdeki bir kadına verir.
- gauguin ile van gogh çok iyi arkadaştır. aralarında bir tartışma çıkar, van gogh, sinirlenip, gauguin’in boğazını kesmeye çalışır, van gogh’dan iri olan gauguin kendini korurken, van gogh’un kulağını keser. bu kısım bir sır olarak aralarında kalır.

van gogh’a müdahale eden doktor felix rey'in bir kağıda iliştirdiği notu var bu kesik kulakla ilgili.

[

bu da dr. felix'in portresi van gogh fırçasından.
devamını gör...
muhtemelen kadına ücret olarak bir resmini vermeyi teklif etti.
kadın: senin ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu lan ?
adam: duymuyor sanırım, al senin olsun.
devamını gör...
sanatçı dediğin zaten dünyaya ve şeylere en kökünden farklı bakabilen insandır. kavramın gerçekliğini kavramın kendisine bırakmaz , bir çeşit ona şiddet uygular ve her gün bakıp görmediğimiz şeylerin varlığını düşünmemizi sağlar.

van gogh mesela köylü ayakkabıları resminde nasıl ki o ayakkabılara tarlanın üzerinde esen yelin izlerini , saban izlerini , toprağın bereketini , yalnızlığı , , doğumu, ölümü, zor günleri vesaire hepsini nakış gibi işleyip anlatmışsa bu kulak kesme olayı ile duymayı, ızdırabı, acıyı, kederi, hüznü , sevinci , dostluğu anlatan bir tablo çizmek istemiş olabilir. gerçi bu tabloyu fırça ile çizmemiş sadece değişik bir kaç alet kullanmış tuval yerine kafa fırça yerine bıçak kullanmış. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar