letonya


--- alıntı ---
Resmi adı Letonya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Riga olan ülkenin nüfusu 2 557 098 kişi (1996), yüz ölçümü 64 500 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi ruble, resmi dili Letonca olan ülkede halkın çoğunluğu Hristiyan'dır. Kuzey Avrupa'da, Baltık Denizi kıyısında yer alır. Komşuları kuzeyde Estonya, doğuda Rusya ve Beyaz Rusya, güneyde Litvanya'dır. Kişi başına düşen ulusal gelir 1764 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 69 yıldır.

Letonya'nın en büyük kenti Riga, en yüksek noktası Gaizina Kalns (3110 m)'dır. Başlıca ırmakları Gauja ve Venta, büyük gölleri de Usmas Ezers, Engures Ezers, Burtnieku Ezers ve Lubanas Ezers'dir.

Ülke alçak düzlüklerle kaplıdır. Letonya'da yağışlı ve serin bir iklim hüküm sürer. Kozalaklılardan ve yayvan yapraklılardan oluşan ormanlar ülkede geniş yer tutar. Ülkenin doğal kaynakları kehribar, turba ve kireç taşıdır. Tarım ve hayvancılık ürünleri, tahıl, patates, şeker pancarı, keten, sebze; sığır, süt yumurta ve balıktır.

Başlıca endüstri kolları, makine ve elektrikli gereçler yapımı, takım tezgâhları, taşımacılık gereçleri, kereste sanayi ve tarıma dayalı besin sanayidir. Başlıca kentleri Riga ve Ventspils'dir.
--- alıntı ---

*

devamını gör...
bir halta yaramadığını bildiğim şahsi kanaatlerime göre dünyanın en yakışıklı erkekleri ve en güzel kızlarını barındırmaktadır. ortalama 180 boyunda, kumral, kobalt mavisi gözlere sahip bir sürü insan ne demek lan?

amatör müzik konusunda da dünya'nın en başarılı ülkelerinden biridir. bünyesinde oldukça fazla müzik grupu vardır. bu gruplar genelde ingilizce veya rusça kullanırlar. kimisi brainstorm gibi dünya çapında ün kazanırken kimisi kendi ülkesinde takılır.
devamını gör...
--- alıntı ---

letonya'da rusça'nın ikinci resmi dil olması için yapılan referandumda halkın yüzde 74,62'si "hayır", yüzde 25,06'sı ise "evet" dedi.

letonya'da yapılan referandumda rusça'nın ikinci resmi dil olması reddedildi. seçim komisyonunun gece yarısı yayınladığı ve sandıkların yüzde 95'inin sonuçlarına göre, seçmenlerin yüzde 74,62'si rusça'nın ikinci resmi dil olmasına ''hayır'' derken, bunu isteyenlerin oranı yüzde 25,06'da kaldı.

yetkililer, halk oylamasına katılımın da yüzde 69,23'e ulaştığını, bunun letonların bu referanduma verdiği önemi gösterdiğini belirttiler.

2,1 milyonluk nüfusun üçte birini rusça konuşanların oluşturduğu bu küçük baltık ülkesinde düzenlenen referandumun geçerli olabilmesi için katılım oranının yüzde 50'yi aşması gerekiyordu.

772 bin dolayında seçmenin bulunduğu letonya'daki referanduma önayak olan anadil hareketinin başkan yardımcısı vladimirs lindermans, rus vatandaşlarının 20 yıldır yetkililerin asimilasyon girişimlerine ya da ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kaldığını, referandumun onlara cevap olacağını söylemişti.

yüzbinlerce rus, belaruslu ve ukraynalı, sovyet rejiminin kitlesel göçü sırasında letonya ve diğer baltık ülkelerine gönderilmişti. o dönemde rusça geçerli dil olmasına rağmen, hint-avrupa dil ailesinin farklı bir kolu olan letonya dili de çok az kullanılıyordu.

ancak letonya'nın bağımsızlığının ardından vatandaşlık için letonya dili ön şartı konuldu. rusça konuşan pek çok kişi buna direndiği için yaklaşık 300 bin kişinin halen vatandaşlığı bulunmuyor, dolayısıyla bu kişiler dünkü referandumda oy kullanamadı.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
germen,slav ve kuzeyli amaçlarının ve çatışmalarının çakıştığı noktalardan biri.avrupa birliğinde* olmanın nimetlerini sonuna kadar kullanan,kalben rus bedenen avrupalı olanların topluluğu.doğusu rus ,batısı lat olan bu ülkenin latgolaadında eşsiz bir dili bulunur.en fanatik rus dahi avrupa birliği projesinde yer almak için can atar ki birlik onlara ruslardan devlet politaksı eliyle ve seviyesinde nefret etmesini ister.ortadan geçen (bkz: daugava)memleketi ikiye bölerek geçer ve bil umum tarlaları sular.şehir devleti denilebilecek bu memlekette hesburger yaygındır.soğuğu farklıdır burda 0 derecede donuyorken ben orada -13 te 4 saat yürüdüm ve rahatsızlık hissetmedim.*
devamını gör...
yaklaşık 200 abd askerinin ulaştığı baltık ülkesi. baltık ülkelerine abd askeri ve silahlarının sevkiyatı devam ediyor.
devamını gör...
kuzey avrupa'da yer alan bir ülkedir. kara sınırlarını kuzeyde estonya, güneyde litvanya; doğuda ise rusya ve beyaz rusya ile paylaşmaktadır. aynı zamanda letonya, isveç ile denizden sınırdaştır. letonya'nın en büyük şehri ve başkenti riga'dır. 1 mayıs 2004'ten beri avrupa birliği üyesidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar