kurtuluş savaşı vs 15 temmuz

kurtuluş savaşı işgal altındaki bir ülkenin kurtuluş mücadelesi iken
15 temmuz uyuyan hücreler tarafından yapılan fiilen işgal girişiminin püskürtülmesidir.

devamını gör...
kurtuluş savaşı vs 15 temmuz şekliyle başlık çok açık değil.

15 temmuz'daki direnişle mi yoksa darbe girişimiyle mi karşılaştırılıyor?

eğer girişim ise şöyle karşılaştırılabilir: birincisi mevcut yönetimi yıkmıştır, ikincisi yıkamamıştır.
devamını gör...
eğrelti otuna katilmadığim nadir versuslardan biridir. cumhurbaşkanı yasal olarak başkomutandır.
onun harici kıyas götürülmeyecek olaydır kurtuluş savaşı denen olay bu kadar basite indirgenecek bir savaş değildir.
en azından prodüksiyon yapılarak uzun süre ekmeği yenmemiş ve kurtuluş savaşından sonra ülke gelişmiştir.
devamını gör...
darbe girişimi ile mi yoksa direniş ile mi karşılaştırıldığı sorusu sorulan versus.

istersen teknolojiden tut, evindeki laptop'a kadar karşılaştır;

kurtuluş savaşı denilen şey doğuda rus, ermeni; güneyde fransız, italyan; batıda yunanistan; istanbul'da ingiliz kuvvetleri ile, kimi çetelere karşı yapılırken; sakarya'da ordunun neredeyse bir yarısının kaçması üstüne dahi kazanılmıştır.

sefalet, teknik yetersizlik, sarıklı cübbeli heriflerin din vesvesi ile "din elden gidiyor yauığğğ" saçmalıkşarı arasında kazanılmıştır.

hala tepedeki garip soru duruyorsa kimilerinin zihninde; ortaokul 8.sınıf inkılap tarihi kitabı öneririm kendisine. ayrıntıları görünce tarih bilmiyorum diye oturup düşünür belki.

demagoji kovası.
devamını gör...
versus neyin versusu? şartların mı? yoksa halkın cesareti mi? şartlar bir değil elbet. lakin cesaret aynı cesaret. 100 yıl geçse de bu halka boyun eğdirmenin imkansız olduğunu gördü herkes.
devamını gör...
kıyaslamanın yersiz olduğunu düşündüğüm başlık.
tam tersine bunlara aynı açıdan bakmak lazım, misal 15 temmuz gecesi atm kuyruğunda ya da makarna derdinde olanlar kurtuluş savaşı döneminde de bir kuytuda saklanıyor olurdu muhtemelen.

şimdi tatlı tatlı eksileyin bakalım tatlı su balıkları.
devamını gör...
preveze mi yoksa kardak kayalıkları operasyonu mu gibi bir şey. biri muazzam bir zafer diğeri daha küçük, 1 günlük, ama yapılması gereken ve yapılmış bir müdafaa. çıkıp da "kardak ne ya" diyen ne kadar saçmalıyorsa "kardak ikinci bir preveze'dir" diyen de o kadar saçmalıyor. bunkar ayrı ayrı şeyler, ikisi de vatan savunması şanlı şerefli olaylar. karşılaştırmanın bi anlamı yok. 15 temmuz'da canı pahasına mücadele eden genç yaşlı bütün vatandaşlardan da kurtuluş savaşı'nda canını veren bütün atalardan da Allah razı olsun. kendi vatan savunmaları arasında sidik yarıştıran tek millet de bizizdir herhalde.
devamını gör...
dün itibariyle gördüğüm video'da kazım karabekir'in torunu beyefendi yapılan anma etkinliğine davet edilmiştir. paşa'nın torununa 15 temmuz vs kurtuluş savaşı konuşmaları haklı olarak dokunmuş olacak ki, rahatsızlığını dile getirmiştir. bakan şahsiyet ise 15 temmuz olaylarından bahsetmeye devam etmiş, karşısındakine söz hakkı vermemiştir. paşa'nın torunu ayağa kalkmış söylenenleri dinliyorken salonda yer alanlar bakanın söylediklerinden sonra büyük bir alkış koparması adamın canına tak etmiş ve salonu terk etmiştir. davet edildiğiniz bir etkinlikten (üstelik sizin ailenizle alakalı) bu şekilde ayrılmaya zorlanıyor olmak çok üzücü ve davet edenler açısından da çok daha büyük bir ayıp.

https://twitter.com/kacsaat...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar