kürtlerin anadilde eğitim talebi

buna benzer bir talep de kck davalarında gündeme gelmiştir: anadilde savunma talebi.
halbuki basına düşen mahkeme kayıtlarında bile yargılamalar türkçe dilinde yapılıyor. ayrıca emniyette verilen ifadeler de türkçe.
beyin mi bedava, yoksa almayanı mı dövüyorlar anlayamadım ben onu şimdi bak.
devamını gör...
ilk okulda olmak üzere kürt halkının yoğun olduğu bölgelerde ekstradan olmak üzere kürtçeeğitim veirlmelidir, kürtlük bu ülkede etnik köken oluşturmaktadır, etnik kökeni en iyi şekilde saklamak, korumak ve ülkenin bir parçası haline gelmesini sağlamak o halkın bazı isteklerini ülkeye en uygun hali ile yerine getirmektir.
devamını gör...
analarının ak sütü gibi hakları olan bir haktır.

lütuf değildir. haktır. türk doğan biri için nasıl bir haksa, kürt ya da başka bir etnik kökende doğan biri içinde aynı haktır.

düşünün türk doğduğu için kendini üstün sanan ahmaklar. atatürk kürt olsaydı bugün sizler tek kelime kürtçe bilmeden kürtçe eğitim görecektiniz.
devamını gör...
haklı ve yerinde bir taleptir.

zulüm bir şeyi yerinden etmek, adalet bir şeyi yerine koymak, yerine iade etmektir. adalet güçlü olanın borusunu öttürmesi değildir, adalet güçsüz olanın da doğuştan gelen haklarını korumaktır. bir kürt çocuğuna bilmediği dilden eğitimi dayatmak zulümdür. türkçe bilmeyen birine türkçe öğretmeden, türkçe eğitime zorlamak zulümdür.
devamını gör...
*kürdistan kurulduğu zaman haklı olabilecek bir talep. aksi takdirde saçmalık ve bölücülüğün alasıdır. herkese ayrı okul ayrı dil yapalım, çerkezi, lazı, zazası, arabı, kürdü, türkü birbirinden tamamen kopuk aynı ülke sınırları içerisinde yaşasın, kimse anlayamayasın ne gerek var zaten ne de olsa köken farkımız var. kayıp daha çok kürtlerde olur böylesi bir durumda, sadece belli bölgeye hapsolarak.
devamını gör...
yersiz talep. kürtlerin bir şey talep etmesi için türklerin izni lazım önce, türklerin hoşuna gitmeyen bir talep olduğu için karşılayamıyoruz maalesef.

talep reddedildi.
devamını gör...
bolunmeye mahal vermeyecek sekilde yerine getirilmesi gereken elzem bir taleptir. kimse kimseye zorla bir sey yaptiramaz. bugun bu talebe karsi cikanlarin yurttaslarimizin basta almanya olmak uzere bil-umum avruya ulkelerindeki türkce egitim talebini de boluculuk olarak gormeleri gerekir. her zaman oldugu gibi bardagin bos tarafina odaklanip kaliyoruz. az biraz da dolu tarafini gormeye calisalam. bu talebin eksileri de vardir artilari da vardir. konusarak, tartisarak ve en onemlisi empati kurarak anlasabilmeliyiz. bu guzel ulke uzerinde herkes dostca yasasin. hainlerin insanlari kandirmak icin kullandiklari bu malzeme ellerinden alinsin. bu konu cok cetrefilli ama elzem bir konu. buyuk devlet isek bu soruna care bulabilmeliyiz.
devamını gör...
önce yaşadıkları ülkenin dilini öğrenmeleri gerekir. madem bu ülkede yaşıyorsun, resmi dili türkçe olan bir ülke burası, o zaman paşa paşa öğreneceksin o dili. ben gidip amerika'ya anadilimde eğitim talep ediyor muyum ? resmi dili türkçe olan bir ülkenin eğitim dili de türkçedir. bu yüzden almak istedikleri kürtçe eğitimi, bir zahmet seçmeli olarak alsınlar. sonra bunlara türkçeyi kim öğretecek! ağlamaya başlayacaksınız mağduruz da mağduruz diye. kürtçe bilen doktor yok. anlatamıyoruz derdimizi diye. hayırdır noldu anadilinde eğitim talep ediyordun ?
devamını gör...
yerinde bir taleptir. ama şu var ki ülkenin resmi dili olan türkçeyi de öğrenme zorunlulukları vardır. yani okullarda kürtçe seçmeli ders olarak verilebilmeli. yoksa büsbütün eğitim kürtçe olmamalı.
devamını gör...
eğer hala birileri kürtlerin anadilde eğitim talebini "saçma, gereksiz, önce türkçe, eğer türkiyede yaşıyorsan resmi dil türkçe arrkadaşşım" gibi sözlerle eleştiriliyorsa ya kürtler gerçekten kendilerini ifade sorunu yaşıyorlar çünkü şimdiye kadar anlatamamışız derdimizi, yada gerçekten türkiye'nin yüzde sekseni "burada küçük bir hakaret kesinlikle yoktur".. bu kadar da net konuşuyorum.. inandırıcı olması için sayıyı 79, 81 falan da yapmıyorum..

"kürdistan kurulduğu zaman haklı olabilecek bir talep. aksi takdirde saçmalık ve bölücülüğün alasıdır" yada "saçma ve gereksiz bir taleptir. çünkü turkiye tek devlettir. bir devletin bir dili olur. iki dillilik bölünmedir. bizim bölünmeye değil birleşmeye ihtiyacımız var." bu resmen türkiye'de barış içinde yaşamak isteyen kürtlere siz neden dağa çıkmıyorsunuz demektir.. gidin kurun kürdistanınızı o zaman talep edersiniz ne kadar mantıklı bir söz acaba? dilleri ülkelere endeksleyen, bm'de tanınmayan devletin dili de olamaz söylemini bugün dünyanın hepsi reddediyor.. bm bile yok olmaya yüz tutmuş dilleri koruyor bunun için para akıtıyor.. ya ne bileyim.. biri hala bunu söyleyebiliyorsa gerçekten konu hakkında hiç düşünmediğinin yada okumadığının göstergesidir.. bunu yapan anadilde eğitim sorunu televizyonda tartışılırken kanalı değiştirendir.. herhangi bir bdp milletvekili çıkınca televizyona hiç merak etmez bu adamlar niye böyle yırtıyor kendilerini diye.. neden bir sürü adam hapishanelerde olduğu halde hala kürt sorunu hakkında politika yapıyorlar diye.. yada 30 yıldır öle öle acı çeke çeke bir hal oldukları halde neden hala dağa çıkıyor bu insanlar diye.. yok.. buna gerek yoktur.. sadece "pis bölücüğllerr, vatan hainleriii komünlere ölümmm!!" sloganlarıyla yola çıkıp politikayla hiç ilgilenmeyip tarihi kemal kara'dan öğrenip tek derdi akşam eve ekmek götüren insandır.. peki bu şekilde bir yaşam tarzın varsa benim de diyeceğim gerçekten üzerinde düşünmediğin bir konu hakkında konuşma.. bize pantolon nasıl satılır onu öğret.. bankada işlemler nasıl kısa sürede halledilir bunun sırlarını ver yada ne bileyim hürrem sultanla pargalı ibrahim arasında dönen dolaplara yorum yap..

bunların hepsi anne sütünü üniter bir devletin çatısı altında emdiğimiz için aslında.. bu eğitim sistemiyle büyüyüp, yalan yanlış tarihi okuyup, başka bir dünyanın var olabileceğini hayal etmeyen bir insanın anadilde eğitim ile yada ikinci resmi dil kürtçe'yle ülkenin bölüneceğini düşünmesi kadar normal bir şey yoktur.. ulan yemin ederim sinirleniyorum ya.. beyeh aakıllı adam asıl sen bu haklarını kürtlere iade etmeyince ülke bölünecek işte.. bunu göremiyor musun yahu? bu kadar mı körsün? insanlar onuruyla namusuyla kültürüyle kimliğiyle diliyle inancıyla bir ülke hayal ediyorlar.. o yüzden kürdistan'ın kurulmasını istiyorlar.. ama biz diyoruz ki "gelin haklara riayet edin.. kimse kimsenin üzerinde tahakküm kurmasın.. türkiye'de onurumuzla kimliğimizle yaşayalım.." buna da "biz sizin asıl niyetinizi biliyoruz.. ülkeyi bölmek istiyorsunuz.. piss bölücü küürtleeerfşşş" diye cevap alıyoruz.. kör olduğunuz kadar kulaklarınız da kapalı..

galip ensarioğlu "anadilde eğitim haktır, pazarlık konusu olamaz" diyor tayyip çıkıp "hayır değildir" diyor.. neden? kendisi hiç bu sorunu yaşamamış da ondan.. herhalde bu yüzden anlamıyor.. yoksa yüzde elli oy olan bir adam da mı kör sağır? dili var dilinden şüphe etmiyorum..

neyse.. ilk kısımları okuyarak eksilediniz değil mi? okumaya tahammül dahi edemediniz böyle bölücü bir yazıyı.. ben niye kendimi heder edeyim ki bu yüzden? yazmıyorum lan.. bilmeyin anadilde eğitimin önemini.. dünyada kaç tane ülkede azınlıkların anadilde eğitim hakkı başta olmak üzere kültürlerini yaşatmaya hakları olduğunu. hatta güney afrika'da kaç tane resmi dilin olduğunu öğrenmeyin..


en gerçek tanım: kesinlikle saçma sapan boş beleş bir taleptir.. türkiye türklerin yurdudur taa malazgirtten beri.. atalarımızın kanıyla aldık buraları.. kürtler kim oluyor da anadilde eğitim istiyor.. ne şımarık bir halk bu ya? eskiden ne güzel kürt diye bir şey yok diyorduk.. türkiye yi sevmeyen defolup kuzey ırağa gitsin.. hiç geçmedim fıratın doğusuna ama oralarda kürtçe konuşulması yasaklansın.. hatta tüm dünyada sadece türkçe konulsun.. çünkü ben bir tek kürtçe anlıyorum.. ha birde arapça konuşulsun.. kuran ın dili sonuçta.. herşeyi geçtim kızılderililer de türk.. hedef 2071 inşallahulazim..
devamını gör...
''kendilerini ifade etme sorunu yaşıyorlar.'' bak sen ! 30 yıldır o kadar rahat durdular ki bu yüzden bu devlet onlara haksızlık etti. anadillerinde eğitim görmelerini bile çok gördü. yaptıklarıyla istekleri bir birini tutmadığı için bu insanlar bu kadar öfkeli. gerizekalı olduklarından değil. her defasında olayı bir de vicdan muhasebesine bırakmıyorlar mı işte o zaman dellenmemek için kendimi zor tutuyorum. yahu bu millet sormaz mı size şimdiye kadar naptınız diye. hala aptal mı sanıyorsunuz milleti nedir. kürtçeyle ilgili sizlere ne kadar hak sunulursa sunulsun tatmin olmayacağınızı herkes biliyor. amaç sadece anadilde eğitim görmek olsa neyse. amacın ne olduğu gayet açık. anadilde kürtçe eğitimi toplumlarda kutuplaşma yaratır. yakınlaşmanın aksine. anlaşılamayan hareketlerinizi daha da anlaşılamaz hale getirmenin bir manası yok.
devamını gör...
bitip tüknemeyecek, sonu gelmeyecek isteklerden yalnız ve yalnız biridir. bu tip isteklerin tamamı da bazı yaralar hiç kapanmasın, boşluklar dolmasın, daha büyük açlık daha büyük kaosa götürsün diye enjekte edilir.
anadilde eğitim almak isteyen, anadili bilen, yani kürt öğretmen talep edecek, anadili bilen doktoru, anadili bilen yerel yöneticisi v.b. derken bölge yerleşimi tamamen kürterden oluşacak, yani birlikte tutan son aramadde görevini gören kamu hizmetlerini sağlayanları da kaybedeceğiz. sonra ne mi olacak? " aa anadilde eğitim isteyerek bölücülük mü etmiş oluyoruz" anafikrinde konuşanların yaşadığı coğrafya, herkesin huzurun içinde yaşadığı yer değil, yalnız kürtlerin yaşadığı yer olacak. ve tabi orasının kürdistan oluşu kaçınılmaz olacak. kürdistan diye bir yerin legal varlığı doğrudur, yanlıştır, bu konuda bir şey söylemiyorum. ama arzularımızı ifade ederken işaret ettiği yeri de alenen ifade etmemiz gerekir. bir bakıma dürüstlük.
devamını gör...
hâlen daha "anadilde eğitim hakkı verince istekleri bitecek olsa verilsin ama onlar bu kadarla yetinmez ki"ye gelmediği için hayretler içinde olduğum mevzu.
evet, bunu diyen çok kürt duydum ben bugüne dek. biz anadilde eğitimle yetineceğiz diyen. ama bunu diyenler aynı zamanda özerklik istiyoruz diyenlerin de ta kendisi. o ne olacak o zaman? anadille yetineceğiz deyip özerklik talep edenlerin, kendilerine özerklik verilince bağımsızlık istemeyeceğini mi düşünüyoruz hâlâ? çok iyi niyetliyiz gerçekten.

neyse mevzu bu değil. yanlış olan şey, bu konuda net bir karar verilmeyişidir. doğuda kürtçe öğretmenliği için kadro açıldı. yanılmıyorsam belli bir kurs süresi sonunda göreve başlanacaktı. fakat sonra iptal edildi.
bu hususta mağdur olan tanıdıklarım aklıma geliyor ve benim de kürt arkadaşlarım var hepsi de çok iyi çocuklar yavşaklığından fersah fersah uzakta olarak soruyorum, bu yapılan şey insanlara umut aşılayıp sonrasında onları hayal kırıklığına uğratmak değil de nedir?
kürtçe seçmeli ders olacak diyorsun, kürtçe öğretmeni alınacak diyorsun, senin lanet olası sistemine ayak uydurmak ve memur olup parasını kazanmak umuduyla kpss denilen bir illete tabi olmak zorunda olan fakat bunda başarısız olunca son bir çare olarak bunu görüp tası tarağı toplayıp doğuya gittikten sonra bunun iptal olduğunu öğrenen insanların hâli, vaziyeti nedir bunu kimse tahayyül edebilir mi? daha doğrusu öyle bir girişimde bulunur mu, eğer umrundaysa?

filler oynaşırken olan çimenlere olur diye bir söz vardı. aklıma geldi de öyle nedense.
devamını gör...
perde arkası uzun yıllara dayanır. öncelikle zaza ve kurmanç'lar kürt statüsünde gösterilip kürtleştirilir. ardından 1000 yıllık kardeşlik nutukları atılır buralarda biz vardık diyerek sallamasyon şekilde türklerin istilasından bahsedilir.

türkler kendi ülkelerinde misafir statüsü kazandıktan sonra sizin dilinizi öğrenmek istemiyoruz deyip ötekileştirilir ardından kardeşlik nutukları içerisinde anadilinde eğitim ajitasyonu yapılır.

ha bana kalsa verilsin. ne istiyorlarsa verilsin. bıktım bu yalancı kahpelikten. ardı arkası kesilmeyecek. bunu terör örgütünün siyasi kazanımı olarak gösterecekler; devletin çekincesi budur özetle.
yoksa bunlar kürt okullarına gitmezler ben adım gibi biliyorum. 250 kişilik kontenjan açılan kürt dili ve edebiyatı bölümüne sadece 500 kişi başvurmuş. ee napcan artık ? hayat böyle kuzum. yarısı da türk başvuranların sebep formasyon. hepsi bu işte.

devamını gör...
--- alıntı ---

r. kürtçeyle ilgili sizlere ne kadar hak sunulursa sunulsun tatmin olmayacağınızı herkes biliyor. amaç sadece anadilde eğitim görmek olsa neyse. amacın ne olduğu gayet açık. anadilde kürtçe eğitimi toplumlarda kutuplaşma yaratır. yakınlaşmanın aksine. anlaşılamayan hareketlerinizi daha da anlaşılamaz hale getirmenin bir manası yok.

--- alıntı ---

bu yazıyı okuduktan sonra gerçekten ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha anladım.. şimdi kürt milliyetçisi arkadaşlarla konuşurken bir sürü birbirimize sövüp saydıktan sonra söyledikleri şey şu oluyor: "onlar başlattı". işte o zaman gerçekten söyleyecek söz bulamıyorum.. çünkü zamanında merak edip okudum bir kaç bir şey.. sorunun ne zaman başladığına dair.. bıkmıştım bu sorunun sürekli konuşulmasından.. her gittiğim ortamda kargaların kaç yıl ömrü olduğunu tartışırken birden konunun kürt sorununa gelmesinden.. tövbeliymişçesine bu konuda konuşmaktan kaçınıyordum.. ta ki serdar yektaş intihar edene kadar.. "aslında sorunun içindeyim" dedim kendime.. "nasıl olur da anlatmam insanlara.. nasıl olur da dinlemem türklerin düşüncelerini" bir daha bir daha böyle acıların yaşanması için mi? hayır.. anlatacağım o yüzden şimdi.. belki sadece vicdanımı tatmin etmek için.. çünkü çoğu kişinin okumayacağını biliyorum.. bir iki söz seçip içinden tam da benim tahmin ettiğim gibi düşüneceklerini biliyorum.. ama artık yetsin diyorum.. ölmekten, kin tutmaktan, acı çekmekten yoruldum, sıkıldım..


öncelikle anadilde eğitim 30 yıl değil cumhuriyet ilk kurulduğu andan itibaren yasak.. hatta 10 yıl öncesine kadar nispeten kürt olmak da yasaktı.. evet yasaktı.. "benim bir çok kürt arkadaşım var" sözündeki kürtler zararsız, bir şey talep etmeyen kürtlerdi.. fakat kürtler bir şeyleri talep etmeye başladıkları sırada hep "o kürtler, bölücüler, pislikler" oldu.. ne diyeyim.. Allah affetsin..

lozan antlaşması sırasında kürtlerin azınlık statüsüne alınıp alınmayacağı tartışıldı.. bilindiği gibi osmanlı'da müslümanlara yönelik herhangi bir şey yoktu.. müslüman ve gayri müslim ayrımı vardı.. yani azınlık statüsündeki kişiler gayri müslüm gruplardı.. ve lozan antlaşmasını yapan sevgili devlet kurucuları "olur mu ya öyle şey, kürtler müslüman, onlara azınlık demek bize hakarettir" tavrına büründüler.. ta ki lozan antlaşması imzalanana sulh sağlanana kadar.. süryaniler, ermeniler, rumlar uluslararası statülerde belirlenen azınlık haklarına sahip oldular.. pratikte onlara da bir sürü acı yaşatıldı evet ama en azından kağıt üzerinde onlara kendi anadillerinde eğitim olanağı da sağlanmıştı.. ya kürtler? onlar azınlık olmamışlardı ki..

sonra sulh sağlandı, yurda dönüldü.. o da ne_? üniter bir "türk" devleti kuruluyordu.. kendilerine oğuz diyorlardı.. güneş dil teorisini ortaya atıyorlardı.. kürt mü? onlar kart kurt sesi çıkartan dağ türkleriydi.. onları tekrar "türkleştirmek" gerekirdi.. http://www.arem.gov.tr/rapo... lütfen bunu okuyun.. gerçekten kan dökülmesinden sıkıldıysanız on yirmi dakkanızı bu soruna ayırmak size hiç bir şey kaybettirmez..

eğer linke tıklayıp raporu okuduysanız gelelim artık günümüze.. çünkü şeyh sait'ten abdullah öcalan'a kadar geçen sürede yaşanan isyanlardan bahsetmek anlamsız olur artık.. eğer genel profili kafanızda çizebilirseniz artık neler yaşandığını da tahmin edersiniz..

çok bilinen bir klişedir aslında.. eğer bir ülkenin içinde sorun yoksa dış devletler ne kadar çırpınırsa çırpınsın ne bir isyan başlatabilir ne de 30 yıllık bir savaş yürütebilir.. türkiye'de kürt sorunu pkk kurulmadan önce de vardı beyler hanımlar.. pkk'yi abd'nin israil'in taşeronu diye tanımlayanlar bir defa bunu düşünsün.. evet abd'nin ve israil' destek de verebilirler hatta pkk içinde bir grubu yönlendirip yönetebilirler de.. fakat bugün bir sürü devlet bu durumdayken fabrikası, tarlası olmayan bir örgütün bu durumda olması kadar normal bir şey var mı? hayır pkk yi haklı bulmuyorum.. yaptıkları eylemleri desteklemiyorum.. fakat savundukları şeyleri lütfen bir irdeleyelim.. kaldı ki pkk ilk çıktığı sıradaki görüşlerini şu an itibariyle savunmayan, değişime açık bir örgüttür.. türkiye 30 yıl öncesinin türkiye'si değil evet ama pkk de 30 yıl öncesinin pkk'si değil.. "biz sizin amacınızın kürdistanı kurmak olduğunu biliyoruz.. anca hayalinizde kurarsınız ccc türkiye bölünmezdir ccc" tavrı bayat bir tavırdır..

lütfen sadece bu linke tıklayın.. hemen sağda resmi diller diye bir liste göreceksiniz :http://tr.wikipedia.org/wik... tabii bu sadece bir örnek dilin özgürce konuşulmasıyla "e o zaman nasıl anlaşacağız" kaygısının yersiz olduğuna.. daha bir sürü örnek var.. "ama güney amerika'yla türkiye bir mi?" diye bir yorum duyar gibiyim.. evet bir değil... kendi çözüm yöntemimizi de bulabiliriz.. fakat bu çözüm "yha herkhes türgje öqren5in iste" değil.. bunun bu olmadığını gösteren bir tarihe sahibiz en basitinden.. şimdiye kadar bu tavırla oldu mu? olmadıysa denemek lazım belki artık yeni şeyleri..

bir başka argüman "e kürtçe fen bilgisi öğretmen nereden bulacaksınız yeaa". evet şimdiye kadar kürtçe fen bilgisi anlatabilen bir öğretmenin yetişmemesi büyük bir türkiye ayıbıdır.. bizi bu hale üniter devlet yapısı, tek dil olgusu getirdi.. ama bu artık bir şeylerin düzeltilemeyeceği anlamına gelmiyor.. eğer hakkın iadesi gerçekleşirse bunun çözümü çok basit bir şekilde bulunur..

kafam biraz dağıldı.. özür dilerim.. toparlayabileceğimi de sanmıyorum.. son olarak sadece şunu söyleyeceğim.. anadilde eğitim talebine önyargıyla yaklaşıp karşı olanlar ya hiç bir şey bilmiyorlar ya evet "** * * *yada ülkenin gerçekten bölünmesini istiyorlar..
devamını gör...
son derece dogal bir taleptir. olayi her azinliga ayri dil yapalim o zaman noktasina tasimak isi yokusa surmektir. bin kisilik bir azinlikla 20 milyonluk bir sayiyi ayni kefeye koyup yorum yapamazsin. bu cok basit ve dogal bir durum aslinda. olayi siyasete cekip karmasiklastirmamak gerekiyor. bir toplum var. kendilerine ait bir dilleri var. ve cocuklari da bu dilde egitim alsin istiyorlar. nedir buradaki sikinti? devletin bu hizmeti bu insanlara saglamasi gerekir.

dogrulari ve yanlislari da terorle bagdastiramazsin. ama iste istediklerini almis olacaklar diye de savunuluyor bu yasak. sen bi sey dogruysa yaparsin. onceden yapmamissan hata yapmisim deyip duzeltirsin. kendini teroriste gore mi ayarlayacaksin?
devamını gör...
bu gibi taleplerde bulunmadan önce şunu anlamak gerekir. '' kürdün kütten başka düşmanı yoktur.'' türksün sen ırkçısın, inkarcısın demeden önce. gidin bi sorunlarınızı halledin. okuduğumuzu anladık mı teması üzerinde iyice çalışın gelin. sonra adam akıllı hak aramaya çalışın. böyle faşist yaklaşımlarla hak aranmaz.
devamını gör...
ana dilde eğitim haktır ve çıkar gruplarının ya da herhangi bir devletin siyasi propaganda aracı olamayacak kadar önemli bir haktır.
devamını gör...
karşı çıkanlar, ideolojik argümanlarıyla değil de ergen kafasıyla yaklaşıyor ya; yapacakları esnaflık, çeşitli meslek dalları yerine ellerinin tozları, yozlaşmış beyinleriyle böyle hadleri olmayan işlere karışarak ne denli akıl ve idrak yoksunu olduklarını unutuyorlar. yetmiyor bir de gelip burda ahkam kesiyorlar, bir kendinize gelin bakın etrafınıza ne uğruna gözünü kırpmadan yıllardır insanlar hiç ediliyor, hak davasında dağlara çıkıyor. siz sırf keyfinize göre trekking
için dağlara çıkarken onlar kutsal ideaları için mecburiyetten ordalar.*

edit: sayın eksicim, kendi kendime hakaret ediyorum sana n'oluyor.
devamını gör...
karşı çıkanlara hakaretler edilen talep.

o dağlı kafaların niyeti bilinmese bugün yüce türk milleti abileri oldukları kürtlere haklarını verirlerdi. ama kardeş gibi gözüküp eloğlundan beter dağlı yağmacı zihniyet bunu anlayamaz.

kim garantisini verecek bunun pkk kazanımı olmadığının ? yok hakmış terör örgütü ile alakası yokmuş. yemeyin bizi. yıllardır aynı martaval üzerinden terör örgütüne kah isteyerek kah zorla yardım etti bu ırk. şimdi ajitasyon yapıyorlar.

dağlara çıkan sürü uyuşturucu satıp hak dileniyor. molotof kokteyli atıyor oraya buraya. kürtçe öğrensin dedikleri çocukları önlerine set çekiyor. ama iş lafa gelince ideolojik dayanak aranıyor. siyaseti bu millete öğretecek en son ırktır kürtler.

bu talep terör eylemlerinin siyasi kazanımı olarak sunulacak ve terörist, hak arayışçısı olarak tarihe geçecek. bunu müslüman türk yemesin ne olur Allah aşkına !
devamını gör...
hakkında bu kadar entry girildiğini görünce verildiğini sandığım haklı talep.

bir de ''aga bununla bitse bunların talebi mesele değil verelim gitsin de, ama bunların taleplerinin ardı arkası kesilmez.'' diyen maydanozlar için kocaman bir erol taş gülüşü gönderiyorum.(u: )
devamını gör...
her şeyin evvelinde böyle bir talep varsa böyle bir baskı var demektir...

sistemin adını demokrasi koymak yetmez gereklerini yerine getireceksiniz derdi rahmetli vali yazıcıoğlu öyledir de zira hem demokratik bir devletiz diyeceksiniz hemde demokrasiyle ters işlere imza atacaksınız yok öyle bir şey... ,

bu kimin işine yarar, kim bundan menfaat sağlardan ziyade bu yasağı uygulama hakkımız var mı onu konuşmalıyız...
devamını gör...
bir kürt olduğum halde kürtçe bilmiyorum...
ama okulda bize türk töresi anlatılırken "türkün dili kaybolursa töresi de kaybolur" diye anlatıldı; eyvallah.
ben bir kürt olarak türk dili ve edebiyatı eğitimi gördüm, türkçenin tüm dönemlerindeki metinleri okuyabilir hale geldim. türk mitolojisi üzerine lisans tezi yaptım ve bunların yanında amatör olarak türk edebiyatına yazınsal katkılar yapmaya çalışıyorum, türkçe'ye hizmet ediyorum.

ama bunların yanında kendi anadilimi öğrenmek istiyorum çünkü kürt için de dil kaybolursa töre kaybolur bu sadece türkler için geçerli değil.

benim terör örgütüyle bir alakam yok ama ben türkçe'ye bu kadar hizmet ederken çocuklara ve gençlere "türkçe öğretirken" anadilimde eğitim istemem birilerini rahatsız ediyorsa çok afedersiniz ama onların boş beyinlerinin milyonlarca insanın haklı talebini bu kadar alt yapısı olmadan "baba bu ne yeaaaa" diye eleştirmesine sadece güler geçerim.

dili ve diliyle bütünleşik bir kültüre sahip olan her ırk kendi dilini öğretmek ve öğrenmekte özgürdür ve bunu talep etmesi de gayet normaldir.

çinli prensesler hikaye mi lan yoksa???
devamını gör...
şurada bu talebi yineleyenleri görünce hakikaten içim sızlıyor. ellerim titriyor.

insanlar bunun terör örgütünün kazanımı olacağını söyledikleri hâlde bunu yineledikleri hâlde biz kürdüz istiyoruz diyorlar.

sen aşiret düzenini kendi içinde yıkma siyasetçilik oynamaya kalk ve milleti barbarlık ile suçla. kaç kez ayaklanmış kürt halkı terör örgütünün siyasi ve eyleme döktükleri hareketleri için ? kaç kez beni savunma demiş de şimdi türkiye cumhuriyeti'nden terör örgütünün izlediği siyaset doğrultusunda bir hak talep ediliyor ?

90'lı yıllarda pasaport soruyorlardı insanlara. kendi ülkesinde misafir gibi gördüğünüz türk kardeşlerinizden ne yüzle bir şey istiyorsunuz, anlamıyorum.
bunu hakedecek tek bir şey yapmadınız açıkçası. şimdilerde de kimlik kontrolü yapıyormuşsunuz. maşaallah.

türkiye cumhuriyeti osmanlı imparatorluğunun devamıdır. kürtleri doğu anadolu'ya yerleştiren onları kollayan türklerdir. ve kürtler tarihin hiçbir döneminde bu türk milletinin onlara yaptıklarının yarısını bile yapmamıştır türklere olumlu manada.

hepsi için konuşmuyorum burada bu taleplerde bulunanların şahsiyetsiz davranışları bile talebin nasıl bir zihnin ürünü olduğunun kanıtı niteliğindedir.
devamını gör...
teorikte haklı ve yerinde bir taleptir. zira bu gün ülkemizde çeşitli azınlıkların(ermenilerin vs) anadilde eğitim yaptığı okullar vardır. ama iş pratiğe döküldüğünde sizin dilinizin ne temeli vardır, grameriniz ne durumdadır, kültürel ve edebi olarak dilinizde ne eserler verilmiştir, kürtçe eser veren bir tane aydınınız var mıdır, en önemlisi bir şehirdeki kürtle diğer bir şehirdeki tam manasıyla anlaşabiliyorlar mı bunları sormak lazım. yoksa tabii ki de anadilde eğitim haktır ve kişi istediği dilde eğitim görme, yargılanma gibi temel haklarına sahiptir veya olmalıdır.
devamını gör...
aslında bu talebin pkk tarafından dillendirildiği için, yerine getirildiği zaman pkk'nın çıakrı olacağını düşünenler bu talebin çok eskilere dayandığını bilmelerinde fayda var.. kaldı ki pkk bugün sigara zararlıdır dediğinde sigaraya mı başlayacaklar bu düşüncede olanlar? hayır diyemiyorum bu soruya.. çünkü pkk bizim sol tarafımızdaki şeytan gibi olmuş.. her söylediği yanlış gibi.. ne bileyim ben kendi üzerimden gidiyorum.. yüklü bir borç verdiğim kişiden borcumu tahsis edemeyince peşine mafya takarım abi.. mafya istediği için o borç verdiğim para benim hakkım olmaktan çıkacak mı mesela? kim dillendirirse dillendirsin.. bu bir haktır.. türklerin bizim "abimiz" olduğu bizlere sürekli iyilikler yaptığı lütuflarda bulunduğunu kanal d bile savunmuyorken insanlar nasıl böyle bir şey söyleyebiliyor o da farklı bir olay.. zira bizi köylerimizden zorunlu göçe tabii tutan.. 33 kurşun olayında fail olan yada diyarbakır cezaevlerinde işkenceye tabii tutan da bizim sözde "abi"miz.. hayır artık kardeş değil bence ortak olmalıyız.. "ister severim ister döverim" tarzında bir ağabeylik değil kimsenin istediği.. ortak, eşit bir şekilde yaşamak.. yemin ederim şu an ellerim titriyor ya.. * sinirim bozuldu.. abiymiş.. ulan kürtler siz anadoluya geldiklerinde malazgirtte yanınızda savaştı.. yavuz selim buraya geldiğinde yavuza karşı savaşmayıp onun yanında yer aldı.. osmanlı hasta adam olarak nitelendirildiğinde ingilizlerin uşağı olduklarında botan beyliğiydi bu bölgede dirliği düzeni sağlayan.. türkler onu bile hor görüp adama hain dediler.. ne içip yazıyorsunuz.. nereden besleniyorsunuz anlamıyorum ki.. hayır kesinlikle burada hakaret yok.. sadece meraktan yani.. kemal kara bile bunları söylemiyor yahu!

neyse.. konunun özünü kaçırmadan
--- alıntı ---

yaşadığımız çağın, başta imanî meseleleri olmak üzere birçok problemine çözüm reçeteleri sunan risale-i nur (said-i nursi tarafından yazılan 6000 sayfalık kur’an yorumu), öngördüğü eğitim modelinde, vilayet-i şarkiyedeki okullarda resmi dil türkçe’nin yanında ana dil olarak kürtçe’nin kullanılması yönünde önerileri olmuştur.

--- alıntı ---

ile başlayan
.

--- alıntı ---

mezkûr eserinde tanıttığı bu üniversitede eğitimde arapça ve türkçenin yanında kürtçe’ye de yer verilmesini istemiş, böylece bölgedeki kürtlerin devletle kenetlenmesini sağlamak istemiştir. sultan reşad devrinde, kosova’nın da elden çıkmasını müteakip, orada kurulması düşünülen üniversite için ayrılan ödenek medresetü’z-zehra’ya tahsis edilmesi, bediüzzaman’ın tasarladığı üniversitenin van’daki şubesinin temeli atılmasını sağlıyorsa da bu defa i. dünya savaşı’nın başlaması, bu inşaatın durmasına yol açmıştır

--- alıntı ---

ile devam eden yazıyı okuyabilirsiniz: http://www.risaleakademi.co...

evet yazı da link kadar uzun.. http://cogito.tk'dan şey etmedim ki linki görüp dikkatinizi çekebilsin.. eğer bana inanmıyorsanız belki said nursi'ye inanırsınız.. onun bir de "kürt" yönünü ve anadilde eğitim adına söylediklerini öğrenmek herhalde sizi rahatsız etmez.. inşallah bu bela bir gün son bulacak.. kimse bize yukardan bakmayacak.. biz de kimsenin altında ezilmeyeceğiz.. işte eğer ortaklık kurulunca kardeş gibi yaşayabileceğiz..
devamını gör...
kim tarafından dile getirildiği, samimiyeti konusunda bize çok ipucu verdiği için önemli olan mevzu.

pkk nın yaptıklarını desteklemeyen, politikalarını benimsemeyen kürtlerden bahsediyorum en çok. kanaat önderi seçerken aynı hassasiyeti göstermeyenlerden. madem kürtlerin içinde bu kadar kalabalıksınız, nerelerdeydiniz kanaat önderi seçimlerinde? ben mi seçtim kendime sebahat tuncel i kanaat önderi diye? seçim yoluyla başa getirdikleriniz, samimiyet konusunda fikir sahibi yapmadı mı geri kalanlarımızı? bu nokta birbirimize olan inanç umudumuz zedelenmedi mi? şimdi kalkıp, anadilde eğitim talebinin altında buzağı aranmasın derken, buna inanılmasını ummak ne derecede sağlıklı? maalesef, üzerinize biçtiğiniz elbiseden mesulsünüz. ve maalesef önce o elbisenin çıkacağına inandırmalısınız. kimseyi "altında bit yeniği aramaktan" sorumlu tutamazsınız. said-i nursi den dem vuramazsınız öyle kolaylıkla. hiçbir yakınlığım olmamasına rağmen said-i nursiden en çok aklımda kalan, dua ve sırlarına ilişkin yazdıklarıydı;

" hasta bir çocuk, hekime seslenerek ‘bana bak’ der. hekim: ‘ne istersin, cevap ver’ der. çocuk: ‘şu ilâcı bana ver,’ der. hekim, ya aynen çocuğun istediğini verir, yahut onun maslahatına binaen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez."

çünkü çocuk şifa niyet ediyor. ancak şifanın illa onun telaffuz ettiği ilaçta olup olmadığı ancak hekimce bilinip, hükmolunuyor. şimdi kürtlerin anadilde eğitim ilacını böyle şiddetle isterken, acaba akıllarına geliyor mu, şifanın anadilde eğitimde saklı olmayabileceği? hastalığı büsbütün azdırıp, zararlı olabileceği?
devamını gör...
en komiğiyse kürtlerin hasta doktorun da türkler olduğu benzetmesidir herhalde.. * bu kadar mı kendinizi büyük görüyorsunuz yahu? abi-kardeş, doktor-hasta.. acaba yeni gelecek olan şey ne? gerçi baba-oğul'dan buraya gelmek de iyi.. "siz aslında dağda kalan türklersiniz" söylemi "lafı uzatma bizim dölümüzsünüz işte" demekti sanırım..*

ama çok güzel bir yere değiniliyor.. gerçekten.. pkk'nın yaptığını desteklemeyen kürtler mevzusunda.. bugün kürtlerin çoğu bdp'ye oy vermiyor.. dolayısıyla pkk'yi desteklemiyor.. akp'nin bölgedeki başarısı "bunlar müslüman" ön kabulünden başka bir şey değil.. sürekli dillendirilen bir şey de var kürtler tarafından, hatta pkk'ye destek veren kürtler tarafından bile, "çözerse bu problemi akp çözer" diye.. yani aslında bu talebin sadece bdp tarafından (yada pkk'ye destek verenler tarafından) duyulması bu talebin sadece onlara ait olduğu anlamına gelmiyor.. bakın çok yakın bir dönemden bir örnek: http://www.cogitosozluk.net... akp milletvekili galip ensarioğlu'nun sözleri.. evet bu talebin cefasını hiç çekmemiş olanların bunu anlamaması normal.. gerçekten hak veriyorum.. bakmayın siz gülüyorum dediğime.. fakat bari yaşamışları dinleyin.. lütfen sadece kulak kabartın..


belki yazımın bu kısmı okuyanlar tarafından çok tepki çekebilir.. ama sonuç itibariyle bundan bahsetmeyi de bir sorumluluk olarak görüyorum.. lütfen bitsin artık "benim de bir çok kürt arkadaşım var, ama hepsi de çok iyi insanlar" bakış açısı.. çünkü bir şey talep etmeyen kürtlerin zaten problemi yok demektir.. anadilde eğitim talepleri olmaması da normal.. yani bunu dert etmemeleri normal.. bizim burada bahsettiğimiz konu sorun yaşayıp bunu dert edenler.. yani çoğunluğun deyimiyle "o kürtler". eğer burada "o kürtler"in devletle entegrasyonunu konuşuyor ve "o kürtler"in artık "o kürtler" olmamalarını istiyorsan taleplerini objektif bir biçimde ele alıp düşünmemiz gerekir diyorum.. anadil de bir haktır.. bunun kimin tarafından dillendirilmesinin hiç bir önemi yoktur.. nasıl ki aziz yıldırım'ı yeri geldiğinde eleştirebiliyorsa bir fenerbahçe taraftarı bütün herkesin doğrusuna doğru yanlışına yanlış demek gerekir.. *
devamını gör...
haklı taleptir. dünyayı anandan öğrendiğin dille tanırken bir takım mütekebbir seni hep yabancısı olduğun bir dünyaya çağırıyorsa bunun kadar anlamlı talep çok yoktur.

yıkın içinizde anlamsız putları. bu halk kaç asırdır bu dili konuşuyor. bu dilde medreseler gidiyorlardı daha geçen yüzyıl. şimdi ilk mektep bile çok görülüyor.

ayıptır, günahtır, zulümdür!
devamını gör...
anadilde eğitim fitri, doğal ve meşru bir haktır. bu hak pkk olmadan öncede verilmeliydi. verilmek istenmedi basbayağı herkes türk, ve laik, modern yapılmak istendi. anadilde eğitimi inkar Allahın ayetlerini inkar etmektir. size din bu şekildemi öğretiliyor. faraza muaviyeleri haklı çıkarmak için yüzlerce hadis tevili yaparsınız. insanların w.c ye nasıl girip girmiyeceğine kadar muhasaralarda bulunursunuz. iş Allahın ayetlerine gelince inkar-imha ve asimalasyonu akıl karı ve profosyonelce bir iş olarak görüp, desteklersiniz.

islam kanbağı dini veya mezhebi veya ideolojisi olmaktan kurtarılmadığı sürece "müslümanım elhamdülillah" demenin canımıza can katması mümkün olmayacaktır.
bizi islam yapan şey etnisite asabiyetimizden sıyıran şeydir de.
henüz müslüman birey değiliz..müslüman ırkız..ve bu saçmanın ötesinde bir durum..bu nedenle yeniliyoruz ve yenilgi yenilgi büyüyen bir kepazeliğe şiirler - övgüler - düzüyoruz..
saçmalık saçmalıkla telafi edilemez..bunu görmüyoruz
devamını gör...
talep değil haktır. kimse kimsenin anadilini kısıtlama hakkına sahip değildir. kutsal olan kurandır, devlet değil.
devamını gör...
demokratikleşme paketi ile her zamankinden daha olası hale gelmiştir.
--- alıntı ---

kürtler açısından bakarsanız büyük oranda memnun edecek, ama kürt siyasetçileri memnun etmeyecektir" muhsin kızılkaya

--- alıntı ---
devamını gör...
ahlaksal, hukuksal, evrensel ve en önemlisi dini perspektifsel açıdan oldukça olağan haktır.

bu konuda oldukça olgun bir tartışma programı arayanlara tavsiyedir: http://urlji.com/67xc5e
devamını gör...
ana dilde eğitim talebini biraz açmak gerektiğini düşünüyorum. hdp eş başkanı ve cumhurbaşkanı adayı sayın demirtaş diyor ki seçmeli ders olarak veya özel kurs ile bu iş olmaz devlet okul açacak eğitim dili kürtçe olacak. türkçe eğitimi de verilecek herkes türkçede öğrenecek diyor. ben de şimdi bir faşist olarak soruyorum. devletin eğitim dili olarak yaygın kürtçe öğrettiği evde okulda .. kürtçe konuşulan bir ortamda kim ne kadar türkçe öğrenecek dahası buna neden gerek duyacak.
devamını gör...
su içmeyi talep etmek gibidir.
türkçe'ye ne olacak diye soran ülkedaşlarım. size de şifa diliyorum.
devamını gör...
tanım1: eğitimi çok seviyormuş gibi bir de ana dilinde olanı istemektir.

tanım2: kandil dağında verilen eğitimdir.

tanım3: haklı bir taleptir lakin elinde silah olanın su istemeye bile hakkı olamaz.

tanım4: neticesinde kürtlerin kaçak elektrik kullanmanın hırsızlık olduğunu öğrenebilecekler mi merak ettiğim talebidir. eğer bunu öğretebileceksek değil ana dil marslıların dilinde bile eğitime razıyım ben.
devamını gör...
insanlar aynı dili konuşamazsa nasıl anlaşacaklar biri bunu bana izah edebilir mi. devleti oluşturan unsurlar içinde dil birliği de vardır. tamam herkes tek dili konuşmak zorunda olmasın ama sadece kürtçe biliyorum ben diyen kürt kardeşimle ben nasıl anlaşacağım.

üzerinde müzakereler yürütülmesi gereken talep.

(bkz: çözüm süreci)
devamını gör...
anadil kavramını gözden geçirmek lazım.. burası bir ülkeyse ve hala bir bütünse tek bir dili olur.. diğer diller evet öğretilsin ama bunu kutuplaştırarak o bölge şu dilde eğitim görsün burası bunu yapsın gibi şeylerle olmaz.. madem bir ülke ortak kullanılıyor asıl olana uymak lazım.. kendi haklarını gözardı etmeden gerekli istekler doğrultusunda her hükümet zaten kendini geliştirmek, eğitimi geliştirmek için her şeyi yapar..
devamını gör...
gereksiz ve yersiz bir taleptir. kürtçe konuşamadığınız için şehit ettiler değil mi o kadar adamı bu zamana kadar? (ki namuslu, işinde gücünde,devletine bağlı kürt kökenli insanlarıda tenzih ederim lafım kendilerini onların hamisi sanan çakallara) aha kuzey ırakta kürt devleti kurulmuş meraklıysanız yol orda gidin istediğiniz kadar konuşun tutan mı var? görende kürtçe konuşup nasaya mühendis olacaklar sanır. bu ülkede yaşayan bir çerkes'in, boşnak'ın yada bilumum etnik kökene sahip insanların sahip olduğu hangi hakka sahip olamadınız? okudunuz da bu devlet size hangi makamı layık görmedi?
devamını gör...
1000 yıl kardeş denilmesine rağmen türklerin hiç merak etmeyip tek kelimesini bile anlamaya çalışmadıkları ,mahkeme tutanaklarında bilinmeyen bir dil ,bilim adamlarının tüm araştırmalarına rağmen malesef bulamadıkları devletin tanımadığı halde devlet bunyesinde trt6 diye açtığı 8-9 ülkede konuşulan orta doğunun en eski dillerinden birinin öğrenim hakkını ''türkler'' çok görüyor. ezen ulus samimiyetsiz milliyetçisi olarak kürtlerin elinde kalan son bir şeyi de çalmak için çalışıyor.

ayrıcana ''küçüğüm'' dil yasağı savaş nedenidir.
devamını gör...
almanya'da yahut hollanda'da türklerin anadil de eğitim talebi gibi bir durum. lakin biz de merkel yok daha demokratız şükürler olsun.

neden olmasın diyorum karşı da değilim . tek sorun onca kürsü , kurs açılmasına rağmen bölümlerin sinek avlaması. amaç eğitim mi yoksa bağımsızlık için milli duyguları kaşımak mı. çizgiler var aman..
devamını gör...
almanya'da yahut hollanda'da türklerin anadil de eğitim talebi nin ötesinin ötesi bir durum. bu farkındalığı anlamayandan ne talep edeceksin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar