kuruluş osman

diriliş ertuğrul'un devamı olarak 20 kasım'da ilk bölümü yayınlanmış dizi.

diriliş ertuğrul'daki bazı karakterler devam ederken yeni bazı karakterler de katıldı.

yeniler ; burak özçivit ( osman gazi ) , özge törer ( ala hatun ) , saruhan hünel ( alişar ) ; bamsı ( nurettin sönmez ) ve samsa ( ismail hakkı ürün ) eskiden devam.

bir yenilik de dizi trt'den atv'ye transfer oldu.
devamını gör...
sanat yapma ayağına tarihi karalayan nicelerinin yaptığı benzer bir başka iş.

bu millete geçmişe özlem çektirmeye devam ediyorlar.
seksenler dizisi gibi, diriliş ertuğrul veya muhteşem yüzyıl gibi.
yalan yanlış, toz pembe hayallerle gerçek olayları mahvediyorlar.

garip.

mahvedilmesine ön ayak olanlar da var.

bu daha da garip.
devamını gör...
izlemediğim ve izlemeyeceğim dizidir. kimse kusura bakmasın ama bizim dizi yapma işini başardığımız yapımlar sayılı ve ertuğrul'u referans aldığım zaman bu işin, o başarılılar listesinde olabileceğine dair inancım sıfır!

ekranlarımızda klasikleşmiş çekim teknikleri, sahne açıları, senaryo yazımları gibi gibi gibi rezil detaylar yüzünden ben bu diziye tahammül edebileceğimi sanmıyorum. bana uzak, sevenlerine yakın olsun.

ancak, asıl değinmek istediğim nokta; dizi için "e ama bu gerçeği yansıtmıyor!" diye sızlanmalar... adamlar belgesel çekmiyor, bu kurgu bir yapım. gerçeği yansıtmak zorunda değiller, öyle bir iddaları da yok ve dahası gerçeği yansıtamazlar. ele aldıkları dönem, hakkında ne yazık ki sınırlı bilgilere sahip olunan, çoğu detay konusunda çeşitli tartışmaların, fikir ayrılıklarının, cevaplanamayan soruların uzman tarihçiler tarafından tartışıldığı bir dönem. yahu koca koca kitaplara imza atmış araştırmacılar, akademisyenler dururken bir senaristin tarihi, hele de bu kadar tartışmalı bir dönemi, eksiksiz anlatması, doğru göstermesi imkansız!

ha diyeceksiniz ki danışman bulsun. e bunu yapmak zorunda mı? adam belgesel çekmiyor. ne münasebet tarihimizi insanlara yanlış öğretiyorlar demek!? yahu tarihini öğrenmek isteyen gitsin okusun zaten! şu ülkenin sahip olduğu ne kıymetli kitaplar var, yazarlar var. atv'de ve ya başka bir kanalda yayınlanacak piyasa dizisinden tarih öğrenecekse bir birey, öğrenmesin. o, ot geldiği kafasıyla saman gitsin!

elin oğlu ne biçim tarih dizileri yapıyor, ağzımız açık izliyoruz anasını satayım. misal marco polo; çok mu gerçeği yansıtıyordu? rome, çok mu tarihi bilgilerle birebir örtüşüyordu? bunlarda hiç kurgu yok muydu? vardı. olmaması imkansız, çünkü söz konusu yapımların ait olduğu başlık belgesel değil.

bizim beceremediğimiz nokta, biz belgesel hazırlamaya kalktığımızda zaten (ahmet yeşiltepe hariç) tüy dikiyoruz da kurgu hazırlamaya kalktığımızda da beceremiyoruz.

bizim burada tartışmamız gereken konu, "artık bu tekniklerin dışına çıkın" demek olmalı. "izleyiciye 524352725 saat eziyet tmeyin, 50 dakika, 60 dakika olsun bölümler de yarım saat milletin vesikalığını görmeyelim" demek olmalı falan filan...


olaylara yaklaşımlarımızı toplum olarak değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.
özet: dizi leş.
devamını gör...
dizinin tarihine bir sözüm yok ha ona demiyorum. tabiri caizse aynı b.kun laciverdi, milli duyguları sömürerek para kazanma çabası içinde ve tarihsel olarak doğruları yansıtmıyor. ey mübarek adam 20 kişinin okundan birisi isabet etmez mi. tamam sonuç itibari ile bir dizi ama tarihsel ve mantıksal gerçekleri değiştirirek manipüle etmek kimin hakkı. bu tür tarihsel olaylar dizi olamaz olacaksa da adam akıllı yapılmalı olmuyorsa yapın güzel güzel belgeselinizi adam akıllı bişeyler izleyelim.
devamını gör...
osman gazi’yi mahalle kabadayısı yapmış dizi. üç kişi ile kale basar, tek başına beş kişiyi haklar...senaristlarin osman gazi’nin binlerce askerinin olduğunu anlaması lazım. biliyorlar da işte ceplerinde akrep var nasıl olsa izleniyor ya.
devamını gör...
1.000.000 defa tanıtımına maruz kaldım ama asla izlemeyi düşünmüyorum. engin altan düzyatan karizmatik bir abimizdi. karizma saçla sakalla olmuyor. bıyık uzatınca da olmuyor. karizma söylediği iddialı lafları dinlerken, bu yapar abi bunda bu var ben gördüm bunu diyebilmek.

burak bey gitsin aşk-ı memnu çeksin. öyle cihan hakimiyeti mazlumlara yurt vs dediğinde beni bir gülme alıyor.
devamını gör...
koskoca şeyh edebalı'ya join us dedirtmiş dizi. diriliş'teki ruhun zerresi yok. oyunculuklar iyi olabilir ama samimiyet sıfır.
devamını gör...
ev arkadaşım izlediği için öncekine de ara ara bakıyordum. buna da göz ucuyla ara ara bakıyorum. dış güçler hala bitmemiş faaliyetlere devam ediyorlar. bir de bu osman ve ertuğrul'a karşı olan türk bey veya makam sahibi kişiler niye hep hain, basiretsiz veya beceriksizmiş gibi gösteriliyor hala anlamış değilim. yaşamış gerçek kişilere -filmde olsa- iftira atmak değil mi?
devamını gör...
bu aralar korona nedeniyle bazı oyuncularsız devam eden dizi.. üç tane oyuncuyla senaryo döndürecez diye iyice sitkoma bağladılar diziyi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar