kulak çınlaması

kulak çınlaması, kulak uğultusu veya kulak vızıltısına, tıp dilinde tinnitus denir. çok çeşitli nedenleri vardır. bunlar arasında, kulak kiri, içkulak iltihabı, ortakulak iltihabı, menier hastalığı, ateşli hastalıklar, yorgunluk, zafiyet, bazı ilaçlar, yüksek veya düşük tansiyon sayılabilir.
devamını gör...
genellikle insana olduğundan daha değerliymiş gibi hissettirir.
örneğin; günün bu saatinde kulağım çınlıyor... demek ki birisi benim hakkımda konuşuyor... demek ki ben hakkında konuşulacak kadar önemliyim...

gibi gibi...
devamını gör...
hakkınızda biri konuştuğunda yaşanan durum. iyi ya da kötü olması sağ ya da sol kulağınızın çınlamasıyla anlaşılabilir.


not: bu bir hurafedir.
devamını gör...
sol kulakta olursa şayet, insanın kendi kendine "kim beni böyle kötü anıyor, kim küfür ediyo la bana, kimin tavuğuna kışt dedim ki?!" sorularını sorası gelir.
devamını gör...
bir çeşit rahatsızlık yaklaşık 8 aydır çektiğimdir. eni iyisinden proflara gittim çaresi yok yorma kendini bekle belki geçer dediler. arada bir rahat bıraktığı oluyor ve lakin otuz yıldır çekenleri duyunca halime şükrettim geçecek inşallah.
devamını gör...
tam "aha da sustu çınlamıyor" dediğiniz anda " çok sevinme kızım, işte geldim burdayım " diyen, pek muhterem hekimlerimizin başka bir hastalığın haberci olabileceğini ve ihmal edilmemesi gerektiğini belirttikleri hastalık veya hastalık habercisi.
devamını gör...
kısa süreli devam edenlerde nasıl bir tedavisi olur bilemiyorum da uzun seneler hatta ne zamandan beridir muzdarip olduğunu bilmeyenler için kolay bir tedavisi yok. hatta tedavisi yok galiba.
devamını gör...
arılar çözüm olabilir.

kulak çınlamasına arıyla çözüm

sağlık meslek lisesi öğrencisi betül düdün ve melek danacı, tedavisi olmayan kulak çınlamasına karşı geliştirdikleri projeyle türkiye'nin gururu oldu. arıların, farklı sesi bastırmak için yaydıkları frekansları model alan öğrencilerin yaptığı 'manyetik rezonans arı kulaklığı', abd'de bin 576 proje arasından sıyrılarak dördüncülüğe layık görüldü.

tedavisi mümkün olmayan kulak çınlamasını tedavi üzerinde çalışan öğrenciler, arıların yaydığı sinyaller ve ses frekanslarıyla kovanlarındaki farklı sesleri etkisiz hale getirdiğini tespit etti. bu frekansların, kulak yapısını onarıcı bir yönü bulunduğunu belirledi. bunun üzerine 'manyetik rezonans arı kulaklığı' adını verdikleri projeyi geliştirdi. proje, 30 hasta üzerinde denendi. aşırı işitme kaybı olan ve arı sesini duymayacak 3 hasta ile arılara karşı fobisi bulunan bir hasta dışında yüzde yüze yakın başarı sağlandı. projede özel olarak seçilen arılar, kişiye göre geliştirilen bir kulaklığın içine yerleştiriliyor. arılar, kulak çınlamasını antenleriyle algılıyor. bunun üzerinde ses frekansı yollayarak çınlamayı etkisiz hale getiriyor. bu sayede kişi çınlamayı duymaktan kurtulmuş oluyor.

öğrencilerden betül düdün de kulak çınlamasına karşı hastalara yan etkileri olan ilaçlar reçete edildiğini ve bu sese alışmaları gerektiğinin söylendiğini belirterek şu bilgileri verdi: "30 hastamız vardı. bunların 26'sında tam sonuç aldık. 4 hastamızda sonuç alamadık. üçünde duyum bozukluğu oldukça yüksekti. bir tanesinin de arıya karşı alerjisi vardı."

http://www.zaman.com.tr/hab...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar