lev nikolayeviç tolstoy

dünyanın en güçlü edebiyatlarından sayılan rus edebiyatının en büyük kalemlerinden biri ve belki de birincisidir. eserleri shakespeare'inkilerden sonra dünya dillerine en çok çevrilen yazar. yasnaya polyana'da başŸlayan hayat öyküsü astapovo'da bir tren istasyonunda kendinden ve herkesden kaçmak üzereyken biter. öldüğŸünde 82 yaşŸındadır.
devamını gör...
"bir insanın değeri bayağı kesire benzer: pay gerçek değerini gösterir, payda kendisini ne zannettiğini. paydanın değeri arttıkça kesrin değeri azalır." lev nikolayeviç tolstoy.
devamını gör...
son dönem eserlerinde hıristiyanlığı eleştirirken, isim vermeden islamiyeti yücelttiğini düşündüğüm, rus edebiyatının en önemli isimlerinden. genel olarak eserlerinde fakirliği, sınır farklarını, aşkı ve dini anlatır.
devamını gör...
öldüğünde eşine sormuşlar "bir daha evlenecek misiniz? " diye, hatun da " tolstoy öldü, dostoyevski de evli. başka adam mı kaldı" demiş... pek değerli rus yazar..
devamını gör...
hayata yön veren temel kilişe yazarlardan hikayelerinden ,romanlarına hepsi ayrı güzellikte muhakkak;lise çağını devirinceye kadar tüm eserlerini severek bitirenler
ile tanışınca kaynaşacağınız bir yazardır kendileri.
devamını gör...
ihl de okurkene çok sevdiğim tarih hocasın verdiği "ivan ilyiçin ölümü" isimli kitabın yazarıdır bana hediye olarak vermişti ayrıca savaş ve barış gibi devasa bir eseri de edebiyat dünyasına kazandırmış her şeyden vazgeçmiş kitaplarında çokca ölümü anmış büyük yazar
hey gidi gönler hey

(bkz: hacı murat)

devamını gör...
tolstoy kuran ı hiç okumamış sadece birkaç hadis kitabı veya risalesi okuyarak islam hakkında fikir sahibi olmuştur. müslüman olduğu hakkında söylenenler ise bir azeri gencin kendisine "hangi dini seçeyim" sorusu sorması üzerine yazdığı mektupta islamiyeti tavsiye etmesinden kaynaklanmaktadır. bu mektup veya belki de mektuplar azerbaycan'da bir müzede şu anda muhafaza edilmektedir.
devamını gör...
rusya da moskova nın 200 km civarı güneyinde tula adı verilen bir şehirde yasnaya polyanna denilen çam ağaçları içinde yer alan güzel bir çiftlikte doğmuştur. zengin bir ailenin çocuğu olduğu yaşadığı evden de bellidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar