leyla erbil

leyla erbil,1931 yılında istanbul'da doğŸmuşŸtur. iü. ingiliz dili ve edebiyatı bölümünde eğŸitim görmüşŸtür. yerleşŸmişŸ edebiyat kurallarına bağŸlı kalmamışŸ,yeni bir biçim gelişŸtirmişŸtir. hallaç, gecede, eski sevgili adlı öykü kitapları ,tuhaf bir kadın, karanlığŸın günü, mektup aşŸkları adlı romanları ve zihin kuşŸları adlı "deneme metni" vardır.ayrıca yazarın tezer özlü'den leyla erbil'e mektuplar "adlı yaşŸantı metni"de yayımlanmışŸtır.
devamını gör...
leyla erbil'in anlatımını ben de kuru ve boğucu kılan taraf tam olarak dilinin soğukluğu sanırım. ya da bir yazar neden yarattığı kahramanlarının dilinden kendini gösterip dursun. anlatamadım değil mi? mesela bir örnek, gecede isimli öykü kitabında zarife eyigıcıkların türk konsolosluğuna kocasını bulması için yazdığı bir mektupta "tanrım kimseyi elden ayaktan düşürmesin" yazar. ya da dursun kaymak, gemiden karısına yazdığı mektupta "utanmaz, tanrıdan korkmaz ve vicdansız süvari mürettebatının kumanyasını yarı yarıya çalıyor" der. aslında ne zarife ne de dursun bunu böyle demez, şöyle der: utanmaz Allahtan korkmaz vicdansız ya da Allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin. demek istediğim tam olarak bu. cüce novellası aynı derecede boğucu...bence.
devamını gör...
çoğu kitabının başında "bu kitap hiçbir yarışmaya sunulmamış dolayısıyla ödül de kazanmamıştır" tarzı bir bilgilendirme olan buhranlı kadın yazar. çoğu büyük yazar gibi * leyla ablamız da istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi mezunudur
devamını gör...
ahmed arif'in "leyli"sidir. yani ahmed arif şiirlerinde geçen ve ne demek olduğunu merak ettiğimiz "leylim", "leyli"nin iyelik eki almış hâlidir. ölümünden sonra ortaya çıktı bu. yakın zamanda, şairin, leyla erbil'e yazdığı mektuplardan oluşan bir kitap çıkacak.
devamını gör...
"bu arada anlamadığım şey, bizim tesettürdeki hanımlar; hadi saçlarından günaha girecekler ve kapatıyorlar; ya yüzleri? ağızdan, gözden, dudaktan, yanaktan huylanmıyor mu islamın erkekleri? günaha girmiyorlar mı? ya kadınlar? onlarda erkeğe karşı cinsel dürtü yok mu? erkekler de çarşafa girmeli bence!"

leyla erbil
devamını gör...
17. (Tematik)
edebiyata şiirle başlamış 1960'tan itibaren hikaye, roman yazmıştır. herhangi bir ideolojiye sapmadan yazmış, antiroman geleneğinde yazdığı soyut, gerçeküstü roman tarzını günümüze dek sürdürmüştür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar