kung fu

çok estetik, güzel bir spordur aslında. lakin bunu türkiye'de hakkıyle bilen kişi çok az.

türkiye'de öldü bu spor. öldürdüler. gerçi wushu olarak bir nevi devam ediyor sayılır ama, tam olarak kung-fu öğretilmiyor.

bir zamanlar çok popülerdi. bilen hatırlayan varsa; 1996'larda bir türkiye şampiyonasında büyük bir kavga çıkmıştı. görecektiniz, herkes dövüşçü, millet birbirine girmişti. necmettirn erbakan'ın; ''sakarya grubu'' dedikleri sporcular da oradaydı. (hakketen o grup çok iyi dövüşçüler yetiştiriyordu.) işte o türkiye şampiyonasında ben de vardım. üçüncü tura geçmiştim, iptal oldu şampiyona.

çok gençtik, o ne heyecandı? hey gidi günler hey...
devamını gör...
bir çok dalı vardır. dünyada ilk çıkan spor sistemi kabul edilmektedir. pardon aslında kung fu diye spor dalı yoktur kung fu felsefedir. bunun dövüş sanatı ya shaolin kung fu yada wushu kabul edilmektedir. ancak birçok tarzı vardır. çinliler dövüşü hayvanlara bakarak oradan stiller geliştirmiş ve bunu çeşitlendirmişlerdir. maymun,turna yada kaplan gibi. yada son 200 yılda ortaya çıkan ve en popüler olan wing chun kung fu gibi.

türkiye'de bu sporun yaygın olmadığı doğrudur . öğretenlerin çoğu bu işin erbabı olmayabiliyor ama yerlerde sürünüyor demek doğru olmaz. inanılması güç ama wushu'da baya derece yapmış arkadaşlar var. öğrenilmesi ise zor ve güzeldir ve kesinlikle öğrenmek için harcanan emeğe ve zamana üzülmemelidir. resim yapmak,piyano çalmak gibi sanattır bu dövüşler özünde.
devamını gör...
zevkle izlediğim bir zamanların dizisi. sonra kahramanımızın bir otel odasında masturbasyon yaparken öldüğünü duyarak hem şaşırmış hem de üzülmüştüm...
devamını gör...
çin savunma sanatlarının başında gelmektedir. bir çok farklı stili bulunmaktadır bunların en başında sholin gelmektedir. malesef ükemizde gerileyerek ve günden güne kan kaybetmektedir. 15 yıl öncesine kadar bir çok spor salonunda öğretilirken günümüzde rastlamak çok zor bir hale gelmiştir.
devamını gör...
dövüş sporu değil savunma (savaş) sanatıdır. o yüzden rakibinizi (düşmanınızı) yeri geldiğinde ısırabilir, yere düşene vurabilir, kendinize yönelen tehditlere karşı her şekilde karşı koyabilirsiniz (sokak oyunlarında). bu sebeple sporcuların antrenmanında elele tutuşup birbirlerinin bacaklarının arasından geçtiği karate ve benzerlerinden ayrılır.
devamını gör...
kun-fu el ağırlıklıdır aslında. el ile yapılan hareketler ağırlıktadır. teknik olarak en zengin spordur. teknik çeşidi onbinin üzerindedir. diğer dövüş sporlarından daha çok estetiktir. kata lar sporun görsel yüzüdür.

(bkz: yılmaz aydın)
devamını gör...
hesap ödemek veya ödetmemek için, türk insanımızın yaptığı spordur. biri birinin elini tutar, diğeri eline vurur hatta omzunu ısırır.

- aga napıyosun
- ben ödicem
- olmaz al şunu garson
- dur çek elini lan
- çat çut
- ırghhhh

bir de senin burada paran geçmez lafı var ki of lan ben bir şey demiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar