kürt açılımı

sığ insanların anlayamayacağı çözümlerdir. yıllardır bu mesele ile ilgili ne zaman çözüme yaklaşılsa hep birileri ölmüş ve kimse de bu durumdan "ulan birisi bize oyun oynıyor olaiblir mi?" diye işkillenmemişler çözüme en yakın noktada birileri hala viyaklamaktadır. ergenekoncular içeri atıldığından beri çözüm için adım atıldığında kimse ölmüyor. hatırlasanıza tam çözüme ramak kala 93 yılında 33 bingöllü vatandaşımız kurşuna dizilimiştir. bunu konu alan kurtlar vadisinin terör başlıklı dizileri son bulmuştu. bu açılımlar daha belli değil eğer düzgün şeyler olur da karşı çıkılırsa bunu iyi niyetle izah etmek imkan dahilinde değildir.
devamını gör...
ismet inönü ve ondan sonra gelen tayfa tarafından cumhuriyetin temeline konulan baskıcı, darbeci,haksız ve halkı ezen anlayışın kaldırılmasına çalışmaktır bir nevi ama 80 yılda yapılan onca yanlışı onca hatayı düzeltmek bırakın zor olmayı , imkansıza yakındır ama imkansız değildir.

bu harekette insanı en çok üzen taraf bir tarafta 35 bine yakın şehidimizin olmasıdır.evet bu kadar şehit var , herkesin canı yanıyor yüreği acıyor ama ne olacak , devam edecek miyiz şehit vermeye , ocaklar sönmeye devam mı edecek . bu sorudan ucuz popülist milliyetçi söylemlerle kurtarmak işin en kolay tarafı. yılmaz özdil ve onun soyunda ve tipinde adamlar böyle yapar.çözüm adına tek bişey söylemezler , osmanlının insanları bir arada nasıl tuttuğu hakkında birşey söylerseniz osmanlıya saldırırlar vs vs vs.

evet işin öncelikli sebebi neden ? işin derinine inildiği zaman soruna çözüm bulunması daha kolay olur.
nerden çıktı bu kürt sorunu , nasıl oluştu , pkk gibi bir örgüt nasıl bu kadar güçlenebildi .
işin en garip ayrıntısı bundan 10 sene önce pkkyı mit kurdu dediğiniz zamanlar insanlar öküzün trene baktığı gibi bakarlardı ama şimdi pkkyı mitin kurduğu ama sonradan kontrol edemeyip işin bu günlere geldiği gün gibi açık.

ama olay tek taraflı değil , diğer tarafta hem asker tarafında hem de başka kişiler tarafında olan çok büyük bir rant kavgası var , herşeyden önce doğudan yapılan kaçakçılığın uyuşturucu ticaretinin birilerinin cebini doldurduğu belli.
işin öteki yüzünde askerin içindeki bazı kişiler ve kısımlar ülkedeki gücünü ve konumunu kaybetmemek için pkknın varlığına gönüllü veya gönülsüz izin veriyorlar.

ama asıl mesele pkk değil asıl mesele kürt halkının bellirli kısmının pkkya destek veriyor olduğu gerçeği.
bunun altında yatan en büyük sebeplerden biri ismet lnönü stilindeki demokrasi-cumhuriyet anlayışının kendinden farklı insanlara izin vermemesi onları görmezden gelmesi , ezmeye çalışması.
aynısını dindarlara istiklal mahkemelerinde yaptılar , aynısını din büyüklerine alimlere yaptılar, dindar halkı ya da sünni kesimi sindirdiler , diğer taraftan alevilerin her olayda kullanılması , onlarında farklı kesimlerinin devletce törpülenmeye çalışıldığı onlarada türlü eziyetler yapıldığı bir gerçek.kürt halkına yapılan en büyük haksızlık ise onların görmezden gelinmesi , ağa zulmunun kucağına itilmesi.birçok kürt arkadaşım hep devletin kürtleri yalnız çaresiz bıraktığını ağaların elinde kürtlerin köle olduklarını , devlette onlara sahip çıkmadığı için devleti kendi devletleri kabul etmediğini söyler.bu da işin diğer bir bakış açısı.

öyle veya böyle bu sorun var türkiyede , kürt halkının belirli kısmı bu devleti kendi devleti olarak kabul etmiyor , onlara çapulcu diyerek işten sıyrılmak mümkün ama işin gerçeği öyle olmadığı için aklı kemal sahibi insanlar işin temeline bakmayı tercih eder.

bu mesele üzerine çok şey yazılabilir ama garip ayrıntılardan birisi de kürtlere karşı yapılan haksızlığı gidermeye çalışan parti ve ona bağlı kişiler de senelerce bu devlet tarafından durdurulan, hapislere atılan partileri kapatılan insanlar. onlarda devletin görmezden geldiği ezmeye çalıştığı diğer bir zümre , belki de bu yüzden onları daha iyi anlayabiliyorlar diye düşünüyorum.
chp gibi tuzu kuru sırtını senelerce devlete yaslamış , her zaman ezenin yanında olan , statükocu adamların kürtleri anlamasını beklemiyorum .


inşallah bu açılım veya haksızlıkları giderme çalışması başarılı olur hiç değilse dağlarda başka kardeşlerimiz ölmez daha fazla şehit vermeyiz .
uzun sözün kısası bu beladan kurtulmak için tankın tüfeğin yetmediği ortada , işi zaten tankla tüfekle halledebileceklerini zannedenler bu noktaya getirdi , şimdi birileri çözüm için bişeyler söylemeye çalışınca vatan hainliği damgasıyla yaftalamaya çalışıyolar ama dediğim gibi milliyetçilik çok tehlikeli bişeydir , ehil olmayan kişilerin elinde kullanılabilir , şov malzemesi yapılabilir.
o yüzden çözümden yana bişeyleri bitirmekten yana olmak lazım.

çözüm adına bişeyler yapanlar sırf sizinle aynı fikirde değil diye onları vatan hainliğiyle yargılamak abesle iştigaldir , hem de herkese zarardır.
devamını gör...
ümmetin yetimleri olan kürt halkı üzerindeki baskıların kalkmasının azalacağı , kürt olmanın suç olmayacağı, insanların dillerinden, dinlerinden, ırklarından, renklerinden dolayı hakir görülmeyeceğini düşündüğüm açılım. inşallah kürt kardeşlerim bu ülkedeki her türlü din, dil ırktan insanımın beraberce insan gibi yaşayacağı günleri göreceğiz.
devamını gör...
bazı beyni kurtlanmış siyasetçilerin şiddetle karşı çıktıkları, hükümetin kürt sorununu çözmek için atmış olduğu adım.

muhalefetin işi muhalefet yapmaktır burda bir sorun yok fakat muhalefetin niçin ve kim için yapıldığı önemlidir. maksat üzüm yemekmidir bağcıyı dövmekmidir?
ahlaken ve doğru olan muhalefet halk için ülke için yapılan muhalefettir fakat bizim ülkemizde ise koltuk sevdası için, başta olan hükümeti yıpratmak için yapılıyor.

şimdi adama sorarlar bu hükümet kürt açılımında ortaya bunları bunları yapıcağım diye tezler ortaya koymadan bu koparılan feveran nedir Allah aşkına?

-ülke elden gidiyo, apo serbest bırakılıyo, kürdistanı kurmak için adımlar atılıyo feryatları yükselmekte, mhp genel başkanı dağa çıkmayı düşünmekte. insanın içinden yok devenin nalı demek geliyo...

öncelikle ülkemizde kürt sorunu diye nitelendirdiğimiz bir sorun varmıdır yokmudur? su götürmez bir gerçektir ki ortada bir kürt sorunu vardır, sorun yok diye inkar edenler vatanını milletini satan şerefsizdir.

vatanını milletini seven her ferdin hükümeti cesararetlendirmek için bu açılıma destek vermelidir. vermelidir ki kanayan yaramız kürt sorunu çözüme kavuşturulabilsin. hükümetin yanlış yaptığı yerde de eleştiri yapılacaktır elbet, gerekirse sokaklara dökülünecektir ama Allah aşkına bırakın artık şu faşizan takıntılarınızı...
devamını gör...
hükümetin kürt sorununu ortadan kaldırmak için hazırladığı yeni oluşum, ancak içeriği henüz tam belli değil. bu da bazı kesimlerin özellikle muhalefetin bu açılıma mesafeli olmasına sebep oluyor. inşallah, toplumun her kesiminin benimseyeceği, sadece belli bir etnisititye değil, türkiye'de daha fazla demokrasi isteyen herkesin işine yarayacak, adaletsizlikleri yok edecek bir çalışma olur.
devamını gör...
amerika'nın ırak'tan çıkışından sonraki sorunları gidermek için özellikle ısrarcısı olduğu teori.
ırak'ta sürekli kullandıkları ve bunun karşılığında maddi anlamda zenginlik ve otonomi verdikleri kürtleri, ekmek bulamayan, camileri bombalanan arap ve diğer etnik unsurların nefs-i müdafaa'larından koruma sözünü yerine getirme çabası.
türkiye bölgesel ağabey olacak.
kuzey ırak'ta sembolik kazanımlar verilecek.
ve kuzey ırak'ta ayrıştırılacak hijyenik kirt bölgesinin koruyucusu olacak.
bunun için de öncelikle türkiye'de zarar görmüş kürt imajını düzeltmek gerekecek.
terör yerine kardeşlik, et tırnak psikolojisi vurgulanacak.
ve kimse devamında kuzey ırak'ta türkiye'nin jandarma olmasına ses çıkarmayacak.
bop'un level'larından biri belki de.
detepe ve pekaka zinhar terörle ilişkiyi kesti, kesecek.mi?
daha bugün 1 şehit askerimiz var pekaka tarafından açılan ateş sonucu, 2 de gazimiz.
açılım kadük kalmaya mahkumdur. *
devamını gör...
sadra şifa olamayacak açılım. türkiye deki kürtlerin derdi amerikayı germiş nedense? gerçi obama geldi, selamün aleyküm diyor* * ailesinde müslüman falan varmış , bunları yeni şafak gibi amerika aşıkları yer ama bak bakıyım bende o göz var mı lan? var mı söyle.
devamını gör...
akp'nin yapmaya çalıştığı dengeleme. şimdi çözümün bir ucunda kürt sorununa nokta koymak var, bu noktayı koyarken bir yandan da pkk'yı tasfiye etmek var. bizimkilerin mantalitesi şu şekilde gelişiyor; biz reformları yaptıktan sonra pkk'nın gerçek amacı bu olduğu için ya silah bırakırlar, bu değilse bile artık halktan destek göremeyecekleri için ya silah bırakırlar. alakası yok, pkk aksine bu süreci sürekli baltalayacak, akp'de zora girecek.

bu sebeple öyle bir durumdalar ki; apo önce bir istediklerini açıklasın, pkk söylesin bir şeyler, sonra biz onlarla görüşmeyelim ama onların dediğini de yapmış olalım gibi bir durum var.

bakın önümüzde iki örnek var; birincisi ispanya başbakanı ki kendisinin tavırlarını severim, şimdi ismini hatırlayamıyorum; eta'yla görüşmek hayatımda yaptığım en büyük hataydı dedi.

çünkü o da farkındaydı bu azgın teröristlerin tam bağımsız olarak yaşayacakları ülke olmadan teslim olmayacaklarını. sakın yanlış anlaşılmasın bunlar bağımsızlık istiyorlar çünkü yedikleri haltlara karşılık hiçbir şekilde başka bir coğrafyada barınamazlar.

ikinci örnek sri lanka: devlet bütün reformları yaptı, tamillerin kültürünü ve dilini tanıdı, örgüt bu reformların devamına karşılık ikiye bölündü, ikinci kanat teslim oldu.

tamil halkı reformlarla refaha erdi ama o da ne? tamil kaplanları denilen terörist örgüt gene bizim bildiğimiz senaryoyu oynadı, ne oldu? sri lanka kuzey bölgesine girip affedersiniz neyse küfür etmiyim mahvetti tamil kaplanlarını.

sonuç? zafer!

ingiltere ira'nın direnişine karşı sonuna kadar devlet geleneğinden ödün vermedi, sonuç? ira silahları bırakma kararı aldı ve ingiltere bu olumlu hamleyi görüp kuzey irlanda'da demokratik siyasete ve reformlara tam destek vereceğini açıkladı.

yani anlayacağınız eta,ira,tamil kaplanları filan derken pkk'da aynı hikayedir, 5 bin kişilik örgütten 4000 tanesini indirsek aşağı kalan 1000 tane yönetici türkiye'de rahat nefes alamayacaklarını bildikleri için, bu halk onların yaptıklarını affetmeyeceği için, kendi kıçlarını kurtarmak için bağımsız bir ülke diye tutturacaklar.

şimdi herkes pkk'nın bağımsız bir ülke istemediğini filan düşünüyor, alakası yok, herkes halkı kandırmak için bu yola başvurur, dünyadan 3 tane örnek verdim be!

şimdi o sebeple akp kürt sorunuyla ilgili iyi bir çözüm haritası sunacaksa eyvallah ama hem duygusal sebeplerle hemde devletin ciddiyeti açısından apo'ya hayır!

ve pkk'yı unutun, bir gerekli reformları yaptıktan ve bölgede ekonomik, siyasi iyileşmeyi sağladıktan sonra tıpkı sri lanka'da olduğu gibi mahvedeceğiz, süreç bunu gösteriyor. umutlu muyum, bir konuda bu sefer gerçekten umutluyum, haydi bakem akp, bir işe yara uzun süreden sonra...
devamını gör...
bilgekralaliya adlı yazar, sığ insanların bu açılımı anlayamayacağını söylemiş. seçtiği nick bilge kral aliya, ama kendisi bingölde şehit edilenlerin vatandaş olduğunu zannediyor. bingölde halktan insanlar değil, 33 er şehit edilmişti.

kürtlere yönelik baskıcı uygulamalar geçmişte olmuştur. tıpkı türklere yapıldığı gibi onlara da zulüm yapılmıştır. çorumda, yozgatta, konyada, rizede binlerce kişi asılmış ve işkenceye uğramıştır. peki kaç çorumlu, yozgatlı, rizeli ve konyalı mehmetçiğe kurşın sıkmıştır. acaba sorun sadece kürtlerin hakkı mıdır yoksa işin içinde başka şeyler var mıdır.

dtp, pkk ile aynı tabana dayandığını söylüyor. dtp son seçimde 2 milyon oy aldı. sadece baskıdan mı. son 7 yılda kürtlerin kültürel hakları ile ilgili dev adımlar atıldı. bölgeye yatırım yağdı. ama kürtler yine gidip dtp'yi desteklediler. zaman yazarı bejan maturun da dediği gibi, "diyarbakırda çeşmelerden arsenik bile aksa halk yine dtpye oy verir." peki iş sadece ekonomi ve kültürel hakların tanınması ise kürtler neden dtpyi destekliyor hala. bakın kürt halkı dindardır diyoruz. peki o zaman neden maocu-ateist bir terör örgütü olan pkk'nın ölü militanlarına şehit mamelesi çekiyor aynı dindar halk.

maalesef ahmet türk ve arkadaşları samimi değiller. dertleri kültürel haklar değildir. önce federasyon, ardından bağımsızlık peşindeler. peki, öyle olsun. alsınlar 7-8 ili, kursunlar kürdistanı. peki o zaman türk illerinde nasıl rahat edecek kürtler. dtp 23 ilde sıfır oy almış. eğer gündeydoğuda kürdistan kurulursa, mhp'nin 113 bin ve dtp'nin de sadece 8 oy aldığı afyonda kürtler rahat edebilir mi. mhp'nin 250 bin oy aldığı izmirde, 230 bin oy aldığı antalyada, 240 bin oy aldığı bursada, 650 bin oy aldığı ankarada rahat edebilir mi kürtler. mhp'nin 54 bin, dtp'nin sadece 2 oy aldığı aksarayda, mhpnin 24 bin dtp'nin 18 oy aldığı boluda, mhp'nin 167 bin dtpnin 29 oy aldığı kayseride ve genel olarak 10 kürt ili dışında türkiyede kürtler rahat edebilir mi. bu soruları türkiye adına, müslüman kürtleri düşünerek ve kardeş kavgasından korkarak soruyorum.

umarım kardeşliğimize kimse zarar veremez. kürtler de inşallah en yakın zamanda dtp ve pkk belasıyla ilişkilerini keserler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar