leylek

üzerine bir sürü külfet yüklenen hayvancağız
kadınların ve erkeklerin çocuklarına adamakıllı konuşmalarını yapamadıklarında sığındıklaır hayvanat
sanki başka uçan hayvan yok,garibimin biraz çapı büyük diye almışlar ellerine her bir yana çekiyorlar *
devamını gör...


--- alıntı ---

Leylek, bir kuş türüdür. Ülkemizde Hacı Leylek olarakta bilinir. Türün yayılşı çok geniş bir coğrafya üzerindedir. Almanyadan halkalanan ve Prenses adı verilen Leylek, Türkiye(İstanbul-Hatay) üzerinden Güney Afrika Cumhuriyetine gittiği tespit edilmiştir. Genellikle karadan yükselen sıcak hava akımını kullanarak daireler çizerek uçarlar. Nesli tehlike altında olmasada yanlış insan yapılaşması ve sulak alanların kurutulması sonucunda Türkiyedeki sayıları azalmaktadır.

--- alıntı ---

devamını gör...
ahmet haşim' in bize göre' sinden:

senelerden beri leylek görmüyordum. hatta bu kanatlı yaz seyyahlarının son senelerde istanbul'a az rağbetleri herâ­kesin dikkatini çekmişti. sonradan öğrendik ki mısırlılar, bilâ­mem ne sebepten dolayı bu saygı değer kuşları arsenikti yemâ­lerle öldürüyorlarmış.
geçen gün sokakta, gölgeleri mor ve keskin yapan bir afrika güneşi aydınlığında yürürken, birden damlar tarafınâ­dan gelen bir leylek gagası takırtısıyla durdum. senelerden beri hasret kaldığı dost sese kavuşan kulağım, âdeta mesut ağızların geniş tebessümüyle gerilmişti.

leylek, yaz mevsiminin kuşu değil, bizzat yazdır. kırmızı gagasının takırtısı, ses hâline gelmiş bir sıcak temmuzdur. bir baca üstünden ufka çizilen bir leylek şekli, muhayyileye neler hatırlatmaz: maviliği içi bayıltan sonsuz, derin gökyüzü... yeşil bir vadide gizlenmiş minareli, küçük, beyaz bir şehir... yaâ­rasaların uçuştuğu, kavak ağaçlarının hafif hafif sallandığı yeâ­şil bir akşam... sıcak bir asya gecesi: damların yan duvarlarına dayanarak, gizli gizli konuşan ve doğacak bakır bir ayı bekleyen siyah zülüflü, kırmızı dudaklı, altın ve mercan gerdanlıklı kadınlar...alçak bir gece semasına serpilmiş büyük yıldızlar... bütün bu yıldızların içinde bir leyleğin düşünen gagası...

muhakkak, leylek, ressam ve şairi birtakım karışık ve mevâ­zun hayallere davet etmek üzere yaratılmış bir kuştur. işte onun içindir ki maddeye tapan mısır köylüsü, kendisine yaramayaâ­cak kadar güzel olan bu hayvanı öldürmek cesaretini kendinâ­de buluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar