trt1'de bu gece başlayan yarışma. twitter tagı #kuranziyafeti.

o ses türkiye çakması olmuş biraz ama hoşuma gitti ne yalan söyleyeyim.

yalnız, jüriler küsüratlı puanlar verelim de salladığımız belli olmasın modundalar. 72 puan nedir ya? sanki yazılı yapıyorsunuz.
devamını gör...
ülkemiz adına güzel bir gelişme olduğunu düşündüğüm yarışma. kur'an-ı kerîm'in hayatımıza girmesine, bize etki etmesine vesile olacağına inanıyorum böyle yapımların. Allah arttırsın inşaallah.
devamını gör...
hiç kimse de demiyo ki aga bu nedir.. ulan kafayı yiycem.

iğfal edilmedik ne kaldı derken en kutsal olanı, vahyin kendisini televizyon akşamlarına meze yaptı adamlar. aymazlığa bak! şaka gibi. bu gerizekalı turnusolu acun pespayeliğini aşan saçmalığa koskoca memlekette de sesi çıkan bir Allah'ın kulu yok.

üç medyatik hoca, 50 tane altın lütfedecek, adı trt'de kuran okunuyor olacak. "büyük final kadir gecesinde" imiş...

"tüm katılımcılara 1 tam altın; gün birincilerine 3 tam altın; hafta birincilerine 5 tam altın hediye edilecek olan yarışmanın final gününde ise yarışmanın 3.’süne 10 tam altın, 2.’sine 20 tam altın ve 1.’sine ise 50 tam altın ödül verilecektir."

Allah belanızı versin ya.

"içimizden birtakım beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak etme Allah'ım!"
devamını gör...
birinci olan kaba bir hesap ile gün hafta ay birinciliği falan toplam 100-130 tam altın alacak.
önceden söyleselerdi arapça falan öğrenirdik. bu yoklukta iyi giderdi.
devamını gör...
jurideki sozde hocanin insani asagilar tarzdaki uslubunun kuranin anlattigi insanlikla bagdasmadigi rant araci.
programi duzenleyenlerden katilanlara kadar herkes riyaya ortak olmus oluyor.
devamını gör...
tv'lerdeki ramazan yapımlarının -ramazan yapımı mı kaldı bee- en iyisi. kuran-ı kerim yarışmaları zaten hali hazırda her ilde her yıl yapılıyor. bunun ekrana taşınması da gayet güzel. ben tasvip ediyorum. hatta jürideki hocaları da çok değerli buluyor, ilimlerinden istifade etmeye çalışıyorum. aralarda çok güzel bilgiler veriyorlar.
tabi bu işin de eleştiricileri, kınayıcıları, hafifleticileri ve değersizleştiricileri hemen çıktı meydana. yapılan onca seviyesiz züppe hayatı dizisine sesiniz çıkmaz. kuran hayatımızın bir parçası olmalı. ondan kaçmaya, korkmaya gerek yok. tabiki her şey okumak değil, anlamını bilmeli ve yaşamalıyız ama bu bir kültürdür. bence her kanalda böyle programlar olmalı.
devamını gör...
bu yarışma ile ilgili güzel bir şey söyleyebilen rahleye, "jüri"ye, ambiansa bir baksın ve habib i acemiyi bir araştırsın.
genelde yaklaşım şu "ya dandik dandik şeylerin yarışması var da bu şekilde güzel bir şey neden olmasın".. tamam da o dandik şeyler zaten tasvip edilir şeyler değil ki. ele alınır bir yanı yok yani. sen bi de ona özenip buna kur'an'ı alet ediyorsun.
daha neler göreceğiz.. Allah bizleri korusun.
devamını gör...
eskidendir çok severim böyle programları. arap diyarlarında çok öncedendir yapılıyor bu tür programlar... buradaki ortam falan belki tasvip edilecek türden değil. yani modernitenin ruhsuzluğu her yere sinmiş gibi. amma velakin benim hoşuma gitti. tek bir sıkıntı var. hocalar ayrımcılık yapıyor; okuyucular arasında değil, okuyuşlar arasında... yani rahmetli abdussamed gelse, zannediyorum puanlamada 80'in çok üstüne çıkamazdı. çünkü burada istanbul tavrı denilen bir okuyuş esas alınıyor. bari burada yapmayın lan!.. demek geliyor içimden...

not: programdaki ''osman eğin'' hoca, sahasında cidden otoritedir. yazmayı unutmuşum. bir de aralarda banka reklamları falan olmasa...
devamını gör...
altın için kuran okuyan tiplerin yarıştığı yarışma. birinci olana 50 tam altın vereceklermiş. herhalde 50 bin lira falan yapıyor. ayrıca ara ara günlük birinci olana falan da altın veriyorlarmış.

dereceye girenler yarışmadan sonra da kuran ziyafeti adı altında düzenlenen etkinliklere katılır köşeyi döner artık.
devamını gör...
twitter'da, kur'an-ı kerim okunurken alt yazıyla anlamlarının da verilmesi yoğun olarak talep ediliyordu. bugün baktım da, alt yazı işine başlamışlar. şimdi daha anlamlı olmuş. modernizm karşıtı dostlar gibi eleştiremiyorum ben bu programı. hoşuma gidiyor valla. açıyorum izliyorum karileri.
devamını gör...
eleştirilmemesi gereken yarışma.. yıllarca ve hala ekranlarda o kadar absürt o kadar ahlaksız görüntülere şahit olduk ki.. onlara ses çıkartmayan, kapatılması durdurulması için elinden geleni tam anlamıyla yapmayan bizlerin böyle bir yarışmayı eleştirmesi doğru gelmiyor..
aksine sevindirici bana göre, belki sesli kuran okuma becerisi olmayan bir çok kişiyi teşvik edecektir.. yada kuran dinlerken sıkıldığımı söyleyen kişinin dinlemesine vesile olacaktır..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar