uzun zamandır laikperestler yüzünden toplum gerilmesin diye tartışılmayan konu. zira her gündeme gelişinde gerilenler ayılanlar bayılanlar olduğu için hep layt tartışılıyor. ama artık çok ciddi bir şekilde , bizle hiç alakası olmayan bu kavramın tartışmaya açılması gerekir.


kelime anlamı olarak "ruhban olmayan" anlamına gelen bu kelime nasıl oluyor da hiç şekilde ruhban sınıfının olmadığı bir topluma dayatılıyor? tarihi köklerimizin hiç bir evresinde olmamış bu sınıfın biz de varmış muamelesi görerek topluma dayatılması nasıl bir diktatörlüktür?

bakın bir insanın şahsi anlamda laik olmasından falan bahsetmiyorum. bu hiç bir şekilde kimseyi ilgilendirmez. bir insan laikse , dibine kadar da laikse hatta, hiç kimsenin derdi olamaz bununla. esas mesele laikliğin sahte bir din haline gelmesidir. yani sanki laiklik hayatın her alanına hükmeden bir din . zira buna aykırı en ufak bir söylemde bu gerçek karşımıza kapı gibi çıkıyor. hemen "ama laiklik cart curt " denilerek laiklik dini hortlatılıyor.

önce devleti laikleştirdiler ve sonra toplumu laikliğe göre tanımladılar. ve laiklik adına her tür dayatmayı yapıp adına özgürlük dediler. işte ben buna hadi uza kardeşim derim. ne özgürlüğü kardeşim. sen her şeyi laikliğe göre tanımlıyorsun ve adına özgürleşme diyorsun. bunun hiç bir tarihi, coğrafi, insani geçmişimizle alakası yoktur. osmanlı , 72 dini, 72 siyasi görüşü, 72 ırkı , 72 mezhebi laiklikle bir arada tutmadı. bu sahte din ağından , bağından ve bunun topluma dayatılmasından kurtulmamız lazım. yoksa daha çok tasmayla gezmek zorunda kalacağız.
devamını gör...
laiklik dediğimiz şey din adamının da devletin memuru olduğu, devletten üstün olamadığı şeyse, bu sıkıntılı olmak şöyle dursun gayet de elzemdir. mevcut coğrafyamızı bir göz önünde bulundurun derim aksi iddia edilirse.

sorun laikliğin kendisinde değil, yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi fransız usulü laisitededir.

dipnot: hatta şu sıralar bir kaç yüzyıldan beri devlete kendini eklemlendirmeye çalışan ruhban sınıfımızın("din baronlarımızın" diyelim, politik doğrucu konuşmayalım) gücünün kırılması bakımından bence daha fazla önem verilmeli bu laiklik konusuna. malum görüyoruz işte hocaya mehdiye gavsa guvsa devlet işleri emanet edilince ne olduğunu, ya darbe yapmaya kalkıyorlar yahut da istediklerini alamayınca devlette paralel bir yapı kuruyorlar. fantastik adamlar sonuçta.
devamını gör...
luoayik değilseniz devlet düşmanı olarak bilinirsiniz. atalarınızın yolunda savaşarak ölmenizin bir kıymeti olmaz.

üstelik luoyikler deniz kıyılarında zil zurna içip zina yaparken.
devamını gör...
laikle ne alıp veremediğiniz var anlamış değilim. herkesi istediği gibi yaşamaya yönlendiren, insan haklarını koruyan bir durum. ben içki içerim sen içmezsin. umurumda olmaz. dini bir yönetim şeklinde, şeriat vs. , aynı şey söz konusu mu ? hayır. ben içki içtiğimde ceza alıyorum .
osmanlı 72 farklı dini siyasi görüşü bir arada tutamamıştır. tutsaydı hala yaşamını sürdürürdü. osmanlı seviciliği , ancak vizyonsuzluktan çıkar . ama anlıyorum neden sevdiğinizi . ülkesini paraya satan , kendi çıkarlarını düşünen ve halkını vergiye boğan , dini farklı diye daha fazla vergi alınan insanları düşünmektense, ben hayatımı yaşarım , haremim sarayım var . çok sıkışırsam satarım ülkeyi gider ingiltere'nin köpeği olurum mantığına sahip padişah denen zırtapozlar, sizin ilginizi çekiyor. düşünmeniz gereken ,sizin tarih derslerinde gördüğünüzde sevindiğiniz , ne adammış dediğiniz padişah'ın yerinde değil , vergiyi veren köpek gibi sömürülen halk olacaktınız .

laik sistem , fransız ingiliz isveç sistemi farketmez , detayına hakim değilim , senin inandığın şeyleri korur , sana saygı duyar , saygıyı hakedip etmediğine bakmaz. sana görüşüne, dinine , yaşam tarzına saygı duyar. ama senden de şunu bekler. sende herkesin hayat tarzına , dinine, görüşlerine , yaşam tarzına saygı duyacaksın .

umarım anlatabilmişimdir.
devamını gör...
tasma masma hikaye, laiklik nedir ? din ile devlet işlernin birbirinden ayrılmasıdır. şu an ayrılıyor mu evet ayrılıyor, chp başı sıkışınca laiklik elden gidiyor diyor mu diyor, var mı yapacak bir şey, isteyen kuran kursuna gider isteyen bale kursuna olay bu kadar basittir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar