kürt kızı ile evlenmek

galiba 2 3 seneye yapacağım eylemdir. benim düğünde metrekare başına 30 40 altın dusecekken cogitoda metrekare basina 30 40 tanim düşecek. onun için sizde gidin bi kürt kızı bulun, hemen ve şimdi.
devamını gör...
eger sız de kurt degılsenız sorun olabılır ama bu baska bır etnık gurupla yasayacagınız sorundan farklı degıldır. her ınsan kendı gıbı bırıyle daha mutlu olur dıye dusunuyorum. islamcı bırıyle ınanclı olmayan bırı evlenırse mutlu olmazlar herhalde.
devamını gör...
bizim oralarda bir aile kürtlerden kız alır. tabi bu anlattığım hikaye neredeyse 50 yıllık felan.

kıza elbise felan almak için çarşıya giderler bir tane kunduracıya giderler kıza bir tane kundura seçilir lakin kundura kızın ayağından küçüktür. kızcağız dener dener ayakkabı girmez.

kayınbaba da çevresindekilere gülerek kürtdür işte bilmez diyerek güler.

kürt kızıda bu lafın üzerine sinirlenir ve aynen şunu der

- neeedir kürttür bilmir, kundura girmir...

yani demem o ki canım arkadaşım böyle bir beklentiye girme çünkü kürtler kolay kolay türk'e veya kendinden olmayana kız vermez. ayrım yaptıklarından değil sen de olsan sende kendinden olmayana vermezsin kızını...

ayrıca o kilolarca altını aşiretler arası düğünlerde takarlar.. yani gidipte gariban bir kürt kızı alırsan borçlu bile çıkarsın... düşünse ne istanbul da felan oturuyorsan doğudan istanbula göçün uğrak yeri olur evin.. her daim 10-15 genç görürsün 30-40 çocukla dolar evin git dersin gitmezler... ocağına incir ağacı dikeler... şimdi sen o klavyeyi elinden yavaşca indir ve vazgeç o fikirden.
devamını gör...
aziz evlen kardeşim. kürtler kızlarını gönül rahatlığı ile verirler türklere. benim eniştelerin biri bayburtlu diğeri konyalı. hiç bir şey olmaz.gül gibi de geçinip gidersiniz.
altın işini bilemem ama. aşiret ağasının kızıysa gelir o altınlar yoksa zor. aksine senden daha çok altın isterler. arabanı satsan da yetmez.
devamını gör...
mezhep sıkıntıları çözülüyorsa ve ailesi kesinlikle dağdakilere ters bi açıyla bakıyorsa sonunun kolestrol olduğu evliliktir, gelsin börekler gitsin bol yağlı ciğerler, yürekler!
devamını gör...
sakıncası olmayan durum. kaç yaşındasınız arkadaş. herkes gelmiş doksanlık dedeler gibi yorum yapmış. dünya küçük bir köy haline gelmişken, aynı coğrafyada yaşadığın insanla evlenmenin ne gibi bir sakıncası olabilir. kültür farkı denen şey, aynı etnik kökene sahip olan insanlar arasında da mevcuttur. anlaşmak istedikten sonra...

devamını gör...
kültür farkı iki insanın anlaşmasına kesin engel değildir. başlıkta bahsi geçen kürt kökenli kızımız nerede yaşamaktadır bu önemlidir. atıyorum istanbulda doğmuş büyümüş bir insan artık geleneklerini yaşatmıyordur büyük oranda. bu nedenle evlendiğiniz kişi nerelidirden çok nasıldıra bakmak gerekiyor belkide.
devamını gör...
hakkında yazılanları okuyunca şoka girdiğim konu. bir an uzaylılardan bahsedildiğini sandım yaw. aynı topraklarda yaşıyoruz la! o kadar da farklı değiliz sizden. o kadar farklı değilsiniz bizden.

azizcdj hocam, rahatına bak, evlen, Allah mesut etsin.

devamını gör...
kızın ailesinden ya da kızın kendisinden, insan olarak iyiyse, bir sıkıntı duymazsın. öyle akrabalar falan basmaz evinizi. kız tarafına az gidilir kürtler'de. kimse keyfinden istanbul'a ya da ankara'ya gelmiyor, hasta olunca insanlar e tabi doğu'nun da ırzına geçildiği için kimse güvenmiyor bu adamlar; doktor moktor da dahil. hastasını alan buralara getiriyor, şımarık doktorlardan medet umuyor, para da olmayınca gidip akrabanın evinde mahcup mahcup kalınıyor maalesef.

neyse konu evlilikse, gerçekten kızı çok seviyorsan ve aşağıdaki şartlara sahipsen evlen gitsin;

a) ailende kürtler'e karşı en ufak bir negatif algı yoksa (içselleştirilmiş gizli ırkçılık da dahil)
b) tamamen bağımsız olarak yorumluyorsan kürt sorununu
c) biri bir suç işlediğinde onun ırkını değil bu davranışın temelinde ne yatıyor diye bakıyorsan.
d) en az beş tane sağlam sosyalist arkadaşın varsa
e) ve elbette toprak altında bekletilmiş peynir kokusundan rahatsız olmuyorsan

ama yok eğer;

1) inceden bir ırkçılık varsa ailenin içinde. örneğin, bir haber yapıldığında bir hırsızlık olayında sanki eşin yapmış gibi bu hırsızlığı, sanki bütün kürtler'de bir hırsızlık güdüsü varmış davranıyorsa ailen,
2) kürtler'in her ülkede baş belası (türkiye, suriye, irak, iran) olduğunu düşünüyorsa etrafındakiler.
3) "karım olacak olan ve onun ailesi dışındaki kürtler" gibi bir algı yuvalandıysa beyninde
4) kürtçe de neymiş, herkes türkçe konuşmalı fikri sana salakça gelmiyorsa.
5) pekala bir ırk görmezden gelinip sonra da görünüp ama dili yasaklanmakta bir beis görmüyorsan
6) fransızca'ya bayılıyor, farsça sana şiir gibi geliyor, ispanyolca'ya hayransan ama kürtçe'yi çok gırtlaktan konuşulan bir dil olduğunu düşünüyorsan
7) neden kürtler'in çok çocuğu olduğunu arada bir düşünüyor ve bunu siyasi bir komploya bağlayabiliyorsan
8) kürtler hakkında en az dört komplo teorisine sahipsen (ki siz buna komplo teorisi değil gerçek diyorsunuzdur, farkı görmek için bir sosyaliste görünün)
9) tarihte hiç devlet de olamamışlar gibi sade suya tirit gugul bilgilendirmelerinden besleniyorsan
10) doğu'ya ve güney doğu'ya esaslı bir seyahat düzenlemek fena halde canını sıkıyor ama italya portofino'ya gidecek zamanı kolluyorsan
11) tartışmalarda bu ülkede kürtler başbakan bile olabiliyor diyorsan arada bir.
12) en az beş tane sosyalist arkadaş edinmek aklının ucundan bile geçmediyse
13) çanakkale'de omuz omuza çarpıştık falan safsatasıyla bitiriyorsan kürt sorunu ile ilgili tartışmanı

canım ülkedaşım,
etme eyleme kendine de kıza da yazık etme.
devamını gör...
hercinsi olduğunu anlamamız için poliyanna olmayı bırakmamız gereken durumlar vardır.

esrar içip kendini keseni

kendini dine adayıp kocasının hizmetkarlığı için hazırlık yapanı

erken yaşta evlendirilip seçme şansı olmayanı

okumaya heves edip kardelen piyangosunun vurmadıkları

maddi durumu elverişli olup en beyazdan daha beyaz olanı

kardelen olup benim hakkımı savunmak size mi düştü diyeni

ve

halkının ve cinsiyetinin farkına varıp onun için savaşanı türlerinden olanlar inanın alparlan türkeş olsanız sizi 180 derece dönüştürür ve değiştirir yeterki onu akrabalarınızın mahalle baskısı, muhasaracı taktiklerine kurban etmeyin.
devamını gör...
ırkçı türkler yüzünden destanlaştırılmıştır. bir yerlerde ukde kalmış demek ki. bu şekilde bir savunma geliştiriyorsun da karşındakine neden bu hakkı vermiyorsun çok ilginç. bu söylediğimi şu sözlükte benden hariç 3 kişi de ancak anlar. hatasını kabul etmeyen insana hiçbir şey anlatamazsın. neyse konumuz da bu değil.

tanım yapıyorum:

gadın değil mi lan hepsi aynı. velhasıl pek farkı olmayacaktır. artık pek işe de yaramıyor kadınlar zaten. çamaşır, bulaşık için makine var. yemeği de dışardan söylersin. o yüzden güzel olsun senin olsun takma kafana kuupırlı genç. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar