kuran'ı tek hakikat kabul etmek

#din 

büyük hatadır. kuran hakikat olabilir ancak dünya üzerindeki tek ve başkası hatalı şeklinde bir zihniyet kısırlıktan başka bişi değildir. çünkü kurandan önce de insanlar yaşadı ve hala kuran'dan sonra yaşayan 7 milyar insan var. hepsinin hayata bakışı, yaşantısı, düşüncesi birbirinden farklı. bunca geniş fikir yelpazesini görüp salt kuran ve haz. muhammed doğru demek budalalıktan başkası değildir. neden ben muhammed gibi yaşamak zorunda olayım? belki tabiatım ona hiç benzemiyor. belki ben musa gibiyimdir, belki yunus belki nuh? kuran'ı kabul etmekle muhammed gibi yaşamak farklı şeylerdir.
devamını gör...
hata değildir. kuran’ı tek hakikat kabul etmek hz nuh’u, hz musa’yı da hakikat kabul etmek demek. bunu kuran söylüyor bize.
kuran’ı kabul etmekle hz muhammed gibi yaşamak tıpatıp aynıdır desek yanlış olmaz.
çünkü hazreti musa’yı hakikat olarak anlatan kuran’ı kerim’i baştan sona bize aktaran odur.
devamını gör...
dinlerin tümü ortak şeyleri tebliğ eder. özünde hepsi aynıdır. yani yunus,yusuf,musa,isa ve muhammed efendilerimizin hepsi bir, hepsi aynı şeyi söylüyor zaten. aynı evin farklı pencerelerinden sızan güneş ışıkları gibiler aslında.

bu durumda asıl yani bizim bilemediğimiz kur'an dışındaki (incil,tevrat,zebur) dini kitaplarda kur'anla aynı şeyi söyler.
devamını gör...
kur'an tek hakikattir tabii ki. biz Allah'a, onun resulüne (ve peygamberlerine) onun aracılığıyla iman ve itaat ediyoruz. bunun yanı sıra hem beşeri hem de uhrevî hayatta bize rehber oluyor.
devamını gör...
bize göre böyledir. diğerleri bizi bağlanmaz. bizim için hakikat-i muhammed'i vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar