kuru biber dolması vs kuru patlıcan dolması

bir versus.

ama bence tartışmaya gerek biber dolması havada kararda götürür.
devamını gör...
bir defa şunu belirtelim ki ikisi de yaş hallerine göre daha hoştur. güneşte hafif acı tatları buhar olur gider. içlerine doldurulmuş bol baharatlı pirinç ile sofrada ara soğuk ve yahut yardımcı yemek olarak gayet güzel lezzetlerdir. fakat hangisi daha hoştur diyerek kafa yoracak olursak biber bir adım öndedir.
devamını gör...
kuru dolmasının önünde saygı ile eğileceğim. o dozunda acılık ve ekşilik, sumağın kattığı o ince lezzet... doğu mutfağının en güzel tatlarından biri. elazığlı komşumuz sayesinde hayatımıza girmişti. yoksa nerde rize’de kuru patlıcan. sonrasında bizde yapar olduk. sağolsun varolsun.
devamını gör...
güzel anadolu insanının mevsiminde saklayarak ileriyi düşündüğü bir işlem sebze -meyve kurutmak. organik olup bir de güneş kurusuysa ikisi de çok lezzetlidir. ancak kıymalı pirinç harcı ve bol sumağı patlıcan kurusuna daha çok yakıştırıyorum.
devamını gör...
kuru patlıcanın tekme tokat öne geçeceği versustur; hele ki kıymalısı; fırında... of diyorum. servis ederken de inceden bir yoğurt koyucaksın üstüne şöyle...

biber dolmasında o lezzet ne yazık ki yok. kötü demiyorum kati suretle, hatta getirin koca tabak gömeyim amma ve lakin kuru badılcan ile kıyas kabul etmeeez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar