kuzey ışıkları

#özgürler 

aşağıda insanlar sigara içip dumanı havaya üflüyor. sonra aşağıdan değişik led ışıklarla bu duman aydınlatılıyor. beyin bedava.
devamını gör...
iskandinav ülkelerinde görmek mümkün. izlanda, norveç ya da isveç tercih edilebilir.
izlanda tercihinde reykjavik'ten direk turlar mevcut.
norveç'in başkenti oslo kuzey ışıklarını görebilmek için fazla güneyde kalıyor, bu ülkede tavsiye edilen nokta tromso. ancak tromso'ya ulaşım sadece uçakla sağlanıyor. direk bir tren ya da otobüs seferi yok. çok sayıda aktarma ile otobüs yolculuğu mümkün ama fazla zahmetli olacaktır.
isveçte de stockholm oslo gibi güneyde kaldığından isveç'in neredeyse en kuzey noktası olan abisko uygun nokta olarak belirtiliyor. tromso'ya nazaran abisko'nun avantajı stockholm'den direk tren seferinin olması. 17 saat süren bu yolculuk uçak yolculuğuna kıyasla daha ucuz. hatta gece de yolda olacağınız için otel parasından da yırtmış oluyorsunuz. göreceğiniz manzara da cabası. ancak abisko'nun dezavantajı ise çok küçük bir kasaba olması ve otel sayısının azlığı. bu sebeple ortak banyolu içinde sadece bir ranzanın olduğu 2 kişilik odanın geceliği 120 euro civarında. *

uzun lafın kısası güzel fakat oldukça pahalı bir hayal.
şimdilik tek çözüm thy'nin direk izlanda uçuşu başlatması ve en azından yola 2 ayrı para vermekten kurtulmak.

bir de unutmadan kuzey ışıklarının en iyi görüldüğü dönem havanın en karaklık olduğu dönem, yani kışın tam ortasındaki geceler. dünyanın en soğuk noktalarında kışın ortasında gece dışarıda olmak da ayrı bir tecrübe olacaktır.

hayat ile hayal arasındaki fark tl derlerdi ama artık dolar oldu bu fark.

we born'un söylediği üzerine bir not: tur şirketleri genelde ışıkları görene kadar götürme sözü veriyor. yani bi gece gittiniz göremediniz, ertesi gün ücretsiz bi daha götürüyorlar, yine mi göremediniz, o zaman bi daha. tabi kötü sezonda giderseniz bu döngü defalarca sürebilir.
devamını gör...
görmek için dünya kadar para ve zaman harcayıp hava şartlarından dolayı göremeden de dönme ihtimalinizin olduğu ışıklar. ayrıca çıplak gözle görünenler ile fotoğraflarda gördükleriniz muhtemelen birebir olmayacaktır.
devamını gör...
izlanda halkının bu ışıklar konusunda ilginç inanışları var. bazıları bu ışıkların daha çok yeşil tonlarında olduğu gecelerde hamile kalınırsa çocuklarının sağır veya dilsiz doğabileceğini, bazıları ise gökyüzünün kırmızı renkte olduğu gecelerde kalınan hamileliğin sonucunda ölü doğum veya düşük riskinin daha fazla olacağını düşünüyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar