ikisi de rivayet olduğu için sihat bakımından aynıdır. kuran da bu kuranı Allah koruyacak yazması birşey ifade etmez size göre hadis uyduran kuran da da öyle bir ayet de uydurmuş olabilir.

sahabeye yalancı muamelesi yapan ahmaklar kuran 'ın altına nasıl bir dinamit koyduğundan habersiz.

kuran kitap demek ancak bir ilkokul öğrencisinin düzeyinde bir tespit.

sihat bakımından ise gayet anlayışlı kimsedir.
devamını gör...
bu bilmemezliğe şahit olan kişi bilgilendirme yapmıyorsa durumun vehameti daha da ibretliktir. bilgilendirme yapmayıp da arkasını döndüğü gibi eleştiri yapıyorsa bu ne abese ve tevellâ'lıktır.
devamını gör...
şimdi şöyle birşey eğer hadis ve kuranı kerimin kaynağının aynılığından söz ediyorsa; kuranı kerimin kaynağı belli. hadisin kaynağı ise kutsi hadis için konuşacak olursak lafzı peygamberimize manası Allahtan olan hadislerdir. diğer hadisler için konuşacak olursak peygamberimizin kuran ahlakı sahibi olduğunu hepimiz biliyoruz.

eğer sübut yöntemi açısından ise ikisi de şifahi yolla aktarılmıştır. kuranı kerim Allah tarafından korunmuştur. ama şu unutulmamalıdır: kuranı kerimi koruma görevi sahabelerindi. kuranın kitap haline getirilmesi peygamberimizin vefatından sonra hz.ebubekir döneminde gerçekleşmiştir. yemame savaşında 70 kurra hafızın şehit olması üzerine kuranın unutulmasindan, değişmesinden korkulduğu için kitap haline getirme ihtiyacı duyuldu. bunun üzerine hz. zeyd bin sabit başkanlığında kuranı kerim kitap haline getirildi. papirus, kemiklerin üzerine yazılan ayetler, hafızlar, vahiy katipleri vs her bir ayet için iki güvenilir sahabe ile kitap haline geldi.

sen kurana inanıyorsan güveniyorsan, hadise de inanmak zorundasın. tabii ki arada karışmış mevzu * hadisler var. Ama şurada yanlış yapılıyor; zayıf hadis diyerek ötekileştiremezsin. zayıf hadis demek güvenirliği düşük demektir. Doğru olma ihtimali de var uydurma olma ihtimali de var. Sen buna kendi mantığınla kafama uymadı yanlış bu, uydurma diyemezsin. Senin mantığının almadığı şey yıllar sonra bilincinin değişmesiyle mantıklı gelebilir. Ya da tam tersi de olabilir. Akıl değişkendir. Kişiden kişiye değişir. Sen hadis ilmine bak. O yanılmaz. *

akla çok güveniyorlar ama üzgünüm akıl bir yere kadar gidiyor. akıldan ötesi var. ıman böyle birşey. bazı şeyleri anlarsın ama bazı şeyler tam anlaşılmıyor veya o sır sana açılmış olmuyor.
devamını gör...
aslında böyle bir insan yok. varsa da çok çok azdır yani öyle sokakta görebilceğiniz tarzda adamlar değildirler. bu kimseler genelde mealcilerin kendi hayal dünyalarında uydurdukları kimselerdir. haklı çıkmak istiyorlarsa kendi hayallerine inanabilirler ama bilinsin ki bir dane-i hakikat bir batman hayalata müreccahtır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar