kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

üzerinde saatlerce tartışılıp aylarca düşünüp yıllarca vazgeçilemeyeecğini anladığımız vatan toprağı ..kutsaldır en az istanbul kadar vatandır..
devamını gör...
kıbrıs adasının kuzeyinde türkiye ordusunun asker çıkarması sonucu defacto olarak kurulan bir sadece türkiye ile ilişkileri olan bir cumhuriyet. türkiye'nin avrupa birliğine girememesinin yegane sebebi olacaktır. çünkü kürt sorunu ve diğer sorunlar çözülür kıbrıs türk askeri orada kaldığı müddetçe çözülmez. ilk kurulduğu dönemde türk nüfusunu orada fazla göstermek adına birçok insan türkiyeden göç ettirilerek kıbrısa yerleştirilmiştir. buradan gidenlerin kalacakları yerlerler ise rumlardan kalan evler olmuştur.

devamını gör...
yıllık 10 milyar okul ücreti + 5 milyar yemek ücreti+ 3 milyar yurt ücreti + 500 tl kitap ücreti + 1,5 milyar uçak parası ödenerek yapılan aydada 500 de sen yesen 4 milyarda ordan eklenerek yıllık 24 bin ytl ye mal olan 5 sene okunduğu taktirde 120 milyarı geçik para harcanarak alınacak kağıt parçasını veren yerdir kıbrıs bir porsiyon dönerin 18 ytl olduğu 1 liraya tavuk döner yemeye 0,5 liraya kır pidesi yemeye alışmış olanların trakyaya özlem duyacağı eğitim adasıdır.
devamını gör...
kıbrıs adasının 74 çıkartmasından sonra türklerin aldığı bölüm uluslararası arenada trnc olarak okunur.hristiyanların ilk misyonerlik toplantısını burada yaptığı söylenir,kumarhaneleri ve night clubleri ile ünlüdür ayrıca 6 tane üniversitesi mevcuttur eğitim oranı en yüksek ülkeler arasındadır işsizlik de bi okadar fazladır.ingiltere vizesi almak isteyenlerin kıbrısta ki ingiliz konsolosluğundan alması tavsiye edilir zira 15 gün felan beklemezsiniz bi gün içinde size bir cvp verirler.en verimli toprakları güzelyurt topraklarıdır.dünya'da düşmanını cıplak göz ile gören nadir iki ordu burada mevcuttur.karpaz altınkum plaji karetta kaplumbağalarının nadir doğal yumurtlama alanlarından biridir.sadece kimlik ile turist olarak gidilebilir.
devamını gör...
yalnızca türkiyenin tanıdığı, memurlarının maaşını türkiyenin verdiği şu anki cumhurbaşkanı mehmet ali talat, şu anki cumhurbaşkanı derviş eroğlu olan kıbrıs adasının kuzeyinde bulunan devlettir.
şu an türkiye için yalnız zararı olan bu küçük toprak parçası jeopolitik ve jeostratejik olarak önemli bir konumdadır ve yunsanistan ve avrupa karşı ise türkiyenin gövde gösterisidir.
türkiyenin bu kadar destek gösterip kollamasına rağmen, kendi başlarına hareket eden de bir hükümet yapısı ve yönetim mekanızması vardır.
mesela tek devletten yani birleşmeden yana olan mehmet ali talat gitmiş kıbrıs başkanı demetris christofias ve birleşmiş milletler özel görevlisi alexander downe ile yaptığı görüşmelerde "türkiyenin güney kıbrısa kapıları açmasının, uçak seferleri yapılmasının, kısıtlamaların gevşetilmesinin" çözüm için tek mantıklı ve çıkar yol olduğunu iddia etmiş.devamında ise türk askerlerinin adadaki varlığının gerekli olduğunu belirtmiş.asker konusunda kararlı durması güzel olmuş ancak ortada fol yok yumurta yokken kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini söylemesi pazarlıklarda türkiye cumhuriyetinin işini zorlaştıracaktır.

mehmet ali talat'ın aksine başbakan ise 2 ayrı ülkenin devam etmesini yani statükoyu savunuyor.üstelik deviş eroğlu bir anket yaptırmış ve kuzey kıbrısın yarısından fazlasının birleşmeyi istemediğini, 2 ayrı ülke istediğini öğrenmiş.anket sonuçlarına göre; halkın sadece %6 sı türkiyeyle birleşme, %17 si rumlarla konfederasyon oluşturma, %10 u şu an ki durumu korumak istiyormuş.

bana kalır ise herhangi bir uluslarası çözüm bizim işimize gelecektir.çünkü zaten ada halkı islamdan uzak, rumlaşmış türklerden oluşuyor.zaten sadece %6 sının bizi istemesinden ve başlarına buyruk hareket etmelerinden bunu çıkarabiliriz.benim kanaatimce birleşmiş bir kıbrıs ülkesi veya uluslarası camiaca tanınan 2 ayrı ülke oldukça uygun çözümlerdir, ki hele hele bu kurulacak ülkelerde türkiye cumhuriyetinin imtiyazları olacaksa nurun ala nur.
devamını gör...
rasmussen'in türkiye ziyareti sırasında türk yetklilerinin islam konferansı örgütü ile nato işbirliğinin kurumsallaşması önerisini sunarak ikö'de gözlemci statüsünde olan kktc'nin nato tarafından tanınması anlamına geldiği için eğer rasmussen türkiye'nin önerisine olumlu cevap verirse uluslararası meşruiyet açısından büyük yol katedecek yavru vatan.
devamını gör...
besleye besleye, harcaya harcaya doyuramadığımız, bütçemizin hatırı sayılır bir kısmını, müdafaası da dahil olmak üzere naklettiğimiz sözümona yavru vatan.
bazı belirgeçler var, yıllardır hep kulaklara çalınan. insanları ile tanışmak, konuşmak, duygularını bilmek lazım. sorsanız, türkten daha çok kendilerini avrupalı kabul ederler. hemen hemen hepsi ingiltere ile içli dışlıdır. bir orada bir burada misali. cumhurbaşkanlık binasının giriş kapısında ingiliz kraliyet armasının koca bir şekilde yer aldığı yıllardır söylenir de bir yetkili çıkıp da yalanlamış değildir.
toplu taşıma yoktur, herkese çift araba düşer, böyle bir yaşam ahengi vardır.
bütün bunlar çoğumuzun işitip de belgeleyemediği şeyler. gerçi şart da değil, ateş olmayan yerde dumanın işi ne.
ticari ilişkilerim ışığında, bu kadar beslediğimiz insanların, bazı yüksek teknoloji gerektiren malları alırken, rumlarla bizi pazarlığa oturtup, daha çok onları tercih etmiş olduğuna da yakınen şahit olmuşumdur.
en son gelen haber de sağlam kaynaktan, bir memurun tazminat olarak beşyüz bin türk lirasından fazla para almış olması, emekli olurken.
bence içip içip uyuyakalmışlıktan uyanıp, yavru vatan mavalından bir an önce kurtulmak ve bu ilişkiye biraz daha çeki düzen vermek şarttır.
kime-neye çalışıyoruz. kökleri bu kadar geçmişe dayanabiliyorsa şayet, bırakalım kendileri bir üretsinler, tüketsinler, himayemiz altından çıksınlar da ayakları üstünde durabilsinler. hadi bakalım hodri meydan diyebilmek lazım.
devamını gör...
zamanında rumlar tarafından katliama uğrayan türkleri kurtarmak adına adaya yapılan başarılı paraşüt indirmelerinin sonucu olarak kurulmuş, cumhuriyet.

batı için türkler tarafından barbarlıkla alınıp, kurulmuştur.
devamını gör...
kktc ile ilgili bir detay vardır ki gözden hep kaçmaktadır.
öncelikle barış harekatı temelde soydaşlarımızı rum baskısından kurtarmak amacı ile yapılmıştır belki.ancak konuyu daha iyi anlamak için israil-arap savaşlarına, özellikle 4. savaşa(bkz: yom kipur) bakmak lazım. gafil avlanan israil ordusu, amerika ve fransa'nın kıbrıs üzerinden kurduğu hava köprüsü sayesinde araplarca yok edilen levazımat eksiğini giderebilmiş, destek alabilmiştir. savaşın temelinde kıbrıs israil yanında olmakla beraber, temelde zorluk çıkarmış, ortodoks-protestan gizli çekişmesi ve kıbrısın önemi stratejistleri olası bir israil arap savaşında kıbrısın önemi konusunda düşünmeye sevk etmiştir.
tesadüfen (!) yurdumuz da soydaşlarımıza yardım etmek durumunda kalmıştır. bu iki olayın bir anda ortaya çıkması tesadüftür. amerika ve dünyanın kkttc aleyhine tavrının asıl sebebi, ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. (ingiliz ve amerikan kuvvetlerinin gky de ki üslerini hatırlamakta fayda var.)
bm nezdinde ki çekişmelerin arkasında sürekli uzatılan üs kullanım hakları, ihaleler vb. olaylar gizlidir. tek başına kktc ve gky değerlendirmek sağlıklı sonuçlar vermez.

ha son olarak, kktc bayrağına bakarsanız, kırmızı renk ve hilal yıldız haricinde türkiye'den başka hangi ülkeden esinlendiğini görebilirsiniz.
Göremezseniz: (bkz: israil(!))
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar