kuzguncuk vs çengelköy

biri yıllarımı geçirdiğim cağnım boğaz semti, diğeri çok sık gittiğim cağnım boğaz semti... birinin haşeratı diğerinin zerzevatı önemli iki şahane semt.

kuzguncuk her sokağına hatıra adımlarımı bıraktığım, sokak sokak, ev ev, ağaç ağaç, her köşesini, fırınını, lokantasını, eczanesini bildiğim, yıllarca oturduğum, en güzel sokaklarından birinde incirli bahçesi olan bir atölyemin de olduğu, şimdi kalabalık ve karışık, ama serin ve rutubeti bol, yeşillikler içinde, dik yokuşları, bostanı olan, arnavut kaldırımıyla döşeli...... *

kuzguncuk


çengelköy
devamını gör...
kuzguncuk; orada yıllarını geçirmiş çok sevdiğim bi insanı ziyarete gittiğimde ilk kez gördüğüm ve hayran kaldığım masalsı yer, çengelköy; sevdiğimle iskelesinde uzanıp gün batımını seyrettiğim güzide semt.

zorlu bi versus. yine de kuzguncuk bi adım önde benim için.
devamını gör...
kuzguncuk ve çengelköy birbirine yakın iki mahalle olsa da insan tipolojisi hayli farklıdır.

kuzguncuk adamı biraz daha insancıldır, merhametlidir, samimidir falan ama çok düz adamlardır. çengelköy insanı özellikle o eski beykoz kültürünü almış insanlar çok daha esnek fikirli , hem o eski beyoğlu'nun bitirim ve fırlama diline hakim , hem de o varoşların asi ve saldırgan diline hakim insanlar. hem beyfendilik kültürünü bilirler hem de her tür fırlamalığı bilirler. ben oyumu çengelköy'den yana kullanıyorum. hayırlısı neyse o olsun.
devamını gör...
fotoğrafları inceledim ve tercihim kuzguncuk. gerçi çengelköy'de öyledir böyle yokuşlu, ahşap konaklı, arnavut kaldırımlı sokaklara karşı sempatim var. buralar bir ruh, eski istanbul ruhu taşıyor. sokağın ötesinden bir yerden zarif ve şık takım giymiş eski istanbul beyefendisinin bastonunun sesi ya da feracesini giyinmiş eski istanbul hanımefendisinin topuklu ayakkabısının sesi yankılanıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar