kuzey makedonya cumhuriyeti

yunanistan'la 6 ay süren müzakerelerden sonra, gerçekleşen değişiklik. makedonya cumhuriyeti keyfinden değiştirmemiş yani ismini. buna karşı, yunanistan başbakanı aleksis çipras da, makedonya’nın ab ve nato üyeliğini önleyen yunan vetolarını geri çekme sürecini başlatmayı kabul etti.

--- alıntı ---
yunanistan 'makedonya' ismine neden karşı?
makedonya'nın antik yunan (helen) tarihinin, medeniyetinin ve kültürünün ayrılmaz bi parçası olduğuna inanan yunanistan, makedonya cumhuriyeti'nin bu adı kullanmakla "tarihi tahrif ettiği" görüşünü savunuyordu. yani bu konu, yunanistan'ın bir numaralı milli davası haline gelmişti.
yunanistan ayrıca, makedon kral büyük iskender'in de yunan medeniyetinin simgesi olduğu halde başka bir ülke (bugünkü makedonya cumhuriyeti) tarafından istismar edilmesini kabul etmeyeceğini söylüyordu.
--- alıntı ---
devamını gör...
makedonya'nın yunanistan'la vardığı anlaşma kapsamında ; makedonya meclisi'nin, ülkenin adının kuzey makedonya cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini bugün itibariyle onaylamasıyla resmiyet kazanmış ülke adı.

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar