kupa bardakla çay içmek

tutturmuşlar bir ince belli bardak bilmem ne. sohbet arasında içilen çayın makbuliyeti ve lezzeti tartışılmaz, doğru mu? doğru. peki ben misafirlikteyken o minnacık güvercin kabı gibi bardakta çayı hüpp diye bitirince fil misin mübarek der gibi ters ters bakan ev sahıbısına ne demeli o zaman? can güvenliğimiz yok ey ahaliii. kupa bardakta çay içmek emniyetlidir, lezzetlidir, emniyetlidir, güvenlidir... *
devamını gör...
bütün ince belli bardak, kahvehane miniciği bardak geleneksel rüzgarlarına rağmen benim için daha anlamlı bir şey.

sağ elinin 4 parmağı yarısından kopup giden dedeciğim bir tek kulplu bardakla çay içer. sessizce tepsiye konur onun kupası. camdır, bir tek onun bardağıdır,başka kimse kullanmaz. sessiz bir anlaşmadır aramızda.
devamını gör...
hiççççç güzel değil çayın yarısına gelmeden diğer yarısı soğuyor, karton ve kupa bardakta çay içe içe gına geldi, canım inceli belli cam bardak.
devamını gör...
sonra döndüm ve dedim ki; idam geri gelsin.

evet kupa bardakla çay içenler dev bir kupanın içinde bilekleri kesilmek suretiyle sallama çay yapılmalıdır. ince belli bardağı icat eden adam gerizekalı mıydı daha kullanışlı bir bardak yapmadı? bu bardakta çay içilsin diye yaptı ve adını da çay bardağı koydu. kupa bardak ne için yapıldı? çay içmek için yapılmadı. belki şaşıracaksınız ama oraletiçmek için yapıldığı hakkında waşingtın post ta bir makale vardı sanırım ispanyolca bir makale olduğu için hiç biriniz okumadınız. cahilliğin neresinden dönerseniz kardır. hiç biriniz mi imam hatip meslek lisesi okumadınız kardeşim. kupa bardakla çay içiyorum ve şu an sinirimden komşumun kedisini kaçırıp seveceğim.
devamını gör...
sıcak çaydan ılık çaya ve hatta soğuk çaya kadar geniş yelpaze sunar... ben sıcağını severim, ince belli olması gerekmez bir ajda da işimi görüyor...
devamını gör...
uzun uzun yıllardır yaptığım iştir. ince belli bardak takıntısını anlayamayanlardanım. ben iki yudum aldığımda o bardak biterki. otur kalk doldur ben o çaydan tad alamam ki. doldururum kupamı heleki porselen olunca daha da mis. asla soğumasına fırsat vermeden biter.
devamını gör...
porselen bir kupayi iyice sicak suyla calkalayip isittiktan sonra cay koyarsaniz hemen sogumuyor ama kupa diye alci gibi seyler aliyorsaniz siz zaten doldururken cay sogumaya basliyor sonra cayin tadi cikmiyor.
devamını gör...
yurt ortamını hatırlatması sebepli uzak durduğum bardak tipi.

içtiğiniz çayın rengini görmeniz lazım bir kere, kokusu bile değişik hissediliyor aksi halde.
devamını gör...
havamı değiştirmek ve kendimi cool hissetmek istediğim zamanlarda çayı kupayla içerim. uzun bir düşünme süresinden sonra seçtiğim kupamı, çalışma masamdaki kaktüslü bardak altlığının üstüne koyarım ve asla paylaşmayacağım fotoğraflar çekerim. fotoğrafın, sosyal medyada paylaşılan ortalama bir kupalı fotoğraf kadar güzel olduğuna karar verdiğimde görev tamamlanır. gereksiz bir mutlulukla dolan gözlerimle, asla gerçek çay tadı vermeyen kupama şapşik bakışlar atarım.

ne zaman ki çay benim için araç değil de amaç olur, o zaman sunum falan görmez gözlerim. ince belli ve ince kenarlı cam bardağıma çayı doldururum, her yudumda höpürdete höpürdete, kan kırmızı rengini izleye izleye çayımı içerim. arada "şifa bu şifa heh heh heh" diye de hayranlık belirteci cümleler kurarım.

kıssadan hisse: çayı kupada içerek çaya ihanet etmeyin.
devamını gör...
çoğunlukla tembellerin tercihidir. alayım bir bardak zırt pırt doldurmayayım kafasındadırlar. bunlar da çay içme zevki de yoktur zaten. birgün okulun memuru çorba tası kıvamındaki kupasıyla çay almaya geldi. dedim çay epeyce bayat, yarım saat sonra gel, tazesini iç. sorun değil dedi kupayı ağzına kadar doldurdu ve gitti. herifinki mide değil çöplük!
devamını gör...
hıxlı ve çok çay içenlerin de tercihidir. bunlara "ağzı teneke kaplı" denilir, sıcak çayı hızlı içerken dayanabilmelerinden ötürü.
devamını gör...
çaya püskülüt banmak isteyenlerin de tercihidir. ince belliye püskülütü bir banarsınız, iki banarsınız... üçüncüye, önceki püskülütler tarafından emilen çay vechiyle seviyesi azalmış bardakta, derinde kalan çaya erişmek isterken, püskülüt bardağın ince beline sürter, aşağılara erişebilemez. hatta sürtmek demek de ne, adeta bardak tarafından engellenmek yoluyla bir darbe girişimi... eldeki püskülüte maksimum seviyede çay nüfuz etmesini sağlamak için, püskülütü sağa sola döndürürken, hooooop çaya fazla temas eden parçalar, kopup bardağın dibine... çok kötü tortul görüntülerdir bunlar arkadaşlar... gözün katlansa, gönlün katlanmaz...

velhasıl, çayın kullanım amacına göre, içine girdiği kabın şekli değişir. bir püskülüt, kalıpları yıkar, arkadaşlar...*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar