leylak

müthiş bir kokudur... çok severim. belki de, çocukluğum bir leylak ağacı gölgesinde geçtiğindendir. -buraya iki elif miktarı bir 'ah' gelecek- o ağaç gölgesini şuan bulamayabilirim fakat, leylaklar halen tüm güzellikleriyle kokmaya devam ediyorlar...
devamını gör...
zeytingiller (oleaceae) familyasından, ağaççık formunda, parlak yeşil yapraklı, üzüm salkımı şeklinde mor, mavi, pembe ve beyaz renkli çiçekli, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen, hoş kokulu bir bitki türü.
devamını gör...
leylak, zeytingiller (oleaceae) familyasından, 20'ye yakın türü bulunan, bahçe ve parkların süslenmesinde çok kullanılan soğuklara oldukça dayanıklı ağaççıkların ortak adı.

3-4 metre boylanabilir. avrupa ve asya'da yetişen salkım biçiminde güzel kokulu çiçekler açan leylak cinsi üyeleri, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilirler. yaprakları parlak yeşil renkte, kenarları düz ve kalp şeklindedir. bir yıllık dalları üzerinde bulunan çiçekleri bahçe süslemesinde kullanıldığı gibi kesme çiçekçiliktede kullanılır. çeşitli melezlemelerle yalınkat veya katmerli, beyaz, pembe, kırmızı, açık ve koyu mor, ebruli, krem renginde çiçekler açan pek çok türü elde edilmiştir.*
devamını gör...
unutmayacağım tek bitki.. gülü unuturum bunu unutmam.. * *

soğuğa dayanıklı bir süs bitkisi.. mor, beyaz ve pembe renkleri olan salkım çiçekli bir bitkidir.. 3-5 metre boylanabilir..
devamını gör...
mustafa ergin kılıç şiiri.

--- alıntı ---

bak leylâ sen bir leylâk köküsün
içinden geçememiş kalmış lâ sesinin inceliği

sen elimi tuttukça kümeleniyor kuşlar
açıyor hava
demet oluyor bir gül
tek başına

sen bir çiçeğin esnemesi
gölge düşünce üstüne

bak leylâ
bardağa yapışan dudaklarından
çayın demi
sararan bardağın matemi

bakıp kederlendiğin bu deniz
kıvrılmış da uyuyor
midye kabuğunun içinde
deniz kızlarının saçlarını çöze çöze
ördüm ben kendimi

kış kış
bahar geldi dediler
bildim ki pencereden baktın bugün

ne çok döktüm kendimi
ardından
dönmen için.

--- alıntı ---

devamını gör...
çocukluğumda zihnime kazınmış kokuların müsebbibi.
apartmanın ön bahçesinde rengarenk açar, güzel kokular yayardı etrafına.
kışa girerken düşüncesiz yönetici tarafından sökülmüş hepsi, hatta kayısı ve vişne ağaçlarım da kesilmiş. nasıl da canım yandı. hayatta dikili bir ağacı olmayan insanların bu güzelliklere kıyması çok üzüyor insanı.
devamını gör...
hoş kokuludur. yüz değişik türü vardır. yer seçmeden yetişebilen bir yapısı vardır. ülkemize yaban leylağı adaptasyon sağlamıştır.
devamını gör...
an itibariyle en güzel zamanlarında olan aşığı olduğum güzellik. masamdaki vazodan gelen o koku, anlayamazsınız*. mor salkımlıyla beraber baharın gözdeleri.
devamını gör...
ezginin günlüğü / hişt...

leylaklar açmış gördün mü?
dallardan bahar inmiş duydun mu?
karanlığın içinde bir ışık var
mor mor mor leylaklar


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar