kutsal kitap'ın yorumu

kafasına elma düşünce, yer çekimini bulan, ayzek nivton isimli bilim adamının yazdığı kitap.

kafasına bal kabağı veya karpuz düşmemesi bence taktiri ilahi.

kitap alma çılgınlığıma denk gelen bir anda aldığım kitaplardan birisidir.

kitabın yazarı, yayıncı kuruluş farketmeksizin kitap alabilen bir insan olarak, kitabın ismi hoşuma gittiği için aldığım kitap.

bir terslik olmazsa bu akşam, olmadı yarın akşam okumaya başlayacağım kitap.

--- alıntı ---
Babil Kralı Nabukadnezar, saltanatının ikinci yılında bir düş görür ancak ertesi sabah uyandığında rüyasında ne gördüğünü hatırlamaz. Bunun üzerine ülkesinde ne kadar kâhin varsa hepsini huzurunda toplar ve gördüğü rüyayı yorumlamalarını ister. Ne var ki, kâhinlerden hiçbiri bu rüyayı yorumlayamazlar çünkü rüyanın aslını bilmemektedirler. Aynı rüya, o vakitler Babil'de sürgünde olan Danyal'a da gösterilir. Danyal kendisine gösterilen bu rüyayı krala bildirip yorumlayınca, hem kralın gözünde itibar kazanır hem de ülkedeki en saygın bilgelerden biri haline gelir.

İnsanlık tarihinin en büyük zihinlerinden biri olan İngiliz bilim adamı Isaac Newton, Kutsal Kitabın Yorumu adlı bu kitapta Danyal'ın kehanetlerine ışık tutarak bizleri Avrupa, Orta Doğu ve Anadolu tarihinde keyifli bir gezintiye çıkarıyor. Okuyucular bu büyük dehanın Deccâl, Eski ve Yeni Ahit'te zikredilen yaratıklar, Babil isimli kadın gibi dinsel figürlere ilişkin fikirlerini öğrenirken, daha önce bilimsel çalışmalarıyla tanıdığı Newton'un ilahiyatçı kişiliğiyle de tanışmış oluyor.

Newton gibi rasyonel düşünceyi benimseyen, pozitivizmin kurucuları arasında yer alan ve materyalizmin öncülerinden olan bir bilim insanının, böyle mistik bir metinle ilgilenmiş olması oldukça manidar. Ama bu eser, bilim-din ilişkileri açısından oldukça önem taşımaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

--- alıntı ---
devamını gör...
başladığım kitaptır.

15. sayfa itibariyle beynim alev aldı azizim.

ulan o kadar çok kral, tanrı, kitap, kavim ismi geçti ki 15 sayfada.

tabi newton'un yazdığı kitabı okumak senin neyine diyenler olabilirler. bakalım bitirebilecek miyim.

ayrıca up olsun istedim.
devamını gör...
isaac newton'un 1733'de londra'da yazdığı kitabı, aytunç altındal farkıyla ilk kez ele geçirilip 2013'te yabancı dile çevrilmiş.

dünyaca ünlü büyük türk düşünürü ve dünyanın en büyük istihbarat ve okültizm uzmanlarından kabul edilen rahmetli aytunç altındal, bu kitabı konuşmalarında sıklıkla anlatırdı. "bu adamı sözde bilimci diye lanse ediyorlar ama adam okültist ve hıristiyan kilisesine bağlı" derdi.

böylelikle fizikçiliği ile bilinen ve batı tarafından sürekli din dışı bilimci anlayışın sembollerinden gösterilen newton'un aslında dindar ve okültist olduğu kanıtlanmış oluyor.

dahası newton bu kitapta rüya tabirlerine yer vermekle kalmamış rüyaları kendisi tabir etmiş. üstelik bu tabirleri tarihsel olaylarla ilişkilendirip kafadan atma benzerlik yoluyla ispat etmeye girişmiş.

genel olarak kitapta danyal (daniel) peygamberin kehanet kitabındaki sembolleri ve bunların tarihteki gerçekleşmiş olaylarla tamamen sembolik dilde bağlantılarını kurmuş.

newton ilk olarak kısa bir rüya yorumlama kılavuzu hazırlamış. fakat bu yorumların tamamen andırma (analoji) olduğunu belirtmiş. yani ortada belli bir ilim ve kesinlik bile yok. o yüzden pekala bir başkası çıkıp bu yorumların tamamen saçmalık olduğunu da iddia edebilir. misal ben ediyorum!

ne diyelim, newton'u seküler bilimci diye pazarlayanlar utansın!

* * *

kitap genel olarak avrupa tarihindeki savaşların ve hıristiyanlık tarihinin oldukça sıkıcı detaylı anlatımı şeklinde ilerliyor. daniel'in rüyalarında ne varsa hepsini sembolik dille bu krallıkların savaşlarına, yükseliş ve çöküşlerine bağlamış.

efendim rüyada canavarın 10 boynuzu varmış da, bakın şu savaşan krallıklar da 10 taneymiş, demek ki rüyanın yorumu bu demek istiyor. yav he he! tabi bu süreci uzunca detaylandırıp benzerlikleri artırdığı için "he"lerin birini geri alıyorum.

kitapta aytunç altındal'ın epey dipnotu var. sırf bu dipnotlar hepimizi üçe beşe katlayacak cinsten. rahmetli batıyı ve dinlerini onlardan bile iyi biliyordu galiba!

sonuç olarak newton'u okumanızı tavsiye etmem. barbar avrupa tarihindeki bazı savaş ve olayların detayları da dahil hiçbir faydalı bilgi olmadığı gibi kitap safsatadan ibaret.

ama aytunç altındal'dan birkaç şey öğrenmek istiyorsanız 250 kadar dipnotu okuyabilirsiniz.

(bkz: dünya sözlük okunmuş kitap tanıtımları kulübü)

kitapyurdu

devamını gör...
başlayıpta bitiremediğim bilmem kaçıncı kitap. yalnız newton baya baya dinlerle ilgileniyormuş azizim. acaba ateist merakı mı yoksa adam dindar felan mıydı? bugün biraz okuyayım bakem bu kitaptan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar