kuran'daki matematiksel hata

varsayalim ki, bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşŸini birakti.. nisa suresine göre miras paylaşŸimi şŸöyle olacaktir: üç kiz evlata mirasin 2/3'ü, ana ve babanin her birine 1/6, karisina 1/8 kalacaktir. bu durumda, matematik yapalim: (2/3)+(1/6)+(1/6)+(1/8 )= 27/24 = 1,125 bulunur! (1,0 olmasi gerekirdi!..)..
bu sonuç oranların hatalı olduğŸunu göstermektedir çünkü mirasın %112,5 i mirasçılara dağŸıtılır. böyle %100'ün üstünde bir dağŸıtım yapmak imkansızdır.
devamını gör...

--- alıntı ---
avliye meselesi

avliye meselesini ortaya atıp, payların tutarının paydadan çok olduğunu ileri süren bir internet sitesinde ;allah matematik bilmiyor mu?; diye saptırıcı bir soru üzerine verdiğim cevaptır: bunun, tanrı;nın matematik bilgisiyle ne ilgisi var? kurândaki miras hukuku, yüzyıllardan beri mevcut olan arap miras hukukunun, kadın ve çocuklar lehine düzeltilmiş şeklidir. bu paylaştırma daha önce mevcuttu. kurân daha önceki hukuk sisteminin adaletsiz yanlarını düzelterek uygulanmasını tavsiye etmiştir. islâm hukukunun miras taksim dalına feraiz denilir. bu taksim işleminde üç husus karşımıza çıkabilir: 1- fariza-i adile: varislerin hisselerinin toplamıyla paydanın eşit olmasına adil taksim, 2- reddiye: payların toplamının, meselenin ortak paydasından eksik olmasına reddiye, 3- fariza-i aile (avliye): payların toplamının, ortak paydadan büyük olmasına da avliye denilir.

burada hisselerin toplamı ortak payda kabul edilerek eksiklik, her varisin hakkı, hissesi oranında azaltılır. mesela ölen kişinin eşi, 3 kızı, anası ve babası varsa eşi 1/8, kızlar 2/3, ana babanın her biri 1/6 alır. mesele 24ten gelir ama payların toplamı 27 eder. bu durumda payda 27ye çıkarılır. mal

27 parçaya ayrılır ve herkes hakkı oranında payını alır. kurânda meselelerin 6 veya
12 yahut 24 üzerinde hesap edileceği söylenmiyor ki! feraiz ilmi denilen miras taksimiyle uğraşanlar kolaylık için ortak paydalar düşünmüşlerdir. yok efendim tam değilmiş de yarım çıkıyormuş da... yarım çıksa ne olur? sanki yarım, matematiğin gereği değil mi? tamları yapanlar da yarımlardır. bu tür sorular, bilgisizleri dinden soğutmak isteyen tanrıtanımaz, dinsizlerin uydurmalarıdır.

süleyman ateş

http://www9.gazetevatan.com/...19&categoryid=4&wid=31
--- alıntı ---
devamını gör...
bu konuda saçmalık şurada. toplam dağıtım yapıldığında bunların oranı 1'den büyük yada küçük çıkabilir. sen bu durumda küçük olan oranı 1'e tamamlayıp öyle dağıtırsın. mirastan alınan pay azalır ama oran değişmez. 5 kişiye 3 elma dağıtılmaz ama bunları eşit/en yakın şekilde bölerek aynı oranlarda yine dağıtabilirsiniz. miktar azalır ama oran aynıdır. zaten gözetilmesi gereken orandır. fazla geliyorsa fazlalığı aynı oranlarla bölüştürebilirsiniz. burada xyxy,5 gibi bir oran çıkınca tek sayının nasıl bölüştürüleceği gibi suçlamalarda çıkıyor ancak bu tamamen art niyet. kuran bir matematik kitabı değil. yolu yordamı göstermiş. harici durumlarda iyiliği gözeterek bizim düzenleme yapabilmemize izin vermiş. bu da bir imtihandır belki. Allahtan kopmaya hazır olanlarla kopmak istemeyenleri ayırmak için.
devamını gör...
Allahın gönderdiğin bir ayetin miras bölüşümü hususundaki tüm olasılıklara cevap verememesi durumu. verebilseydi ne avliye olurdu ne reddiye. bak işte o zaman mükemmel olurdu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar