kürt türk evlilikleri

türkiye'de çokca gerçekleşŸen birliktelikler.

bir türkle bir kürdün evlenmesinin ''kültür çatışŸması'' na yol açacağŸını söylerler. büyük şŸehirlerde böyle bir şŸey olacağŸını sanmıyorum. ''şŸehir kültürü'' oluşŸmuşŸ her ikisinde de. mesela birisi güneydoğŸu'da, birisi karadeniz'de ise olabilir.

ya da erkek milliyetçi birisi, kızın babası pkk'lı. aboo, Allah öyle duruma düşŸürmesin. o evliliğŸin gerçekleşŸmesi çok zor. gerçi babaları safdışŸı edip olabilir. ama sonuçta aileler var, bir gelecek var.

sanırım böyle birliktelik ortaya en çok ''kültür zenginliğŸi'' çıkarır.

aşŸiret falan, neyse ben girmiyeyim o kısma.
devamını gör...
karadenizliler hariç olabilir.

karadenizlilerle neden olmaz?

1-karadenizliler birbirlerinden kız alıp verirler.
2-karadenizliler aşırı milliyetçidir.

ha diğer bölgedekiler kız alıp verir, sorun da çıkmaz. ama karadenizin bu özel durumu var. belirtmek istedim.
devamını gör...
baba kürt ise kürtlük babadan oğula geçer
baba türk ise türklük babadan oğula geçer
anne de ise farkeden bi durum yoktur, hala anlamış değilim zaten cinsiyete göre etnik kökenin değişmesini...
devamını gör...
tarafların kürt veya türk olmasının çok fazla kıymeti harbiyesi olmayan durum.
dini inanç ve inancı yaşamak konusundaki hassasiyet daha önemli.
devamını gör...
1-tarafların kürt veya türk olmasının çokça kıymeti harbiyesi olan durum.
dini inanç ve inancı yaşamak konusundaki hassasiyet ise hikaye...

2-karadeniz ve güneydoğu anadolu bölgeleri arasında çok zor olsa da olur.
zannedildiğinin aksine karadenizli ''muhafazakarlar'' aşırı milliyetçi oluyor. solcular veya dindar olmayanlar diyelim şuna, daha insan! gidersin kızı istersin. kızın babası kürtsün diye kızı vermez. bak dersin! milliyetçiliktir senin yaptığın dersin, bak 5 vakit namaz kılıyorsun, etme eyleme... ama babasına sorarsan sen zaten pkk'lı şerefsizin tekisin. ha, kesin bi aşirete de mensupsundur... falan filan yani... ondan sonrası... neyse...
devamını gör...
'' her fırsatta gündeme getirilen türkler ve kürtler arasında akrabalık ilişkileri araştırmalara konu oldu. işte pollmark şirketinin yaptığı türkiyeâ’nin kürt sorunu algısı başlıklı araştırmadan çıkan sonuçlar..

kürt / türk akrabanız var mı
türk ve kürt vatandaşlara sorulan yakın akrabalarınız arasında bir kürt / bir türk var mı şeklindeki bir araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. araştırmaya katılan türklerin yüzde 67â’si yakın akrabaları arasında bir kürt olmadığını ifade ederken, yüzde 33,8â’i ise yakın akrabaları arasında bir kürt olduğunu belirtti.

araştırmaya katılan kürt vatandaşların ise yüzde 67â’si türklerin aksine yakın akrabaları arasında bir türk olduğunu kabul ederken, yüzde 33â’ü yakın akrabaları arasında bir türk olmadığını ifade etti.

iåžte o anketten çıkan sonuçlar


kürtler'e ve türkler'e soruldu
uzun yıllardır aynı topraklarda yaşayan ve birbirlerine kız alıp veren bu iki kavim arasında evlilik bağıyla akrabalık bağları kuruluyor. kurulan bu akrabalık bağlarının türkleri ve kürtleri ne derece etkilediği şeklindeki bir araştırmadan da çarpıcı sonuçlar çıktı.

bir kürdün/ türkün evlilik bağıyla yakın akrabanız olması sizi rahatsız eder mi şeklindeki soruya türklerin ve kürtlerin verdiği cevaplar..

türkler daha fazla rahatsız
ankete katılan türklerin, yüzde 69,9â’u kürtlerin akrabaları olmasından rahatsızlık duymayacağını açıklarken, yüzde 24,3â’ü bu durumdan rahatsızlık duyacağını ifade etti. kürtlerin ise; yüzde 87,1â’i kürtlerin evlilik yoluyla bir türk ile yakın akrabalık kurmasından rahatsızlık duymayacağını belirtirken, yüzde 10,8â’i bu durumdan rahatsızlık duyacağını belirtmiştir.'' (http://ensonhaber.com)

http://www.ensonhaber.com/g...

devamını gör...
nenemle dedem arasındaki evliliktir. nenem bir türk kızıdır ve köyümüzdeki kürtler arasında evliya gibi tanınır. kürtçe konuşmayı 15 yaşından sonra öğrenmiştir. fakat köye türkçe konuşmayı öğretmiş çocukların türkçe konuşmasını teşvik etmiştir. kimse bundan rahatsız olmamıştır. çocukların okuldaki derlerinde başarılı olması için türkçeyi düzgün konuşmaları gerektiğini söylemiştir. nenem hiç okul yüzü görmemiştir. fakat 80'lerde üniversiteliler şehirleri karıştırırken o köyde birleştirici bir vazife görmüştür.

kürt meselesinde islamın nasıl bir çözüm olduğunun önemli bir örneği olan nenem biz istanbula geldikten sonra bizi kürtçe konuşmaya teşvik etmiştir. zira türkçeyi çok iyi konuştuğumuz için okulda sorun yaşamayacağımız aşikardır. fakat kendi dilimizi unutmamamız gerektiğini söylemiştir. bu duruş bir çok siyasiye ümmi bir kadının verdiği önemli bir ders olarak görülmelidir.
devamını gör...
kültür çatışması olacağını düşündüğüm evlilikler.hele kürt olan taraf batıda değil öz toprağında yani doğuda büyüdüyse.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar