kurbağa bacağı

fransız mutfağının en önemli yemeği. ılık bir tadı var, tavuk eti gibi değil ama, daha çok yosun tadı geliyor, ama güzel. yanında ne içtiğinizin de önemi büyük. eğer içki içmiyorsanız suya abanmalısınız.
devamını gör...
tıp fakültesinde üzerinden bolca deney yapılandır.

binlerce kurbağa bu uğurda telef olmuştur. yazıktır. izlerken aşırı üzer 'kaç kurtar kendiniii ' diye bağırmak istense de asistanlarla göz göze geldikten sonra içinize içinize ağlarsınız.

deneyin nasıl yapıldığına gelirsek,

önce anestezik madde verilen kurbağamızın derisi yüzülür. kasların içine girilerek sinir ve arter dışarı çıkarılır.

kurbağanın bacağı gövdeden ayrıldıktan sonra da kurbağaya kürar denilen madde verilip tepkisi gözlemlenir.

(bkz: yok be oğlum ne kurbağa kesmesi sevip bırakıyoruz)
devamını gör...
yukardaki tanımda fransız mutfağının önemli yemeği denilmiş ama bizim ülkemizde de satılıyor.

edirne'de 50'ye yakın kurbağa avcısı var. kurbağaları avlayan kişiler kilosunu 10 tl'den edirne restoranlarına satıyor. restoranlarda temizlenen kurbağa bacakları 30 liradan satışa sunuluyor.

haber
devamını gör...
fizyoloji laboratuvarlarının vazgeçilmeziydi bir zamanlar. sözlü sorumdu kurbağa bacağını mikroskopa koymuşlardı. arteri veni ayırt ettiriyorlardı.
peki gerekli mi kurbağalı eğitim; bu devirde en az kadavralı eğitim kadar gereksiz.

şimdi etik kuruldan tek tek izin almak gerekince kesmiyorlarmış artık.
devamını gör...
marketlerde dondurulmuş balık reyonunda satılan bir ürün. üstelik yerli. bugün ilk defa gözüme çarpınca fark ettim. bir paket içersinde 7-8 kurbağa bacağı vardı. görüntüsü tavuk butunu andırıyordu. bana kalırsa hiç hoş durmuyordu.

türkiye, kurbağa bacağı ihracatı yapan ülkeler arasında çin’den sonra ikinci sırada yer alıyormuş. türk firmaları fransa’daki kurbağa bacağı pazarının neredeyse tamamını ellerinde tutuyormuş. türkiye için aynı durum salyangoz için de geçerliymiş.

*
devamını gör...
aklıma kurbağalar filmi geldi. baş rolünde hülya koçyiğit iyi oynamıştı diye hatırlıyorum.1985 yapımı şerif gören filmiydi. ayrıca yurt dışına, televizyonlara satılan ilk türk filmiydi. trakya'da bir köyde kurbağa toplayarak geçinen dul bir köylü kadının yaşamını anlatır...

edit: ıdb puanı 7.5 miş.

devamını gör...
bu kurbağaları daha çok edirne tarafındaki çingeneler topluyor. onların geçim kaynakları olmuş. kesilen bacakları toplanıyor, (sonra bu kurbağalar bacakları tekrar çıkıyormuş) bunlar da aracı vasıtasıyla dışarıya satılıyor. en büyük müşterisi de lüks fransız restoranları.
devamını gör...
yenilebilen bir şeymiş. neden böyle şeyleri yemek istiyorsunuz ey insanlık? merakına yenik düşenlerin başına geleceklerin sorumlusu hanginiz?*

edit. tadı bu kadar güzel bir şeyi tabi yiyeceksiniz lan. aferim insanlık, güzel seçim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar