leğen

çocukken içinde yıkandığım şey.haliyle evimiz sobalıydı ve banyoda banyo yaparsak hasta olucağımızdan korkulurdu. sobanın yanında bunun içinde banyo yapardık.
devamını gör...
eski anılarımızın depreşmesine neden olan ev aletidir.

pazartesi gününün hafta başlangıcı olması nedeniyle anneler çocuklarını sıraya dizerdi. kışın sobanın üstünde içinde kaynamış su olan semaver ve güğüm bulunurdu. kırmızı plastik kova ya da demir bakraç yarısı soğuk su ile dolu idi. semaverden alınan su bu bakraca doldurulur su gereken kıvamı alırdı. fakat bu kıvam anne çok sıcak bağırtısına sebep olduğu gibi anne çok soğuk gibi titrek bir sese de sahip olurdu.

anne elini life sokar var gücüyle sırttan bir dam üstünde kaydırmaca yapardı ki lifin geçtiği yerlerde deri toplanır deri ise kıpkırmızı olurdu.. banyo bitiminde yüzünüz kıpkırmızı olurdu. siz bağırdıkça kardeşleriniz gülerdi. kardeşleriniz görmesin diye iki elinizle malum yere siper yapardınız. ufak bir gaflet anınızda eller siperi terk edince kardeşleriniz dalga geçerdi...

leğenin içine oturup keyif yapma imkanınız bile olurdu. suyla oynadığınız zaman anne bağırırdı "suyu sıçratmaaaaa"...fakat o anne yine de leğenin altına genişçe bir muşambayı sermeyi akıl ederek tedbir almaya çalışmıştır.

yaz günleri ise dama çıkarılırdık. gündüz vakti. babannem güğümü güneşte ısııtmıştır. dam başında manzaralı banyo yapmanın keyfi de bir ayrı...

devamını gör...
yıl olmuş 2013 hala kullanılan eşya. tamam çamaşır yıkanmıyor ama var. bence teknolojik leğenler geliştirilmeli en azından metalik renge boyayın turuncu nedir abi, 2013 yılında milenyum çağında turuncu plastik leğen olur mu ya.
krom kaplamak lazım bence. çağının adamı olsunlar, leğenler akıllı olsun akıllı.
devamını gör...
eskiden güvercinlerim vardı, leğenin içine su doldurur koyardım. etrafında sıralanıp yıkanırlardı. arada kargalar ve yabani güvercinler de gelir su içerdi. su bitince ses çıkarır bağırırlardı. anlardım ki su bitmiş, tekrar doldururdum. bir yaşam kaynağıydı benim için leğen.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar