genellikle akp tabanınca tapılır. türklerde tarihi kadimden beri yöneticinin lider olanı makbul kabul edilmiştir. türk halkı ekseriyetle coşkulu ve lider kapasiteli kişilerin peşinden gitmiş, kah savaşmış kah can vermiştir. o yüzden türk halkının bir parti başkanında veya devlet yöneticisinde liderlik vasfı araması anormal bir hareket değil.

ancak günümüzde gerek diğer parti liderleri, gerekse de devlet yöneticisi namzetleri liderlik vasfı bağlamında değerlendirilirken hep erdoğan ile kıyas edilir ve liderlik vasfı yok kanaatine varılır.

gerçekten erdoğan bu konuda bir örnek ancak akp tabanı, erdoğan'dan başkasını lider kabul etmediği için her kim değerlendirilirse değerlendirilsin, sonuç şu oluyor:

"ya iyi adam ama lider değil"
devamını gör...
bu su götürmez bi tespit ama ortada bir karizmatik lider varken ona rakip olacaksanız 2 yolunuz var. ya ondan daha karizmatik bir vizyon ortaya koymaya çalışır ve böyle yarışırsınız (bunu chp ekrem imamoğlu ile denedi son seçimde), yahut biz o yoldan gitmiyoruz deyip, karizmatik lider değil ılımlı idareci arayan kitlelere yönelirsiniz ki bu genelde sol partilerde olur. sağ seçmen her zaman lider peşinde gitmeye eğilimlidir. türkiye'nin de solu dahi az bi kısım dışında aslında sağcı olduğu için (kemalistler, ulusalcılar) karizmatik lider her zaman iş yapar. türkiye'de sola en yakın popüler parti hdp'dir onda bile "serok" olarak selahattin demirtaş var. güya bir kadın bir erkek eşbaşkan seçiyorlar ponçik bir iktidarsız liderlik oluşturuyorlar. he babam he.

memleketimizde hemen hemen her birey "adamsın !" diye bağırıp yumruğunu havaya kaldıracağı bir lider arayışında. buna iyi veya kötü demiyorum. olan bu.
devamını gör...
erdoğan bu ülkede %51'in oyunu alabilmiş bir liderdir. bu salt bir gerçek. mustafa kemal, istiklal mücadelesinde doğusundan batısına kadar tüm halkı örgütleyebilmiş, ilk başta kuvay-ı milliye birlikleri olarak başlayan sonra düzenli orduya evrilen en sonunda ülkeden işgal kuvvetlerini atan olağanüstü bir başarıya imza atmıştır.

erdoğan sağın lideriyken mustafa kemal kurduğu parti ekseninde solun lideri olarak görülmemektedir. ama sol partilerden bir mustafa kemal daha çıkamamıştır. çünkü mustafa kemal, muhafazakar bir aileden geldiği gibi halkın muhafazakar yönünü çok iyi bilen ve bunu siyaseten çok iyi analiz edip, kullanabilen bir liderdi.

bugün için solda böyle bir lider yok. sol eğer ideolojisini tüm topluma yaymak istiyorsa - ki mustafa kemal başta muhafazakar görünmüş sonra ideolojisini devrimlerle topluma yaymaya çalışmıştı- mustafa kemal'in yolundan gitmeli. ama bu da oldukça zor. çünkü mustafa kemal, evrenospaşa camii'nde hutbe verebilecek kadar dini akideleri biliyordu. çünkü osmanlı toplumu a'dan z'ye dini akidelerini bilen bir toplumdu. sonuçta mustafa kemal bu devletin bir paşasaydı ve toplumun tam göbeğinden geliyordu...

bunun özelinde erdoğan'da imam hatip'te okuyan muhafazakar aileden geldiği gibi muhafazakar ailelerin çocuklarıyla aynı ortamı paylaşan belediye başkanlığı döneminde ise elitist, sol ve liberal kesimlerle iletişime geçen ve onları da iyi tahlil eden bir lider...

ak parti'nin kuruluşunda temel alınan ilkeler muhafazakarlara seslendiği gibi, elitist, sol, liberal kesimlere de seslenmiş, entelijans'tan da büyük destek görmüştü... temele alınan demokrasi, özgürlük, insan hakları, adalet söylemleri ak parti'ye ülkeyi 2002 kasım ayından beri yönetme başarısı sağlamıştı...

şimdi oyları düşen, bölünmek üzere olan bir parti imajına doğru evrildiler. üstelik erdoğan hayattayken... mustafa kemal öldükten sonra chp yaklaşık olarak 8 yıl sonra ikiye bölünmüş içlerinden celal bayar önderliğinde demokrat parti doğmuştu. tabi bunda çok partili hayata geçme baskısının da olduğunu söylemek lazım...

erdoğan kurucu dönemdeki liderliğini 17 yıldır gösteriyor. dağılma sürecine girmek üzere olan bir parti üzerindeki liderliğini burada da mı pekiştirecek yoksa bu liderlik bir nihayete mi erecek bunu yakın bir zamanda göreceğiz.
devamını gör...
yanlıştır, kemal kılıçdaroğlu'nu merkeze alarak saptamalıyız ki vasıfsız, yıkık, bitik insanlar da hayata tutunabilsin. büyük şeyler yapabileceklerine dair ışığı kaybetmesin bu insanlar da.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar