kutuplaşma

"x yapan laikçi", "y yapan dinci", "z yapan türbanlı" gibi salak saçma başlıklarla, ihlsözlük'te tam gaz sürdürülen eylem.
kutuplayan arkadaş;
sen şahsi popülerliğini arttırmak için, birileri gelip adının altına birşeyler yazsın diye nasıl bir boka tüy diktiğinin farkında mısın? değilsin.
devam et bu mallığına. tam gaz devam et. bravo.
devamını gör...
tdkye göre : "bir toplulukta düşünce, görüş, sosyal ve siyasal konum ve tavır olarak iki karşıt grupta yoğunlaşmak"
şimdi naçizane düşüncelerime gelirsek :
öncelikle nefret olayından biraz bahsetmek istiyorum. nefret çok güçlü bir duygudur. nefret etmek son haddeye gelmektir. etrafımda ki insanlara bakıyorum çok kolay bir şekilde insanlardan nefret edebiliyorlar. aslında bu da tipik türk davranışından kaynaklanıyor : abartı. bayılıyoruz abartmalara. nefret de öyle bir olay oluyor, birisi bir şey söylüyor hemen nefret etmeye başlıyoruz. tahammül sınırlarımız çok düşük.
kutuplaşmalarında kaynağını nefret olduğunu düşünüyorum. bak öncelikle insan olamıyoruz. bizden olmayana karşı tavır takınabilme gibi bir yeteneğimiz yok. en basitinden bir futbol maçını izlerken bile adamlar cafede kavga etmeye başlıyor. oyun bu oyun, ne yaptığının farkında mısın ?
bizden olmayanı kabullenmemeye hemen alışığız, bizim cemaatten değilse görme gitsin, bizim sendikadan değil mi umursama, bizim takımı tutmuyor mu ölse dönüp bakmam.
bu olayın en büyük kaynağı olarak köklerden uzaklaşmayı görüyorum. sen kendi kültüründe ki o kadar büyük insanları tanıma, yeni nesillere tanıtma; değişim, yenilik (!) meraklılığı adına bir kere bile olsun geçmişine dönüp bakma sonra yıllarca bul bakalım kendine kimlik bulabiliyorsan.
cahil gördüğün insanlara yardım edeceğine hor görüyorsan, onları belli bir düzeye (insanca) çıkarmaya çalışmak yerine nefret ediyorsan onların değişmesine yardımcı olmuyorsan, onların o hallerinden sende sorumlusun (cahillik derken yerlere umarsızca çöp atan adam, kuyrukta sıra beklemeyi bilmeyen kadın, müşterisini tokatlamaya çalışan esnaf, dandik mallarını satarak kar etmeye çalışan çakal köylü cahildir benim için, hele çakallık yaptığını sana, küçük hesaplar yapan milletin efendisi (!) köylüler ) sonra anadolu insanlarından nefret etmeye, köylü-şehirli muhabbetleriyle daha 10 yaşındayken insanları bir tarafa kendini bir tarafa atmaya gerek yok. tamam evet insanları sevmek zorunda değil kimse, ama nefret etmek için hiçbir sebep yok.
tabi bu arada dezenformasyon haberlerin toplum üzerine etkileri var ki o uzun bir yazı o başka entryinin konusu
bir de şöyle bir olay var tabi. her gün televizyonlara çıkan bazı insanlar bazı insanlara "siz bu ülkeyi kutuplaştırıyorsunuz, insanları bölüyorsunuz, ötekileştiriyorsunuz" dedikçe insanları iyice birbirlerinden itiyorlar onlar için ufak bir dua ediyorum şu an : umarım en kısa sürede hiçbir kanala çıkma şansınız olmaz sonsuza kadar
devamını gör...
türkiye'de şiddetli bir biçimde var olan sosyolojik sorun. türkiye birlik ve beraberlik içinde kalmak, bölünmeden huzurlu bir şekilde istiyorsa kutuplaşmayı bitirmesi gerekir.

iktidarı savunanların muhalefet ayrımı yapmaksızın herkesi aynı kategoriye koyarak, eleştirilere kulağını kapatması bu durumu pekiştiriyor. bu durum en ılımlı muhalefeti bile radikal bir çizgiye çekiyor. bu durum en sonunda akp'yi toplumsal bir yalnızlığa sürükler. eleştiren herkesi marjinal bir noktaya taşıyan anlayış, en sonunda marjinal çizgiye gelmeye başlar. burada eleştiriye kulak vermenin en büyük ölçüsü, öz eleştiri yapmaktır. bu yapıldığı zaman kutuplaştırıcı dil yerini birleştirici bir dile bırakacaktır.
devamını gör...
demokrasiyi içine sindiremeyenlerin kara propagandayı, nefret dilini ve şiddeti yaygınlaştırması neticesinde oluşan ayrışma için de kullanılır.

mesela gezi olayında üç tane ağaç bahane ediliyor bir şehir yakılıyor, üstelik bakıyorsun arkadan destekleyenler bu ülkenin en büyük vurguncuları. şimdi karşındakinin nasıl samimi olduğuna inanıp öz eleştiri yapacaksın?

adamın derdi belli. yıllardır halka rağmen elde ettiği imtiyazı kaybetmenin derdinde. hala azınlık olduğu halde ülkede tek söz sahibi olmak istiyor. bakıyorsun adamın esas derdi dinin ve dindarların bu ülkede yükselmesi.

ağzınla kuş tutsan karşındakine yaranamayacağın ortada. o istiyor ki sen bu ülkede ne bir yerlere gel ne de ülkeyi yönet. kendi kanallarındaki gibi başörtülüysen git en fazla onların evlerinde hizmetçilik yap.

devamını gör...
arkadasımın rahmetli dedesinin sozuymus..

kakanın adını nani koymuslar..

once malezyalilastik..
sonra avrupaya giricez diye ulusalcılastik..
sonra laikligi biraktik..
seriatı getirdik..
sivil vesayeti yerlestirdik..
diktator olduk..
makarnaci komurcu gobek kasiyicisi olduk..
sonra firavun olduk..

soyleyenler hep aynı kisiler.. biraz kendi dillerine baksalar.. 2002 den beri bu hukumet bir seyleri deniyor bir seyleri yıkıyor.. neyi acep?

kutuplastik ey halkım unutma bizi..

(bkz: niye hep herkeste karşŸıma çıkıyorsunuz sıkılmadınız mı kendinizden)
devamını gör...
1. [kentb.] bir ülkenin kentsel sıradüzeninde kimi kentlerin toplumsal ve ekonomik ilişkiler açısından kendisine bağlı daha küçük yerleşme birimlerinden oluşan kümelerin merkezi olarak hızlı büyümesi ve ülkenin nüfusunu ve ekonomik etkinliklerini kendine doğru çekmesi.

2. [topb.] [ulusi.] siyasal, toplumsal eğilimlerin iki karşıt ve aşırı uçta yoğunlaşması ve ılımlı görüşlerin etkisini yitirmesi.

(alm. polarisation, f, polarisierung, f; fr. polarisation, f; ing. polarization)

*
devamını gör...
aslında arz edildiği gibi kötü değildir..yani kutuplaşmanın kendisi kötü değildir..önemli olan kimlerin kutuplaştırdığı ve kimlerin kutuplaştırıldığıdır..halka sürü muamelesi yapmayacağım tabii ki de..ben merhum necip fazıl'ın ''halk bir kaptır kap! neyle doldursan onu sana verebilir...'' dediği gibi demeyi uygun buluyorum..bu noktada da kutuplaşmanın sıhhati için toplumun topluluk hakikatine ermesinin gerektiğine değiniyorum..önemli olan hak ile batılın kutuplaşmasıdır..yoksa hakkın içerisindeki kutuplaşma her ne kadar hakka zarar veremese de toplumu yıpratır..çürütür..bozar..yıkar..vesair..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar