kürdistan

yıllardır türkiye'nin gündeminden düşŸmeyen bir kelimedir, söylerken bulunduğŸunuz tarafa göre vatansever ya da vatan haini olabilirsiniz. kürdistan ilk defa selçuklu hükümdarı sultan sencer tarafından kullanılmışŸtır, kelime sonuna getirilen "istan" eki yer, yurt gibi anlamlara gelmektedir fars dilinde. kürdistan da kürtlerin yaşŸadığŸı coğŸrafyayı ifade etmek için kullanılmışŸtır, öncesinde kürtlerin yaşŸadığŸı yer mezopotamya olarak ifade edilmektir.

bugün kürdistan kelimesi siyasi amaçlı kullanıldığŸı gibi tarihsel gerçekleri ifade etmek içinde kullanılır. özellikle osmanlı arşŸivlerinde resmi evraklarda -özelliklede ikinci abdülhamid dönemine ait belgelerde- kürdistan kelimesi bol miktarda kullanılmaktadır.

türk milliyetçilerinin duymaktan son derece rahatsız olduğŸu bu kelime siyasal çıkarların dışŸında çoğŸu zaman tarihi bir tabir olarak kullanılır. türk tarihini bilmeden türk milliyetçiliğŸinin yapıldığŸı bir yerde kürdistan uzun süre rahatsızlığŸa sebep olacaktır.
devamını gör...
türkiye sınırları içersinde hayali(hayalden öteye kesinlikle gidemeyecek olan), türkiye sınırları dışında dahi kurulması çok zor olan yer.
devamını gör...
kürtlerin yaşadığı bölgenin adıdır. korkmaya gerek yoktur zira isimlendirme sadece sosyal olarak yapılmıştır. türkiye yi bölmek istiyorlar tantanası bu ülkenin korku lord ları tarafından uydurulmuştur.
devamını gör...
coğrafi olarak bir halkın yaşadığı toprakları belirtir hiçbir zaman devlet olmamıştır ırksal bir anayurt da olmayan, tarihde kullanılmış ve hala bölge ismi.
devamını gör...
bazıları bölge ile devlet arasındaki farkı anlayamadıklarından dolayı, sürekli ırakta kürdistan devleti var demektedirler. bunlar bilmezler k;i atatürk te bahsetmiştir kürdistan bölgesinden ama onun bahsettiği devlet değil sadece dağdan taştan ibaret bir coğrafyadır. kimse kusura bakmasın ama yola mayın döşeyerek devlet kurulmaz. hadi türkiye ikna oldu bunun iranı, suriyesi,ırakı ermenistanı var be acınası zavallılarım.
devamını gör...
malesef artniyetli kişilerin kullanımında masumiyetini yitiren ve insanın antipatisini kazanan coğrafi bölge adı.. aslen kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yer anlamındadır.. osmanlı zamanında da kullanılmıştır.. ama bir ülke ismi olarak kürdistan derseniz, hadi ordan derim.. çünkü ne şu anda kuzey ıraktaki oluşumun liderlerinde ve halkında bu kabiliyet vardır, ne bizim tahammülümüz vardır, nede ulus-devlet modelinin yerini uluslararası topluluk ve birliklerin almaya başladığı çağımızın trend ideolijisinde böyle birşeyin tabanı vardır.. her açıdan mesnetsizdir.. hayal bile değildir..
devamını gör...
adının bile bazı kişilere kabus yaşattığı coğrafi bölge adı.kimileri burayı bir ülke zanneder ama burası dünyanın en güzel coğrafyasıdır.bereketin ve medeniyetin çıktığı mezopotamya toprakları bu coğrafyada yer alır.sadece kürtler değil bir sürü halk yaşar burada.osmanlı döneminde de cumhuriyetin ilk yıllarında da adı değişmedi 1941 yılında milli şef döneminde adı değiştirildi.
büyük ortadoğu planında kurulması öngörülen devletin ismide kürdistandır.ha kürtlermi kuracak elbette değil.bu devleti abd ve diğer güçler kuracak.öyle zannediyorumki ikinci bir israil olacak ortadoğuda.yine kan gözyaşı ve katliamlar yaşhttp://anacak.biz burada kürdistan denilmelimi denilmemelimi gibi basit tartışmalar yaşarken bazı yerlerde haritalar yazılıp çiziliyor.büyük güçler osmanlı imparatorluğunuda yıkmış topraklarını talan etmişhttp://lerdi.inşallah bir daha böyle şeyler yaşanmaz benim tek isteğim bu.
devamını gör...
pragmatik olmanın ve duygusallıktan kurtulmanın ve belki biraz uluslararası ilişkilerde resmen ikiyüzlü olmanın neden gerekli olduğunu ve aynı zamanda milletime ne kadar uzak olduğunu gözümüze sokandır. ister beğenin ister beğenmeyin orayı barzani yönetiyor maliki nin falan bir etkisi yok dolayısıyla eğer pkk dan kurtulmak istiyorsak adamların saldırmaması lazım belli bir süre neden diyecekseniz her saldırıda yapılan açılımlar uzatılan eller anlamsızlaşıyor hükümetin kürt açılımına destek veren bir aileye şehit cenazesi geldiğinde yakın uzak tüm akrabaların kafasındaki kürt algısı yeniden şekilleniyor aynı şekilde pkk lı öldürüldüğünde onun akrabaları, devlete yakınlaşmış olsa bile zaman içerisinde, yeniden devlete cephe alıyor. kısacası o bölgeyle menfaatlerimiz gereği ilişkileri sıcak tutup baharın geldiği şu günlerde pkk nın saldırı yapmaması için olan gücümüzle çalışmalıyız. bu süreç zarfında oldukça hızlı hareket edilmeli kürt kardeşlerimizin kalbi yeniden kazanılmalıdır. ama kürt kardeşlerimiz de biraz geniş düşünsünler hayatlarında 1980 1990 la hiç mi fark yok özgürlükleri genişlemiyor mu(hemen belirteyim anadilde eğitim özgürlük değil aramızdaki bağları koparacak bir adımdır kesinlikle üniversitelerdeki kürdoloji bölümleri hariç izin verilmemelidir) biraz görsünler çünkü iyice geri kaldık her anlamda .bir amaç etrafında biraraya gelip kendimizi her anlamda geliştirmemiz gerekiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar