kulüp borçlarının devlet tarafından üstlenilmesi--- alıntı ---

Süper Lig kulüplerinin 3.5 milyar lirayı bulan borçlarının üç devlet bankası tarafından üstlenilmesini ve 10 yıl gibi orta vadede düşük faizlerle yeniden yapılandırılmasını öngören projede geri sayım başladı.

Türk futbolunun içinde bulunduğu derin mali krizi çözebilmek için tarihi bir adım geliyor. Milliyet'in haberine göre, Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği Vakfı’nın üzerinde çalıştığı proje toplam 3.5 milyar liralık borç batağındaki kulüpleri, 10 yıl gibi orta vadede tüm borçlarından arındırmayı hedefliyor. 1 milyar lirası SGK prim ve vergi alacakları, 2.5 milyarlık bölümü ise özel banka kredilerinden oluşan borcun yeniden yapılandırılması planı için bazı yasal düzenlemeler gerekiyor. Bakanlık, TFF ve Vakıf arasında sürdürülen görüşmeler, kalıcı bir çözüm üzerine yoğunlaşırken, büyük bölümü özel banka kredilerinden oluşan borcun, üç devlet bankasına devredilmesini öngörüyor.

--- alıntı ---

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/...
devamını gör...
gülüp geçiyorum...

vatandaşın borçlarını da üstlensin...

kendi kurdukları sistem...digiturk...süper toto...loto...iddia...dönen paralar...getirilen futbol yıldızları...
stadlarda bağırarak uyuyanlar...uyutulanlar.. bizler yani...
sonra en pahalı uyku bu...

uyanmak istiyoruz...
devamını gör...
ülkemiz spor yöneticilerinin biz bu işi beceremiyoruz kurtarın bizi demesidir. aslında dünya spor camiası'nın yadırgayacağı bir durum değil bu. garip olan bu batışın sorumlularının büyük kısmının halen bir yerlerde yetkili olarak karar almasıdır. istifa.
devamını gör...
çok saçma durumdur, halk açısından bakınca benim vergilerimle neden takımların borcu kapanıyor şikayeti yerindedir.
futbol açısından bakarsak da bu borçlar bittiğinde değişen bir şey olmayacak tekrar borçlar oluşmaya başlayacaktır.
ancak futbol kulüplerinin bu hale gelmesinin en büyük sorumlusu beceriksiz yöneticiler değil taraftarlardır.
hiç bir zaman profesyonel taraftar olmayı beceremeyen türk taraftarının abuk subuk talepleri yüzünden kulüpler bu hale gelmiştir.
şimdi büyüklerden bir tanesi bir süreliğine küçülmeye gidiyoruz, alt yapıya yatırım yapıp hiç transfer yapmayacağız bu sürede de borçları kapatacağız ve 5-10 sene başarı beklemeyin dese taraftarın çok büyük kısmı bunu kabul etmez. çünkü biz gs fb bjk sarmalından çıkamadık, vizyonumuz dar olduğu için tek derdimiz bunca sene ezeli rakip başarılı olacakken biz neden olmayacağız olacaktır.
Allah aşkına türkiye liginde bir maçı izlerken keyif alan var mı? ligin izlenmesinin tek sebebi fanatiklik derecesinde tuttuğumuz takımların oynuyor olması. ama ligin kalitesinin artırılması için de hiç bir çaba yok, çünkü taraftardan böyle bir talep yok. şampiyon olalım da ezeli rakibi yenelim de futbol kaliteli olmasa da olur.

bana kalsa kendi haline bırakıp türk futbolunun bir kere batması beklenmelidir. sonra sıfırdan ama bu sefer sıkı kurallarda tekrar doğarsa adam olabilir ancak.
devamını gör...
ekonominin cok ama cok güçlü olduğunun göstergesi. o kadar iyi durumdayız ki 13 yıl sonra asgari ücrete guc bela zam yapıldı ama kulüp borçları hemen üstlenildi. tabi devlet desteği gerekli sporda. bilmem kac yıldır o kadar basarili futbolumuz icin cok ama cok elzemdi. serefsizler parayı car cur etsin sen de öde ama garibana gelince hep mani mani mani! bir galatasaraylı olarak haysiyetsizce bulduğum destek. zengin zengine bakıyor ne guzel! ama
fakirler? onlar zaten fakir ve şükretmesini de biliyorlar. di mi? dindar gençliği guzel yestistirin aman diyeyim!
devamını gör...
mikro ekonomi, yani bireysel, açısından bakacak olursak eleştiriler doğrudur ve yerindedir. ama makro ekonomi açısından (yani devlet ve uluslararası ekonomi) bakacak olursak durup düşünmek gerekir.

mesela ispanya. ispanya'nın en önemli ihraç maddesi nedir? futbol. yani barcelona, real madrid..
devamını gör...
vatandaşın ödeyemediği borçlarını da devlet bankaları düşük faizle yapılandırıp üstlenmelidir. yazık değil mi bize. denilebilir ki futbol kulüplerinin katma değeri ile senin ki bir mi? evet değil belki ama devleti oluşturan unsur millettir ve devlet milleti ile varolmalıdır. gerçi adamlar futbolu ve kulüpleri ayaklandırıp nasılsa uyuşturucu gibi bizi yatıştırıyor ve haftanın her günü futbol tartıştırıyor ki kimse aklını yormasın devlet işine.
devamını gör...
bi eksikti denilecek kıyak. halk arasında bir laf vardır keyfin veresiyesi olmaz ama galiba bunun oluyor.

süper lig klüplerinin 3,5 milyarı bulan borçlarının üç devlet bankası tarafından üstlenilmesi ve 10 yıl gibi orta vadede düşük faizlerler yeniden yapılandırılmasını öngören proje yakında uygulamaya girecek.

http://www.hurriyet.com.tr/...
devamını gör...
birkaç farklı yönden değerlendirilmesi gereken hadise.
türk futbolunun kulüp bazında en büyük başarılarına ulaşan takımının finansal dar boğazının tescillenmesiyle işin kaçarının olmadığı görüldü. futbol kulüpleri tasfiye de edilemeyeceği için kaçınılmaz oldu gelinen nokta.

bankacılık sektörü 2014 ve 2015 yılında geçmiş yıllara göre daha az kar etti. öz kaynak karlılığı son 2 yıldaki konjonktürel gelişmelere bağlı olarak faiz oranlarındaki artış, döviz kurlarındaki yükseliş ve diğer iç/dış faktörlerle beraber bankaların batak kredi rasyosunun %2,7'lere gelmesi ve karşılıksız çek sayısının 2008 global krizini de aşması özel bankalar üzerinden futbol kulüplerinin borç yükünü almayı elzem hale getirdi.
futbol kulüpleri gelir kaynaklarına göre özel bankalardan kullandıkları kısa vadeli finansmanların giderlerini bile karşılamayacak duruma geldiler.

özel bankalarda ticari kredilerin ortalama vadesi 60 ayı geçmez ki futbol kulüplerinin bankalardan kullandıkları kredilerin ya rotatif ya da en fazla 12 ay vadeli krediler olduğu düşünülürse bankalara olan 2,5 milyar dolarlık borcun anaparasının azami 2 milyar dolar olması demek. 2 milyar doların 10 yıl vadede şu an ki faiz maliyetlerine göre asgari %12 yıllık faizle maliyeti yaklaşık 4 milyar dolar (yaklaşık 12 milyar tl). devlet böyle bir yükün altına girerek hem özel bankaları hem de futbol kulüplerini rahatlatmayı planlıyor.
şubeleşme hazırlığında olan halk katılım ve yeni şubeleşen ziraat katılım bankaları katılım bankalarının teknik açıdan (fetvaya uygunluğu olmadığı için) borç transferini karşılayacak bir kredi sistemlerinin olmaması nedeniyle bu yükün altına sokulamayacak. 2014 yılı net karı 4 milyar tl olan ziraat bankası ve yine 2014 yılı net karı 2.2 milyar tl halk bankası bu yükün karşılanmasında aracı olacaklar. ziraat bankası 2013 yılına göre karlılığını %25 arttırdı, halk bankası ise 17-25 aralık sürecindeki olaylar neticesiyle birçok dış ticaret ürünü ya kullanıma kapatıldığı ya da sıkı denetimlerle kullanıldığı için karlılığını 2013 yılına göre %20 civarında daha az karlılıkla kapadı.

devlet 12 milyar tl'yi aşacak böyle bir yük karşılığında futbol kulüplerinden muhtemelen faiz geliri dışında da bir şeyler isteyecektir.

ayrıca 3.havalimanı, http://3.boğaz köprüsü, hes projeleri, körfez köprüsü, kanalistanbul, kentsel dönüşüm projeleri v.s. birçok projenin finansmanı için de özel bankaların bir taraftan yükünü azaltıp bir taraftan da bu projeleri daha düşük faiz giderleriyle destekleyeceği bir ekonomik strateji oluşturma bağlamında alınmış bir karar muhtemelen. bizler "benim paramı, tüyü bitmemiş yetim hakkının parasını nasıl kullanabilir devlet böyle bir işte" diye veryansın ederken kapitalist düşünen devlet pazarlıkları çok boyutlu yapıyor.

futbol kulüpleri böyle bir şeyi hak ediyor mu ? asla. vatandaşa küfür gibi bir karar aslında.
yalnız bir tarafta futbol izleyerek rehabilite olan, evdeki karısına çoluğuna çocuğuna uygulayacağı şiddeti futbol sayesinde sönümlenen milyonlarca insan bir tarafta 2 senedir yattığı yerden milyon dolarlar kazanan hamit altıntop gibi adamlar var.
nereden tutsan elinde kalan bir sistem. dönüştürmeye çalışsan daha da karmaşıklaşacak ekonomik, sosyolojik, toplumsal sorunlara yol açabilecek abuk sabuk bir düzen.

edit: imla.
devamını gör...
kulüpler ne kadar ayakta kalırsa, halk o kadar iyi uyur. futbol insanları gayet iyi uyutur. bir hafta ve belki bir ay tv'de futbol ile ilgili haberler görebilirsiniz, gündemin en tepesinde ve bunu yadırgamazsınız. çünkü birçok insan için önemli bir konudur. türkiye'de konuşulan üç ana başlıktan biridir; siyaset, futbol, din.

devletin bazı işleri gizleyebilmesi için gündemin farklılaşması lazım. büyük kulüplerde batarsa futbola olan ilgi azalır. bu işler maalesef böyledir. dünde böyleydi, bugünde böyle, yarında böyle olacak.

başarı, temsil felan demeyin hepsi hikaye, 100 senelik kulüpler ne başarı var temsil adamakıllı.


bu iş ciddi anlamda gerçekleşirse, bu işte emeği geçen herkesi Allah bildiği gibi yapsın. halktan üç kuruşu esirgeyenler, hiçbir katma değeri olmayan kulüpleri desteklemeyi akıllarından geçiriyor yazıklar olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar