kuzey kore

ikinci dünya savaşı nın bugüne etkileri dediğimizde, çıplak gözle görebileceğimiz örneklerden biridir. ikinci dünya savaşı yıllarında japon işgalinde kalan kore yarımadası, japon gücünün kırılmasından sonra, deniz tarafından gelen amerikalıların ve kara tarafından gelen komünist sscb'nin orduları ile işgalden kurtulmuş, ama ne amerikalılar ne de komünistler, işgalden kurtardıkları bölgeden çekilmemişlerdir. böylece 38. paralelden itibaren kore yarımadası ikiye bölünmüş, kuzeyde kalan kısım, sscb ve çin etkisi ile komünist rejimle yönetilen bir ülke olmuştur. başkenti pyongyang'tır. 25 milyon civarında bir nüfusu vardır.

günümüzde, vatandaşları açlık ve sefalet ile boğuşurken, hala nükleer silah denemeleri yapmaya devam etmekte olan ülkedir.

(bkz: kore savaşı)


devamını gör...
doğal afetlerden dolayı zarar gören ve bu zararın telafisi için liderleri kim yong-il afetten etkilenen bölgelerin tekrar kalkınması için üniversite öğrencilerinin çalıştırılmasına karar vermiş bunun için de üniversitelerde eğitime 10 ay süreyle ara verilmiş..sadece mezun olmak üzere olanlar ve yabancı öğrencilere okula devam hakkı tanınıyormuş..

tabi bunun sadece göstermelik bir formalite olduğu, aslında bunun altındaki sebebin ortadoğuda ve özellikle mısır'da yaşanan devrimlerde öğrenci etkinliğinin olduğu söyleniyormuş..kendisi de öğrencilerin gaza gelip bütün ülkeyi örgütlediği bi devrime kurban gitmek istememiş belliki kim yong-il..
devamını gör...
--- alıntı ---
kuzey kore, güney kore'nin yeonpyeong adasına saldırdı.

sarı denizin iki düşman kardeşi olan güney kore ve kuzey kore birbirlerinin sınırlarını yine ihlal ettiler ve karşılıklı top ateşi açtılar.

komünist idare altında yaşayan kuzey kore, güney kore'ye ait olan yeonpyeong adasını top ateşine tuttu. güney kore'de top ateşlerine ayni şekilde cevap verdi.

sabah saatlerinden beri karşılıklı atışlar devam ediyor. şimdiye kadar herhangi ölü veya yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

güney kore televizyonları devamlı olarak genelkurmay başkanlığının açıklamalarını veriyorlar. durumun kontrol altında olduğunu ve panik yapılmaması konusunda devamlı açıklamalar yapıyorlar.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
--- alıntı ---
kuzey kore lideri kim jong il'in hayatını kaybettiği bildirildi.

tarihin tek komünist hanedanlığı kuzey kore'de parti'nin tüm mensupları, işçiler, askerler ve halktan, ''yoldaş kim jong-un'a sadık olmaları, partinin birleşik cephesini, orduyu ve kamuyu korumaları ve güçlendirmeleri'' istendi.

kim jong-il'in cenaze töreni 28 aralık'ta başkent pyongyang'da yapılacak. kuzey kore yöneticileri, 17'sinden 29 aralık'a kadar ülkede ulusal yas ilan ettiler.

bu arada, güney kore'nin ardından japonya'da da hükümet, kim jong-il'in ölümünün ardından acil olarak toplandı.

kuzey kore liderinin ölümü, asya borsalarında düşüşe de yol açtı.

kim'in ölümünün açıklanmasının ardından, güney kore başkanı lee myung-bak önceden planlanan bütün programlarını iptal ederek milli güvenlik kurulu'nu topladı. güney kore'de bütün askeri birimler de acil durum alarmı verdi.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
bayrağının hikayesi şöyle imiş:

beyaz çember içindeki kırmızı yıldız komünizmin sembolüdür. japon imparatorluğu'ndan bağımsızlığın alınması ile güney kore bayrağında da bulunan taoizm'in sembolü taeguk yuvarlağının üzerine esinlenme ile yapılmışsa da zamanla bu şeklini almıştır.bayrağın zeminindeki kırmızı renk devrimci vatanseverliği, mavi renkli şeritler ise bağımsızlık için çarpışma arzusunu simgeler.*
devamını gör...
uzaya roket göndermişler. böylece artık ellerindeki nükleer başlıkları taşıyacak, kıtalararası füzelere de sahip olduklarını biliyoruz. bugün gönderdikleri roketle, kwangmyongsong-3 tipi uyduyu yörüngeye oturtmuşlar. amerika, japonya, güney kore filan teyakkuzda. zira onlardan başkası kıtalararası füzeye sahip olur ya da uzaya çıkarsa terörizm olurmuş.
devamını gör...
nükleer deneme yapmış buna mukabil bu denemeyle bağlantılı 4,9'luk deprem meydana geldiği iddia edilmektedir.

bm acil toplanma kararı almış. nükleer denemelerin depremlere yol açtığı biliniyor. kuzey kore ile güney kore arasında var olan gerginlik büyüyecek gibi. düşman kardeşler dünya savaşının fitilini ateşlemese bari.

devamını gör...
kuaföre gidipte acaba istediğim uzunlukta kesebilecek mi stresi daha fazla yaşanmasın, halkı bi'de bunun için gerilip üzülmesin diye kadınlar ve erkekler için devlet saç modelleri önerisinde bulunmuş. öyle ki hepsi birbirinden güzel, birbirinden şık kadınlar için 18 model. 9 zengin gösteriyor ama favorim 17. erkeklerde 10 model örneği yapmışlar ama 4. modelden sonra başa dönülmüş sanki çok da dert etmedim. http://tinyurl.com/a3wxhq3
saç olayı halledildiğine göre devlet bi'de bayram temizliğini kaldırırsa ya da 2 yılda bir yapılcak gibi bir açılım yaparsa, devlet başkanlarının adını dövme yaptırıp vatandaşlık başvurusunda bulunmamam için sebep göremiyorum.
devamını gör...
--- alıntı ---

kuzey kore'nin genç lideri kim jong un, askeri birlikleri ziyaret ederek olası bir savaş için tetikte olmaları emrini verdi.

devlete bağlı medya organları, kim'in askeri birliklere, "sanki şu an savaş çıkacakmış gibi hazır ve tetikte olmalısınız" dediğini duyurdu.

devlet medyası, dün de ülkenin kore savaşı'nı sona erdirmek için 1953'te imzalanan ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini belirtmişti.

12 şubat'ta üçüncü nükleer denemesini yapan kuzey kore'yi cezalandırmak için uygulanacak yeni yaptırım paketi taslağı üzerinde abd ve çin arasında anlaşma sağlandığının duyurulmasının ardından pyongyang yönetimi, abd'ye karşı nükleer saldırı tehdidinde bulunmuştu.

pyongyang, kuzey kore'ye karşı savaş başlatmaya çalışmakla suçladığı abd'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını açıklamıştı.

güney kore savunma bakanlığı, kuzey kore'nin yakın zaman içinde nükleer ve füze denemesi yapacağına dair herhangi bir işaretin olmadığını, pyongyang'ın seul üzerinde "psikolojik baskı" oluşturmaya çalıştığını açıkladı.

birleşmiş milletler ise kuzey kore'nin anlaşmayı tek taraflı iptal edemeyeceğini, anlaşmanın hala geçerli ve yürürlükte olduğunu belirtti.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
--- alıntı ---

son iki haftadır ortak askeri tatbikat yürüten güney kore ve abd'ye tehditler savuran kuzey kore, "savaşa hazırız" mesajını vermek için savaş tatbikatında olan asker fotoğraflarını yayımlıyor. resmi kcna ajansı, yayınladığı eli silahlı savaş yemini eden asker fotoğraflarıyla güney kore ve abd'ye meydan okuyor. kuzey kore, son olarak abd'yi kendisine nükleer saldırıya hazırlanmakla suçlamış ve japonya'daki abd üssü'ne saldırı düzenleyebileceği tehdidini savurmuştu.

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
--- alıntı ---

elinde yaklaşık 1000 füze bulunan kuzey kore lideri kim jong-un’un, 12 şubat’taki nükleer silah denemesi üzerine yeni yaptırım kararı alan abd’yi cezalandırma sözü vermesi, dünyayı gergin bir bekleyişe soktu. füzeleri rampalara yerleştiren kim’in her an bölgeyi alev topuna çevirebileceği söyleniyor.

kuzey kore’nin 29 yaşındaki lideri kim jong-un, kendisine yönelik bm yaptırımlarını destekleyen abd ve güney kore’yi cezalandırma tehdidinde bulunması, bölgedeki devletleri gergin bir bekleyişe sürükledi.

cephaneliğinde uzun, orta ve kısa menzilli yaklaşık 1000 füze bulunan kuzey kore’nin her an bölgeyi alev topuna çevirecek bir adım atabileceği söyleniyor. abd ve güney kore istihbaratlarının elde ettiği bilgilere göre, nükleer silah kapasitesine sahip olan kuzey kore geçtiğimiz hafta 2 adet orta menzilli musudan füzesini trenle fırlatma rampalarının bulunduğu bölgelere nakletti. fırlatma rampalarına yerleştirildiği tahmin edilen musudan füzeleriyle 4000 kilometreye kadar olan hedefler vurulabiliyor. daha önce hiç denenmeyen musudan füzeleriyle abd’nin pasifik’te guam adası’ndaki askeri üsleriyle japonya’ya ait askeri tesisler vurulabiliyor. kuzey kore’nin cephaneliğinde daha uzun menzile sahip füzeler de bulunuyor. boyları 13 ila 43 metre arasında olan füzelerin menzilleri de 300 ile 6 bin kilometre arasında değişiyor.

pyongyang yönetimini yakından takip eden güney kore ulusal güvenlik servisi, dün “kuzey kore füze denemesi yapabilir” açıklamasında bulundu. açıklamada kuzey kore’nin yabancı diplomatlara da bu nedenle ülkeyi terk etmeleri için tavsiyede bulunduğu ifade edildi. kuzey kore’nin tansiyonu yükselterek abd ve güney kore’yi geri adım atmaya zorlamak istediği ifade edildi.

abd’den füze tavizi

bu arada abd, kuzey kore ile gerilimin tırmanması sebebiyle yapmayı planladığı kıtalararası balistik füze denemesini ertelediğini açıkladı. amerikan savunma bakanlığı yetkilisi, yaptığı açıklamada, savunma bakanı chuck hagel’in, uzun süredir planlanan minuteman 3 tipi kıtalararası balistik füze denemesini, yanlış anlaşılmaya yol açarak kuzey kore ile arasındaki krizi alevlendirmemesi için ertelediğini duyurdu. önleyici füzesi mahkûmun ediliyor.

isviçre’den arabuluculuk teklifi

isviçre, kuzey kore’yle abd arasındaki gerilimi azaltmak için arabuluculuk yapmak istediğini açıkladı. isviçre dışişleri bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “isviçre kore yarımadası’ndaki tansiyonun düşmesine ve çözüm bulunmasına katkıda bulunmak istiyor. eğer taraf ülkeler de bunu arzuluyorsa toplantılara ev sahipliği yapılabilir” denildi.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
varlığını kim'e armağan etmiştir.

kim'ler geldi kim'ler geçti. dahası peşinden daha kim'ler gelecek. kuzey'de hava parçalı bulutlu.
devamını gör...
--- alıntı ---

kuzey kore, güney kore'de kalan yabancıların ülkeyi terk etmelerini tavsiye etti.
kuzey koreli yetkililer yarım adanın "termo-nükleer" savaşa doğru gittiğini belirtirken güney kore'deki yabancıların ülkeyi boşaltması gerektiğini belirtti.

aynı yetkililer cuma günü de güney kore'deki büyükelçiliklere uyarıda bulunmuşlardı.
kuzey kore'li yetkililer güney kore'de bulunan yabancıların olası savaşın kurbanları olmalarını istemediklerini söylediler.
kuzey kore en son 7 mart'ta termo nükleer savaş tehdidinde bulundu. ancak bölgeyi yakından bilen uzmanlar kuzey kore'nin bu kapasitesinin olmadığı görüşünde.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
--- alıntı ---

kuzey kore'den yükselen tehditlere karşı alarma geçen japonya, başkent tokyo'ya patriot tipi füzeler yerleştirmeye başladı.
japonya ile kore yarımadasındaki denize aegis tipi gemiler yerleştirilirken ülkenin güneyindeki okinava adasına da füzeler yerleştirilecek.

japon hükümeti, pyongyang'nın abd ve bölgedeki müttefiklerine yönelik savurduğu tehditlere karşı önlem almaya devam ediyor. japonya son olarak 30 milyon kişinin yaşadığı başkent bölgesine patriot tipi füzeler yerleştirmeye başladı. bu füzeler ilk olarak savunma bakanlığı'na yerleştirildi. savunma bakanı itsunori onodera, "alarm durumunda alacağımız tedbirleri almaya başladık. patriot füzelerini yerleştirmeye başladık." dedi. bakanlığın yanı sıra 2 noktaya daha bu füzelerden yerleştirileceği bildirildi. bakan onodera, okinava adasına da füze yerleştireceklerini söyledi.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar