laiklik yüzünden bir sözlükte kalmak veya gitmek

saçmalığın daniskasıdır. laiklik ne ki kalalım? ne değil ki gidelim? bir kavram yüzünden sözlükte yazıyor veya gidiyorsak bu yazarlığa yakışmaz. sözüm onlara bazı arkadaşlar bu noktada diretiyorlar. kavramları ilahileştirmeyelim. ben sözlükten gidiyorummuş. buyur git.
devamını gör...
laiklik buz dağının binde biri ve kırılma noktası. başlıkların altı kuran kursu gibi. onu yapanlar cehennemlik, bunu yapanlar kafir, onu yapanın kafasını kesin. buranın formatı buysa geldiğimiz gibi gideriz.
devamını gör...
enteresan kavgalar var. sözlükte 3-5 tane dinci ve selefi kafa var. birkaç tane koyu tayyipci zümre. sanıyorlar ki sözlük bizim ve bizim istemediğimiz tarza sahip kimse burada yazamaz. 2 yılı geçkin buralardayım kaç defa dinden çıktım (çıkarıldım) kaç tekfir yedim bilmiyorum ama yazmaya devam ediyorum. simdi mesele su;

kaçmak korkakların yapacağı iştir. siz görüşünüzde samimi ve iddialı iseniz kalıp savaşmanız daha manidar degil mi? ama yok aldığınız 10 eksi ile ağlayacaksanız zaten popilikten ileri gidemeyen vizyonsuz kişilersiniz. bırakın dinci olan dinci olsun laik olan laik kalsın bize ne? ama maalesef burada ötekileştirme, dışlama, kendinden olmayanı tekfir etme, linc kültürü meşhur. en ufak sözde geldigimiz gibi gideriz, burası hep tekfirci gibi genellemeler yapmak ne kadar tutarlı? hayır benim ne kabahatim var mesela? yaptığın tehdit ne ayak? gücü eline geçirince sende bu kafayı buradan uçuracaksın ama farkında değilsin.
devamını gör...
sözlüğe ilk geldiğim günleri hatırlattı resmen bu başlık.

buraya ilk geldiğimde deist ve türkçü birisiydim. bir süre sonra malum yerde inancım değişse de görüşüm halen aynıdır. o yüzden çok da şey yapmayın. burada o tavırlarla yazmıştım; linç edilme vs. gibi şeylere de hiç aldırış etmeden. siz de aynısını yapın bence.

neyse; kibirli zaten söylenecek sözleri söylemiş, o adamın dediğine kulak verin.

su soğuk ama girince alışıyorsun...
devamını gör...
biri başlık açıyor 'sözlükte şeriatçı yobaz kaynaması vs.' gibi bir başlık. şimdi başlığın kendisinde bile bi sitem var.
saygı görmek istiyorsan saygı göstereceksin değil mi?
ben nasıl ki senin düşüncene saygı duyuyorsam sende benim inancıma saygı göstericeksin.
devamını gör...
gereksiz takışmalar. bir de ortam meselesi, buraya aykırı bir tipseniz ve ya bu tip tanımlardan hoşlanmıyorsanız alternatifler var. sözlüğün çizgisi belli. saygı var olduğu müddetçe, her düşünceyi ifade edebilirsiniz.
devamını gör...
kimin ne düşündüğü zerre umrumda değil. bir sürü eksi veriyorlar bana da. ben girer tanımımı yazar çıkarım. insanları bu kadar önemsemeye gerek yok.
devamını gör...
kişiyi sözlüklerden soğutan temel unsur, kendine, yaşam tarzına, algısına, felsefesine bu denli aykırı bir mecrada yazdığını fark etmek ve doğrularını, donanımını, bildiklerini anlatırken yaşadığı yalnızlık duygusudur.

insanda havanda su dövmek etkisi yaratan olumsuz bir histir.

karma puanları, oylar zerre kadar önemli değildir elbette lakin bir başlık altında, onlarca entry arasında görüşünüz yalnız bırakılıyor, görüşünüzden dolayı hadsizce tepkiler alıyorsanız, oraya ait olmadığınızı hissederek yazma arzunuz tükeniveriyor.

sözlüklerin, her görüşten insan fikirlerince açık olması ve toleranslı olması, bir sözlüğü ayakta tutan, gelişmesini sağlayan en önemli öğedir.

lakin bir ideolojiyi ya da inancı ve o inanca ait her unsuru hunharca yüceltirken, başka fikirlere ve ideolojilere karşı hissedilir bir mesafede duruyorsa, orda bir sorun yaşanıyor demektir.
ve bu olumsuz durum, sözlüğün, belli bir inanca ya da ideolojiye mensup bir zihniyet tarafından tarafından parsellenmiş görüntüsü yaratır ve irite eder.

sözlükler han gibidir, geleni, gideni bitmez. bir yazar gider, on yazar gelir.
sorun bu değildir.
önemli olan, kendini ifade etme yetisi yüksek, sözlüğe değer katma potansiyeline sahip, kalemi güçlü, algısı yüksek, vizyonu geniş yazarları küstürmeden, sözlükte keyifle yazmalarını sağlayabilmektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar