küme baş ağrısı

unilateral, çok şiddetli, keskin, 15-180 dk süreli ataklarla karakterize baş ağrısı. otonomik semptomlar eşlik eder. myoz, ptoz, burun tıkanıklığı-kanaması, gözde yaşarma, kanlanma. ağrılar belli zamanda kümelenmiştir. örneğin her sene temmuz ayı ilk haftasında olur.
akut tedavide 5-8 litre oksijen, sumatriptan, ergot, steroid kullanılır.
profilakside, ca blokör, lityum, steroid kullanılır.
devamını gör...
osmanlı cadısı kitabında baş karakterin muzdarip olduğu ağrı çeşidiydi. adamın kurtulabilme ihtimaliyle yaptıkları yüzünden başına gelmeyen kalmıyordu. okurken bakınmıştım biraz.

“yeryüzündeki dayanılmaz ağrılardan biri olduğu söylenebilir. şakağa sürekli bıçak saplanması, gözün oyulması, kızgın demir sokulması, dağlanması, gözün patlayacak gibi olması, buzdan kama ile oyulması vb. birçok tanımlamalar yapılmaktadır.ağrının şiddeti o kadar fazladır ki hasta başını duvarlara vurur, cinnet geçirebilir. bundan dolayı intihar ettiren baş ağrısı “suicidalheadache” olarak da adlandırılmaktadır.”

şeklinde dehşet şeyler okumuş Allah olmayan düşmanımın başına bile vermesin demiştim. kitaptaki karakterde şakaklarında bir çivinin çakılmasından bahsedip yılın belirli dönemlerinde ağrıya maruz kalıyordu. bundan yüzyıllar sonrasında ki yüksek teknolojili bir evrende bile tedavisi yoktu.
devamını gör...
başın çoğunlukla yan kısmında olmak üzere herhangi bir bölgesinde oluşan kitlesel ağrıdır. migrenden farkı bir belirti olmadan başlaması ve loş ışık/dinlenme ile istirahat etme yerine hastanın hareket halinde olmak istemesidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar