kürt olduğunu öğrenince olsun diyen insan

+nerelisin?
-diyarbaggır.
+olsun.

olsun tabi, onlar da insan. insan olması önemli. benim de kürt arkadaşlarım var... vs. şeklinde diyalogların öznesi insan. kendince iyi bir şey diyor ırkçı değil aşmış onları vs. ama zihniyet hala değişememiş.
devamını gör...
buna benzer birşeyi boş bulunarak bende yapmıştım. suriyeli bir bakkal amcadan birkaç şey alacaktım. ama bir türlü anlaşamadık. benim hanım türk dedi. olsun deyiverdim.* yani bunu niye dedim asla anlam veremedim. birden çıkıverdi. ağzımdan çıkar çıkmaz fark ettim. ama geri de alamadım. kaldı öyle. niye böyle dedim diye çok düşündüm. başka ne diyebilirdim onu da düşündüm. Allah mesut etsin mi deseydim 40 yıllık evli amcama? helal olsun mu deseydim iyi olurdu bilemedim. affet bakkal amca, seviliyorsun. meesselem.
devamını gör...
hahah bizim arkadaşlardan biri de diyarbakırlı, aynı durumdan bahsetti geçen o aklıma geldi.
-nerelisin evladım?
+diyarbakır teyze/amca
-hmm olsuuuun, artık oralar eskisi gibi değil
+:)
-biz siirt'ten kız aldık verdik vs vs... sitcom tadında diyaloglar
devamını gör...
vurgulama şekline göre “ne fark eder” anlamı taşıyabilen bir sözcüktür.düzgün vurguyla kullanan insan da ırk ayrımı yapmadığını anlatmak istemiştir.tabi karşı tarafın da vurgudan ne demek istediğinizi anlayabiliyor olması elzemdir.en iyisi hiç bulaşmamak.
devamını gör...
memleket insanının yüzde 99'unda böyle bir söylem göremezsiniz. bunlar pkk ve hdp söylemleridir. onlar durup durup türkler bizi ötekileştiriyor derler. kaç yaşına geldim daha bir gün olsun kürt olan birine "olsun" demedim, diyeni de duymadım.
devamını gör...
bizzat şahit olduğum durum. malesef her ortamda olmasa da bazı yerlerde orta yaşlı insanlar var böyle.

sizde buna mükabil aynı şekilde siz nerelisiniz sorunuza binaen aynı şekilde cevap verebilirsiniz.
devamını gör...
memleketini söyledikten sonra tepki verilmediğinde ısrarla durumu açıklamaya yeltenen kişileri rahatlatmak için kullandığım sözcüktür. hatta daha ileri giderse adıyamanlı yenge kozumu da kullanmak zorunda kalıyorum yani bunun tek sebebi ' bak ben hiç de ırkçı değilim ' i vurgulamak olmayabilir.
devamını gör...
93* olayları yüzünden "yakanlardan mısın, yakanlardan mısın?" gibi denyo bir soruya maruz kalmaktan iyidir. pkk ve bilumum namussuzlara sempati duymayan her ırkın, insanın başımızın üzerinde yeri vardır.
devamını gör...
geçenlerde bir modifiye garajda reno megane için tavana spoiler çektiren bir arkadaş ile muhanbet etmiştik. zaten şive az çok kürt olduğunu ele veriyordu. ora senin bura benim derken memleket neresi diye sordu ben de hatay dedim. oralar güzel yemekleri efsane hocam dedi. ben de usulen sordum sizin memleket nere komutanım? komutan derken asker olduğumu nerden biliyorsun dedi. saç tıraşı üslup duruş belindeki silah az çok belli dedim. vanlıyım deyince van gibi güzel yeri bırakıp tokata gelmek de ne bileyim dedim. yüzü gülümsedi hakikaten van söyle güzel falan fesmekan. vana hiç gitmedim güzel ya da çirkin bilmiyorum inan ama arkadaş belli ki mustarip bu durumdan bu yüzden van için güzel söz söyledim. ne kaybettim? hiç. aksine kazanırsınız. numaramı aldı çaya çağırdı vs. insan insandır. memleket ırk din ideoloji bunlar muhabbetin içine eden faktörlerdir.

neden olsun deniyor? bunun alt yapısı uzun ve problematik ancak her olsun diyen kasten demiyor. çünkü bu işin iki yönü var. birinci acaba ne desem de alınmaz diye düşünürken ağızdan bir anlık olsun kelimesi çıkabiliyor. henüz benden çıkmadı ama olabilir. ikincisi kastı olsun kelimesi. en azından yüzüne küfür edecek cesareti olmayan ırkçı tipleme.
devamını gör...
bir de bunun ters piskolojisini yapanlar var d denililen yeri övenler biri diyarbakır diyince aslında oranın insanları altın gibidir diyenler o anda .:d bu kadar öven birini görürseniz inanmayın
devamını gör...
ben sen bir hastayla konuşurken ona ağrılıyım demiştim olsun demişti o aklına geldi. kürt değilim ama amca kürt olduğumu düşünüp olsun demişti. ben çok kafaya takmam böyle şeyleri ama hiç hoş bir şey değil bence. Allah ıslah etsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar