kürdistan bayrağı

sarı kırmızı yeşil ve beyaz renklerden oluşan bir bayrak türüdür.

kırmızı her zaman olduğu gibi kanı,
beyaz barışı,
yeşil toprağı,
ve sarı da güneşi temsil etmektedir.

bugün kuzey ırak özerk kürt devletinde yukardan aşağıya; kırmızı, beyaz ve yeşil şerit ile ortasında sarı renkte bir güneş figürü olanı kullanılmaktadır ve türkçe kaynaklarda ise mezopotamya güneşini sembolize ettiği belirtilmektedir ama güneşin yezidilikteki durumu göz ardı edilmemelidir. bayraktaki güneşin 21 ucu bulunmaktadır ve bu 21 sayısı kürtlerde ve özellikle de yezidilik'te büyük bir öneme sahiptir. yani 21 sayısı kürtler için (güncel olarak) 21 mart'ı ifade etmekteyken* (bkz: nevruz), (bkz: yezidiler) için de kutsal bir sayı durumundadır.

bu tanıma yakın bilgiler ve yezidilik konusuyla ilişikliği, fransa'daki kürt enstitüsünün web sayfasından alınmıştır:
http://www.institutkurde.or...


not: elbette bayraktaki 21 uçlu yıldızın 21 mart tarihini işaret ettiğini iddia etmek kesin bir doğru değildir. konuyla ilgili tradisyonel bir ilişiklik yoktur, aksine miladi takvimin benimsenmesiyle oluşmuş bir rastlantıdır, miladi takvime geçilmeden önce de bu yıldız figürü kullanılmaktaydı.
devamını gör...
kuzey ırak özerk kürt devleti ibaresi yanlıştır doğrusu bölgesidir.
--- alıntı ---

kürdistan bölgesel yönetimi, irak'ın kuzeyinde yer alan özerk bölge. nüfusları tartışılan ve bölge yönetimince azınlık statüsü verilmiş olan kürtler, asuriler, irak türkmenleri ve süryaniler bu bölgede yaşamaktadırlar.
--- wikipedia ---

irak'ın kuzeyinde bulunan bölge 11 mart 1970'de saddam hüseyin ve mustafa barzani arasında yapılan anlaşma üzerine kuruldu. özerklik anlaşmasına göre irak'ın kuzeyindeki üç il, yaklaşık 37 000 km²'lik bir bölge, erbil de kurulucak bir yerel parlamento tarafından yönetilecekti. bunun yanı sıra irak meclis'inde 5 bakan ve başbakanvekili kürt olacaktı. kürtçe ülke genelinde arapça'nın yanı sıra ikinci resmî dil olacaktı.
iran-irak savaşı sırasında bu bölge merkezi hükûmet´in kontrolünden çıkmış, iran saflarında saddam hüseyin´e karşı yer almıştı. saddam hüseyin savaştan önce anlaşmayı kaldırmış ve 1974 de kürt bakanları meclisten çıkarmıştı. bu durum üzerine barzani´ler isyan etmişlerdi. bu durum irak için çıkan savaşı kötü etkiledi, çünkü saddam hüseyin'e karşı kuzey, iran ile ittifak etmiştir.
birinci körfez savaşı öncesi ve savaş sırasında saddam hüseyin'den kaçan on binlerce kürt türkiye cumhuriyeti'ne sığındı. türkiye tarafından kurulan kamplarda kürt mültecilere sağlık, barınma ve giyim yardımları yapıldı. saddam hüseyin devrilip kürt liderler yeni dönemde söz sahibi olana kadar yurt dışına türk pasaportu ile çıktılar.
devamını gör...
üstte kırmızı altta yeşil ortada beyaz zemin üzerine güneş sembölü olan kardeş halkın bayrağı.güneş mezopotamya güneşini veya med imparatorluğunun topraklarının bir bölümünden geldiği sanılmaktadır.ülkemizdede kürdistan eyaleti veya özerk bölge kurulması durumunda görmekten gurur duyacağımız bayrak.
devamını gör...
ırak anayasası baz alınıyor ise sadece ırak bayrağının yeterli olması gerekirdi. ama baktığım nokta o değil. o bayrağın asılmış veya asılmamış olması çok bir şey ifade etmiyor. önemli olan o bölgede öyle veya böyle hakim güç olan kürtlerin yanımızda olup olmayacakları. çünkü bize ağzında emzikle kafa tutan ırak yönetimi dost olmadığını açıkça ifade etti. iran da keza dost değil. yani hala müslümanlar didişiyor.

devamını gör...
istanbul'da dalgalananı kişinin imanına halel getirmez.
birilerinin faşist bir çerçevede ele alıp "şok"a uğraması anlaşılır bir durum olup, müslüman nazarından mahrum olduğu aşikârdır.
devamını gör...
hükümetin utanmadan bir de "yeni olan bir konu değil, öncedende asıyorduk, gündeme gelmesi art niyetli" diyerek yaptıkları pisliğe tüy diktiği konudur. barzani denen soysuz köpek gelecek diye bu arsızlığı yapmaya utanmıyorsunuz bari üste çıkmayın.
devamını gör...
ev sahibi kiracı tartışmalarını gündeme getiren durum.
bu tür olaylara verilen tepkileri görünce keşke avatar olaydım diyorum.
yav kardeşim siz o kadar reelpolitik, politik, siyasi, felsefi, antropoloji, psikoloji,
sosyoloji bilen insanlarsınız, biriniz de bunu soylu soysuz çatışmasının dışında tartışın.

(bkz: tırşık yerken yapılan siyasi yorumlar)

devamını gör...
ontoloji, meteroloji ve astrolojiyle alakası olmayan mesele. bu bayrağı doğu illerimize dikmek isteyen yavşakların aldığı candan haberiniz var mı? pkk'nın eylemlerinden sonra 'kıhrılsın pıkıkı' diye duyar kasmaya benzemez tabi. ırak'taki varlıklarını kabul etmek demek oluşturulmaya çalışılan devletin çekirdeğini kabullenmek demektir. hele ki kalkıp türkiye cumhuriyeti devletinin bayrağının yanında sallandırmak ayrıca bir şerefsizliktir.

siyasi ve politik çıkarlar açısından görüşürsün anlarım ama bu şekilde onure edemezsin. bu uğurda verilen şehitleri hiçe sayamazsın. bu it sürüsünü savunan herkes aynı sürünün şakşakçısıdır ve yarın oluşabilcek bir tehditte kediye döner. bu ülkeye sizin gibi nonotalar değil, ümmetine milletine sahip çıkacak erler, alpler lazım. iki kitap okuyup fular moduna gireceğinize az tarihinize göz atında adamlık öğrenin!
devamını gör...
aslen olmayan bir bayraktır. haberleri gördüğümde yoksaydım, görmezden geldim...
hani bir bebeğin numaradan ağladığını farkettiğinizde ve takmadığınızda susar ya... aynı cabayı burada görüyorum. bir eziklik politikası icinde bir yaklasimdir. orda yasayan insanlar essek gibi turkiye cumhuriyeti nufus kimligi var, bu eziklik onlara yeter.
devamını gör...
bazılarını berkeley triplerine sokan hadise. yok ki ehe!
bir de eğer var diyorsan sen de köpeksin aristo zaçmalığı.
a eşitti b ve b eşittir c ise a eşittir c ifadesinin türk tarihine uygulanışı.
bunlar hep altarın oğlu tarkan atıl kurt tripleri.
kısa ve öz olarak bu bilinç uyanmıştır ve bunu ancak ümmet fikrinin kuşatıcılığı
noktasından getirilecek bir çözüm kaale alınabilir. yoksa kuru sıkı ümmet çapsızlığı değil.

bir tavsiye: az diriliş ertuğrul izleyin ve pasta yerine küp şeker yemeyi bırakın.
devamını gör...
aklıma geldikçe karnıma bıçaklar saplanıyor. nasıl olur da havalimanında bu paçavrayı bizim bayrağımızın yanında dalgalandırırlar? ne kadar olmaz dediğimiz şeyler varsa hepsi oldu ak parti sayesinde.

olum bu sözlüğe kürt sevdalısı tezekler nereden bulaştı? kim getirdi bunları ayağında?
devamını gör...
bakış turnusoludur..

yav harbi kışkırtmak için demiyorum.
tarih anlayışı:
biz devlet yıkıp kurmakla meşhuruz (adana şalgamı sanki)
türkün türkten başka tostu yoktur
bir türk dünyaya eder
herkez düşman biz yahşi

olan bir millet haline getirildik. herşeyden önce tarih anlayışının yenilenmesi gerekirken
sanki hiçbirşey yokmuş ve tarih, zaman, mekan dürülmüş gibi hareket etmek bana
komik geliyor.

kısaca şu: yeni bir şeyler söylemek lazım cancağzım...
devamını gör...
görüyorum ki aramızda henüz yerini bilmeyen arkadaşlarımız var. kürdistan ırak'ın kuzeyinde yer alan kürt bölgesidir. savaştan sonra özerkliğini ilan etmiştir. eskiden ırak'a bağlı idiler. şu an kendi parası ve kimliği vardır.
heh ışte bahsi geçen bayrak da oranın bayrağıdır. bizim resmen tanıdığımız , siyasi ve ticari ilişkiler içinde olduğumuz bir özerk bölge. hatta elçiliğimiz bile var orada.
devamını gör...
(bkz: ala rengin)

bütün kardeşlerinin ayrı bayrağı hatta birkaçı müstesna hepsinin devleti olan bir ülkenin, sınırları dışında olmasına rağmen tek tahammül edemediği bin yıllık kardeş halkın bayrağı. *

ellere şapur şupur, sıra kürt'e gelince yoğ bele bi'şey "kart, kurt!
he yavrum he, saddam diktatördü de, senin başındakiler demokrattı o zamanlar. *

resmi yalanlarına uymayın rejimin; ey türkler ve siz ey kürtler! Allah'ın ipine sarılın ve kardesler olunuz. kendi işlerinizi kendiniz görün,uluslararası denge oyunlarını ve alçak kanlı çıkarlarını gözardı etmeyin. devlet eşek olsa bile mesafeli olup sırtına binmeyin. birbirinize bilenmeyin; yarın devletin kiminle devam edeceğine kendisinin karar verebileceğini unutmayın. kardeş kardeşe düşmeyin. cumhuriyet tarihi benzeri örneklerle dolu.

ve son olarak : "kendiniz için istediğiniz bir şeyi, müslüman kardeşiniz için de istemedikçe gerçek bir mümin olamazsınız" hadisini serlevha ediniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar