kuran-ı kerim'de keşke kelimesi

keşke kelimesi geçen bazı ayetlerdir. mesela; bakara süresinin 165 nolu ayeti

" insanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk tanrılar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. iman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi. "

bakara süresinin 167 nolu ayeti

" (kötülere) uyanlar şöyle derler: ah, keşke bir daha dünyaya geri gitmemiz mümkün olsaydı da, şimdi onların bizden uzaklaştıkları gibi biz de onlardan uzaklaşsaydık! böylece Allah onlara, işlerini, pişmanlık ve üzüntü kaynağı olarak gösterir ve onlar artık ateşten çıkamazlar. "
ankebut süresinin 64 nolu ayeti

" bu dünya hayatı sadece bir eğlenceden, bir oyundan ibarettir. ahiret yurduna (oradaki hayata) gelince, işte asıl yaşama odur. keşke bilmiş olsalardı! "
devamını gör...
kuran'da gaflet içinde olan insanlarin gerçeklerle yüzleştikten sonra söylediği kelime olarak geçer. yine bu insanlar an gelecek "keşke ben bir toprak olsaydım" diyeceklerdir. yoksa Allah "keşke" dedi diye bir sey yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar