kutsal kitap'ın yorumu

isaac newton'un 1733'de londra'da yazdığı kitabı, aytunç altındal farkıyla ilk kez ele geçirilip 2013'te yabancı dile çevrilmiş.

dünyaca ünlü büyük türk düşünürü ve dünyanın en büyük istihbarat ve okültizm uzmanlarından kabul edilen rahmetli aytunç altındal, bu kitabı konuşmalarında sıklıkla anlatırdı. "bu adamı sözde bilimci diye lanse ediyorlar ama adam okültist ve hıristiyan kilisesine bağlı" derdi.

böylelikle fizikçiliği ile bilinen ve batı tarafından sürekli din dışı bilimci anlayışın sembollerinden gösterilen newton'un aslında dindar ve okültist olduğu kanıtlanmış oluyor.

dahası newton bu kitapta rüya tabirlerine yer vermekle kalmamış rüyaları kendisi tabir etmiş. üstelik bu tabirleri tarihsel olaylarla ilişkilendirip kafadan atma benzerlik yoluyla ispat etmeye girişmiş.

genel olarak kitapta danyal (daniel) peygamberin kehanet kitabındaki sembolleri ve bunların tarihteki gerçekleşmiş olaylarla tamamen sembolik dilde bağlantılarını kurmuş.

newton ilk olarak kısa bir rüya yorumlama kılavuzu hazırlamış. fakat bu yorumların tamamen andırma (analoji) olduğunu belirtmiş. yani ortada belli bir ilim ve kesinlik bile yok. o yüzden pekala bir başkası çıkıp bu yorumların tamamen saçmalık olduğunu da iddia edebilir. misal ben ediyorum!

ne diyelim, newton'u seküler bilimci diye pazarlayanlar utansın!

* * *

kitap genel olarak avrupa tarihindeki savaşların ve hıristiyanlık tarihinin oldukça sıkıcı detaylı anlatımı şeklinde ilerliyor. daniel'in rüyalarında ne varsa hepsini sembolik dille bu krallıkların savaşlarına, yükseliş ve çöküşlerine bağlamış.

efendim rüyada canavarın 10 boynuzu varmış da, bakın şu savaşan krallıklar da 10 taneymiş, demek ki rüyanın yorumu bu demek istiyor. yav he he! tabi bu süreci uzunca detaylandırıp benzerlikleri artırdığı için "he"lerin birini geri alıyorum.

kitapta aytunç altındal'ın epey dipnotu var. sırf bu dipnotlar hepimizi üçe beşe katlayacak cinsten. rahmetli batıyı ve dinlerini onlardan bile iyi biliyordu galiba!

sonuç olarak newton'u okumanızı tavsiye etmem. barbar avrupa tarihindeki bazı savaş ve olayların detayları da dahil hiçbir faydalı bilgi olmadığı gibi kitap safsatadan ibaret.

ama aytunç altındal'dan birkaç şey öğrenmek istiyorsanız 250 kadar dipnotu okuyabilirsiniz.

(bkz: dünya sözlük okunmuş kitap tanıtımları kulübü)

kitapyurdu

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar