kürtçe diye dayatanların kürtçe bilmemesi

dtp eşŸbaşŸkanı emine ayna ve milletvekili aysel tuğŸluk olmak üzere bir çok dtp milletvekili ve yöneticisi kürtçe bilmediğŸini açıklamışŸ.
bizim "apartman görevlisi hüseyin'in 6 yaşŸındaki oğŸlunun bile" kürtçe bilmesi akla soru işŸareti getirmişŸtir.
uzun zamandır kürtçe kursları serbestçe açılıyor türkiyede. işŸlerin kesat olduğŸu söylense de kürtçe öğŸrenmek serbest yani.
w,x gibi kürtçe (!) harfler de resmi alfabeye girsin diye kuyruğŸuna basılmışŸ gibi bağŸıran bu milletvekilleri bu işŸin ticaretini mi yapıyorlar yoksa?
o kadar önemselerdi meseleyi kendileri de tenezzül edip kürtçe öğŸrenmezler miydi?
yoksa birileri saf ve temiz kürtleri kullanıyor mu?
devamını gör...
normaldir adam kendi etnik kokeninin devaminin gelmesi niteliginde onemli bir olay olan dil olgusunu kullaniyordur, panige gerek yoktur, ayrica unutmamalidir ki yillarca teroristlere liderlik yapan insan musveddesi de kurtce bilmemektedir.

eger ki kiyaslama yapilacak olrusa sunu da soyleyebiliriz;

osmanlica bilmeyip osmanliyi savunmak gibidir.
devamını gör...
osmanlıca bilmeyip osmanlıcayı savunmak gibi değildir tam olarak aslında. osmanlıca bilmeyen hiçkimse (ve hatta bilenler de) "osmanlıca okunup yazılırken elif'i,be'yi,şedde'yi resmi alfabede isteriz, bu bizim en doğal demokratik insan hakkımızdır, kahrolsun dil şovenizmi" dedebiyatı yapmamıştır ve işin ucuz çığırtkanlığına kaçmamıştır.
ve (en azından meskun mahallerde-evlerde vs) kürtçeyi öğrenmek hiçbir zaman katliam nedeni suç olmamıştır. öyle olsaydı şu anda kürtçe bilen en genç insan 70 yaşında olurdu.
tribüne oynarken "20 milyon kişinin konuştuğu dil" diye laf kalabalığı yapanların gerçek yüzünü ve amacını ortaya çıkarmış durumdur bence.
devamını gör...
"kürtçe diye dayatanlar kürtçe bilmez, kürtçe diye dayatanların arkasında duranlar istiklal marşımızı bilmez, dinciyim diyenler dini bilmez, laikim diyenler laikliği hiç bilmez ne güzel memlekette yaşıyoruz hey rabbim." diye tepki verdiğim acı gerçek.
devamını gör...
görmeyeli ihlsozluk'ün janrı sağa çekmiş (bu girişi yaptım ki "eksi" veren güzelim eller sonuna kadar okumasın, bassınlar eksiyi).

ilkin şunu diyeyim, hem "tanım" da olur, silinmez böylece belki: "kürtçe diye dayatanların kürtçe bilmemesi", bir hasan celal güzel algısı ve iddiasıdır. takip edenler etmiştir, hasan celal güzel isimli büyük üstad, modern dilbilim doçentlik tezine dayanarak (yalana gel) kürtçe kelimelerin çoğunun türkçe olduğunu, dolayısıyla bu dilin "bilim dili" olamayacağını, "gelin hep beraber bu dili diriltelim" heyecanıyla ilan etmiştir. ayrıca, aysel tuğluk'un kürtçe bilmediğini, dolayısıyla bu insanların her zaman haybeye konuştuklarını, "kız aklını başına topla" diyerek söylemiştir. bizim de gözümüzü açmıştır, sağolsun. ki biz kendisini, "our boys" darbe eyledikten hemen sonra kurulan özal hükümeti'ndeki aşırı insancıl görüşlerini, millã® eğitim bakanlığı dönemindeki göz kamaştırıcı faaliyetlerini de biliriz. biz ondan razı değiliz, Allah razıysa hikmetinden sual olunmaz. uzatmayayım:

buram buram "cehalet" kokan bir savunudur bu canlar. birileri, bir halkın dilinin "serbest" olmasını savunurken, o dili bilmekle mükellef ve memur değildir. ben, başımı örtmediğim halde, başını örtenlerin derdini "biliyorsam" ve "insan" olmam gereği bunun "tabii" bir hak olduğunu, kimsenin iznine ve icazetine ihtiyacı olmadığını söylüyorsam; bu bir "algı"dır. bunun için kadın olmama, başörtülü olmama ve hatta müslüman olmama bile gerek yoktur. eğer asgari düzeyde bir insanlık ve vicdan sahibiysem, ben bunun böyle olduğunu, yine insan olmam gereği söylemekle memurumdur. başörtülü bir kadının da, aynı vicdan ve insanlık durumuyla, bir kürdün, sırf annesinden kürt doğduğu için dilinin yasaklanmasına, kovuşturmalara uğramasına, dayak sebebi olmasına itiraz etmesi aynı derecede anlaşılır ve insanidir. hasılı kelam; arjantin'deki "cuma anneleri"nin derdine hemdert olmak için arjantinli olmaya, başörtülü bir kadını anlamak için kadın ve müslüman olmaya, bosna'daki küçük çocuğa ağlamak için de o çocuğun akrabası olmaya ihtiyaç ve lüzum yoktur.

ez ji çavãªn we maç dikim ["gözlerinizden öperim" dedim 'bilinmeyen' bir dil ile.]
devamını gör...
bu politikacılar sadece kürtçeyi değil çoğu şeyi bilmiyorlar.ahmet türk hasip kaplan gibi birkaç tanesi hariç çoğunun kürtleri o sıralarda temsil etmeye hakkı yoktur.çoğu bedel ödeme kadrosundan vekil olmuştur.dtp doğunun bazı şehirlerinde eşşeği aday gösterse yine seçilir.aha yazdım buraya
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar