kur'an-ı kerim

diğer bütün kitapların sadece kendisini daha iyi anlamak için okunabileceği el-kitâb.
şu büyük kainat kitabının ezeli bir tercümesi.. yaratılış ayetlerini okuyan çeşitli dillerin ebedi tercümanı.. şu gayb ve şehadet kitabının müfessiri.. zemin ve gökte gizli ilahi isimlerin manevi hazinelerinin keşşafı..
hadiselerin satırları altında gizlenmiş hakikatlerin anahtarı.. görünürler aleminde görünmezler ve bilinmezler alemlerinin dili..
devamını gör...
başlı başına bir mucize, bir harikadır. kitapların en mukaddesi, en doğrusudur kur'an. hissederek okunduğu vakit insanı başka diyarlara götürür. daimi bir huzur içinde bazen korkutur, bazen neşe doldurur. anlatılamaz duyguların kitabıdır kur'an. okunmalı, okutulmalıdır.
devamını gör...
milyarlarca insana rehberlik eden Allah kelamı. hz muhammed zamanında insanlığa inmiş olup, geleceğe dair umutlu bakmamızı sağlayan, yer yüzünün ışığı. asla eskimeyecek yapısı ile zamanın çok ötesinde.
devamını gör...
bilimsel olmak gibi bir zorunluluğu yoktur.
bilimsel birtakım gerçeklerden söz edebilir. ama bu kitap bir biyoloji ya da kimya kitabı değildir.
evet, inanmak teslimiyetçiliktir.
boyun eğmek ve bu boyun eğişten gocunmamaktır. isyan çok kolay itaat çok zordur. inanmak zor olanın peşinden gitmektir. inanmak, elimizde hiçbir delili bulunmayan kavramlar için kullanılan bir kelimedir. apaçık görünen bilinen birşey için inanmak tabiri kullanılmaz. dağlara inanıyor musunuz? yağmura, aya, güneşe inanıyor musunuz? gibi bir soru duydunuz mu hiç?
Allah'ın kuran'da vadettiği kavramlar (kıyamet, mahşer, cennet, cehennem) gerçekleştiğinde artık inanmak söz konusu olmayacaktır. inanmanın bir anlamı da olmayacaktır zaten.
inanmak ve iman bu dünyanın kavramlarıdır.
zor olan ve sınanandır.
üstelik bu kitabın hiçkimsenin kendisine inanmasına ihtiyacı da yoktur aslında. müslümanlar özgüven eksikliğinden midir yoksa materyalistleri kafalamak için midir bilinmez kurandaki herşeyi bilimselleştirme çabasına girişmişlerdir.

gelgelelim bu kitabı inanılır kılmak için çabalamak ve bilimsel temellendirmelere kalkışmak kimi zaman komik durumlara yol açmış ve kitabın ciddiyetine zarar verir hale gelmiştir.

mesela kitapta domuz eti kesin bir dille yasaklanmıştır. kimi ilahiyatçılar sanki kendilerinden böyle birşey talep edilmiş gibi "domuz eti haramdır çünkü domuz eşini kıskanmayan tek hayvandır." gibi enteresan bir açıklama getirmişlerdir. iyi de size ne domuzun özel hayatından?
biri de çıkıp demiştir ki "domuz haramdır çünkü kendi bokunu yiyor!" peki pilavının üzerine koyduğun tavuk ne yiyor?

olmadı...

o zaman daha bilimsel bir çıkış yapmalıyız. "buldum! domuz haramdır çünkü domuzda insan sağlığı için çok zararlı olan trişin isminde bir parazit bulunur!" burada da benim gibi sivri zekalı bir veteriner hekim çıkıp şu cevabı verebilir.
"bugün avrupa ülkelerinde üretilen domuz eti salgın hastalıklar ve parazitler açısından sizin sığır etinizden kat be kat daha sağlıklıdır."
kuran'a Allah'a ve vadettiklerine inanmak gaybe (bilinmeyene) inanmaktır. evet neden şaşırdınız tam da körükörüne dediğiniz cinsten.
devamını gör...
hakkında şu örnek sıklıkla verilir:
bir insana çok sevdiği birinden örneğin askerdeki oğlundan, yakın akrabasından, memleketteki anne babasından, sevgilisinden mektup gelse, okumak için beklemez. bir kenarda dursun boş bi zamanda okuruz demez kolay kolay. kur'an da kullarını çok seven ve onlar tarafından sevilen Allah'ın göndermiş olduğu bir mektuptur, normalde insanın okumak içi sabırsızlanıyor olması lazımdır.
veya birine başbakandan, cumhurbaşkanından vs mektup gelse, umursamamazlık yapamaz, aksine çok sevinir gururlanır, onu en güzel yerlerde saklar vs. aynı şekilde kur'an da en yüksek makam olan Allah'ın bizzat hepimize gönderdiği mektuptur.
devamını gör...
hz. muhammed(s.a.v) efendimiz aracılığı ile tüm insanlığa gönderilmiş olan kutsal kitaptır. arapça okunması, türkçe okunmasından daha hayırlı ve daha ferahlatıcı olduğu söylenmektedir. içinde bulunan ilk emir ise ''oku'' emridir.
devamını gör...
gerçekten okunduğunda ve düşünüldüğünde bir kısa ayetiyle bile insanı altüst eden kitap ötesi bir mucizedir. ihl'de öğretildiği sanılmaktadır. müfredatta olduğu şekliyle ihl'liler sadece kanıksamaktadırlar. bilmek ve öğrenmek için ihl'den medet umulmaması gereken, düşünmeye ve de düşünce sahibi olmaya sevkeden hayat kaynağıdır...
devamını gör...
- 'içinde hiç bir şüphe olmayan ve sakınanlara yol gösterici bir kitaptır.⒠(2/bakara,2)

- insanların öğüt alması ve bu öğütle yaşamlarını düzenlemeleri için kolaylaştırılmış bir kitaptır. (44/duhan,58).
devamını gör...
çünkü biz bilmiyoruz dini. evet, bilseydik,
çare yok, gösteremezdik bu kadar sersemlik.
'böyle gördük dedemizden!' diye izmihlali
boylayan bir sürü milletlerin olsun hali,
ibret olmaz bize, her gün okuruz ezber de!
yoksa, bir maksat aranmaz mı bu ayetlerde?
lafzı muhkem yalnız, anlaşılan, kuranâ’ın:
çünkü kaydında değil hiçbirimiz mananın

ya açar nazm-ı celilâ’in, bakarız yaprağına;
yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına.
inmemiştir hele kurâ’an, bunu hakkıyla bilin,
ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için. m. akif ersoy
.............................................

zamanelere bir ders akif'ten
bana söz düşer mi bilmem..
düştüğüne inandığım gün
girerim bir entry daha..
elime yapışmaz ya!

önemli not: nur içinde yat akif dede..
devamını gör...
dinin tek kaynağıdır ve bu kaynağı okuyarak dini anlamamızı sağlayan yüce Allah, yardımcı kaynaklar olmasını istese bunu kuranda belirtirdi mutlaka.

o gün her ümmetin içinden kendilerine birer şahit göndereceğiz. seni de hepsinin üzerine şahit olarak getireceğiz. ayrıca bu kitab'ı da sana, her şey için bir açıklama, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.

nahl 89
devamını gör...
peygambere itaat etmenin kendisine itaat etmek olduğunu söyleyen kitap.

çünkü peygamber kurandan başka birşey söylememiş ve yapmamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar