leblebi tozu

yiyeceğŸim diye uğŸraşŸırken pipeti yüzünden boğŸulma tehlikeleri yaşŸatan unutulmaz çocukluk hatırasıdır. yeşŸil, incecik körüklü yayvan kapları vardı, üzeri incecik kağŸıtla örtülmüşŸ. ve evet, bu da kuruşŸla satılırdı. bir diğŸer aynı duygunun yiyeceğŸi için (bkz: emzikli şŸeker)
devamını gör...
ufacık tefecik harçlıklarımızla aldığımız, içinden saçma sapan oyuncaklar çıkan vaz geçemediğimiz bir şeydi leblebi tozu. kamışı ıslanınca tıkanır ve işlevsiz hale gelirdi. yerken gülmeme ama bir başkası güldürülmeye çalışılırdı. gülen çocuğun üstübaşı rezil olurdu.

boğazımız tıkanır ağzımız kururdu. çocukluğumuz geçerdi. anılarımız zenginleşirdi. sonra gelip buraya anlatırdık. hey gidi günler.

şimdiki çocuklara isviçre çikolatası veriyorsun da beğendiremiyorsun.
devamını gör...
ben leblebi tozu yutmayı özledim be sözlük. küçüklüğümüzde satılırdı bu meret ufak plastik kapların içinde. bakkaldan aldığımız bu leblebi tozlarını pipetle çekmenin tadı nede güzel olurdu. çokta boğazımıza kaçardı o leblebi tozları azda boğulma tehlikesi atlatmadık hani. ama eşeğin ölümü arpadan olsun misali yarım saat bir saat öksürüp boğaza kaçan leblebi tozunun etkisinden kurtulduktan sonra akıllanmaz gider yine alırdık bu leblebi tozlarından. hey gidi çoçukluk günlerimiz hey .
devamını gör...
ilkokuldayken ortalama her yüz öğrenciden 99 unun tenefüste yemek için kantinde sıra oluşturduğu yiyecek. ben hiç sevemedim 1 kere yediğimi hatırlıyorum onuda bitiremeden arkadaşa ikram etmişliğim vardır.
devamını gör...
evde havanla yapmaya çalışıp kamışla çektiğim lakin nedense o gerçek imalat tadını bulamadığım, kesinlikle sağlıksız olmalı ki tat versin diyeceğimiz gıdamsı.
devamını gör...
evde yapmaya çalışıp da bir türlü bakkalda satılanın ayarını tutturamazdık. sonra da o ele gelmez harçlığımızla bakkala gider alırdık şu bağımlılık yapan meredi.
devamını gör...
öyle kantinde bakkalda satıldığı döneme denk gelmedim. bizim zamanımızda az tüketmezdik, çok güzel birşeydi ama bunu özel olarak yapan bi amca vardı. şekerli leblebi tozundan kaç liralık istiyosan o kadarını minik kese kağıdına koyup verirdi. bi de yanında pipet tabi. boğulma tehlikesi vardı evet ama çok güzeldi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar